Bērnus audzināt labāk laukos vai mazpilsētās – to dzirdam visdažādākajos stāstos, kas redzami vai lasāmi medijos. Un informācija publiskajā telpā sāk veidot priekšstatu, ka ģimenes, kurās pasaulē nāk mazuļi, dzīvo tieši pagastos, pilsētiņās. Taču tas ir pavisam aplami. Centrālās statistikas pārvaldes publicētie dati rāda, ka pērn, salīdzinot ar 2020.gadu, visvairāk jaundzimušo skaits palielinājies Pierīgā – par 31,2%. Pārējos reģionos bijis, manuprāt, liels samazinājums, vien Rīgā tas minimāls – 0,7%. Latgalē jaundzimušo skaita kritums ir visievērojamākais, 2021.gadā dzimis par 44,5% mazāk bērnu nekā gadu iepriekš, Kurzemē un Vidzemē jaundzimušo skaits samazinājies par 30,9%, Zemgalē – par 26,4%.
Tātad skaties, kā gribi, kuplināt ģimeni izvēlas tie, kuriem ir darbs, pieļauju, labi apmaksāts. Lai daudz runājam par iespēju dzīvot laukos un strādāt attālināti kaut Silīcija ielejā, Sanfrancisko, tie tomēr ir izņēmuma gadījumi. Un domāju, ne jau tikai darbavieta vien izšķirošā. Pilsētnieciskais dzīvesveids joprojām ir vilinošs. Lai arī laukos var izskrieties basām kājām pa zāli, redzēt meža malā stāvam stirniņu un izjust dabas tuvumu, pretī svaru kausos ir labāk vai sliktāk, bet notīrītas ielas, pa kurām var aizkļūt, kur vajag, ir plašais kultūras un izklaides piedāvājums. Vieglāka sadzīve. Un daudzveidīgs mācības iestāžu piedāvājums bērniem.
Nepretendējot uz nopietnu analīzi, tomēr savām pārdomām pievienojot statistikas datus, jāteic, reizēm mēs pārāk idilliski stāstām par ģimenēm ar maziem bērniem, kas izvēlas dzīvi, piemēram, viensētā. Daudz ir skaistā, bet tikpat daudz grūtā. Ja par lauku apdzīvotību, jaunu ģimeņu ienākšanu gribam domāt ne ar romantisku jūsmu, bet reālu rezultātu, ir vajadzīga īpaša valsts politika. Varbūt lielāks atbalsts mājokļa iegādei? Taču te nonāku pretrunā pati ar sevi. Jo ir vēl daudzi citi faktori, kas ietekmē cilvēku izvēli.
Domāju, tāpēc ir pētnieki un politiķi, lai vērtētu, kā šis jautājums risināms un vai vispār tā ir risināšanas vērta problēma. Varbūt jāļauj, lai upe plūst? Cik liels tad pēc pieciem gadiem būs jaundzimušo sarukums reģionos?
Komentāri