Saprotams, par “Covid-19” vairumam ļaužu dzirdēt negribas neko. Pēc pandēmijas laika, kad bijām spiesti iemācīties pārkārtot ikdienas dzīves ritmu, daudzi dziļi skeptiski raugās uz ziņu virsrakstos pavīdošajiem izteikumiem par kādu jaunu, bīstamu vīrusu. Tāpat arī pirmajiem gripas saslimšanas gadījumiem šepat, Latvijā.
Un tomēr kovids nav pagātne. Aizvien cilvēki ar šo vīrusu sasirgst, citi vieglāk, citi varbūt ne tik ļoti. Ziņu visrakstos mazāk dzirdams par sekām pēc izslimošanas ar “Covid-19”. Kaut vai garais kovids un smagākas komplikācijas, kas dažiem izpaužas pat vairākus mēnešus pēc saslimšanas. Īpaši bīstami pārslimota “Covid-19” infekcija var izpausties arī bērniem. “Pēc pārslimota “Covid-19” divu līdz sešu nedēļu periodā bērniem var attīstīties tā dēvētais MIS-C sindroms, kas būtībā nozīmē plašu iekaisumu, autoimūnu organisma reakciju, kas var novest arī pie letāla iznākuma,” par kovida ilgtermiņa blakusparādībām un draudiem veselībai stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārste reimatoloģe Dr.Ieva Saulīte un skaidro: “Pie mums slimnīcā šādi bērni jau ir nonākuši. Tas notiek reti, bet diemžēl notiek. Un sekas ir smagas, ja situācija netiek konstatēta uzreiz, procesa sākuma stadijā.” Ārste teic, ka pazīmes ir augsta temperatūra (virs 38 C ) un problēmas ar gremošanas traktu (vemšana, caureja, apetītes trūkums), var būt izsitumi uz ķermeņa. “Praksē bija gadījums, kad vecākiem un ārstiem sākotnēji šķita, ka bērns sasirdzis ar vēdera vīrusu. Pēc trim dienām ķermeņa temperatūra paaugstinājās, tika veiktas asins analīzes. Atklājas, ka sācies plašs iekaisuma process, un slimnīcā tika diagnosticēts MIS-C jeb ultisistēmiskā iekaisuma sindroms,” brīdina I.Saulīte.
Pētījumi rāda, ka sekas pēc “Covid-19” ar smagām blaknēm biežāk piemeklē tos pārslimojušos, kuri ar infekciju saskārušies ļoti vieglā formā vai vispār bez simptomiem. “Tāpēc būtu jāatceras, ka joprojām ir svarīgi padomāt par piesardzības un higiēnas pasākumiem ikdienā, jo šī saslimšana patiešām var būt veselībai ļoti, ļoti bīstama,” atgādina pieredzējusī ārste.
Tagad, kad ierobežojumu praktiski nav, patiešām šķiet, ka par kovidu var aizmirst, ka tas ir pagātnē, murgs beidzies. Jāatceras, ka ļoti daudz par šo infekciju un tās ilgtermiņa sekām joprojām nav izpētīts. Vai vērts izaicināt likteni un gaidīt, kad pienāks mana kārta, un lepni par to pastāstīt citiem. Šī slimība var izraisīt nopietnas, smagas komplikācijas. Kādas sekas vīruss atstās uz veselību, pētījumi rādīs tikai pēc gadiem desmit un divdesmit. Vīruss savu dara ātrāk, spēj piemēroties, mainīties, cilvēka spējas līdzi netiek. Toties cilvēkam ir spēja sevi pasargāt. Arī no vīrusa.
Komentāri