Mākslīgais intelekts? Pagaidiet, neļaujiet tam attīstīties tik strauji! Apmēram tā divos īsos teikumos varētu izsacīt moderno tehnoloģiju pasaules vareno, tajā skaitā diskutabli vērtētā pasaules bagātākā cilvēka Īlona Maska, aicinājumu mākslīgā intelekta attīstītājiem.
Tehnoloģiju guru – eksperti un uzņēmēji – saskatījuši ne tikai ieguvumus, bet arī lielu bīstamību. Droši vien ne jau tieši tādu, kādu redzam zinātniskās fantastikas filmās, kur mašīnas paverdzina vai iznīcina cilvēkus kā sugu, kur tās valda ne tikai pār vienu planētu Zeme, bet iekaro Visumu. Taču… Iespējams, aicinājuma parakstītāji nemaz ne tik tālā nākotnē redz arī tādas ainas.
Ne velti atklātajā vēstulē mākslīgā intelekta attīstītājiem tiek lūgts apturēt aizvien gudrāka digitālā “prāta” pieejamību publikai, pirms nav skaidrības, kurp tas var novest, cik gudrs tas pats par sevi spēj būt, kā to droši kontrolēt.
Kamēr mēs te, Latvijā, cīnāmies ap lielākām un mazākām nebūšanām likumu annālēs, raustām savu interešu deķīšus katrs uz savu pusi, kaut kur ģeniāli prāti rada aizvien ģeniālākus mākslīgos un neviens nezina, kas padomā digitālajam domātājam un arī to, kas tā radītājam!
Brr… Gribas noskurināties un aizmest vīzijas, kas nāk prātā. Un cerēt, ka mākslīgais intelekts, kas nonāk pie mums, ir vēl bērna autiņos un neko vairāk nespēj, kā savienot nesavienojamus faktus, ko sameklējis digitālo krātuvju dziļumos, un samudžināto stāstījumu piedāvā kā īstu gara darbu. Bet, kad piezvana mazbērns un pastāsta, ka ar digitālā domātāja palīdzību uzrakstījis teicamu mājasdarbu, cerība par kādu procentu sarūk.
Senioru paaudze Latvijā piedzīvojusi ārkārtīgi lielas pārmaiņas dažādās jomās. Tas veiksmīgais un augšupejošais, lai gan daudzi man nepiekritīs, saistīts ar valsti un tās attīstību. Nemaz nevajag pieminēt, ko devusi un dod NATO, ko Eiropas Savienība. Pietiek atcerēties, cik daudziem pirms gadiem trīsdesmit četrdesmit bija sava automašīna, automātiskā veļas mašīna! Tagad tās ir vai katrā ģimenē. Un fantastikas līmenī senioru dzīvēs pārmaiņas ienesusi zinātne. Tā cieši ienākusi ikdienā – internets un ierīces, ar kurām tajā darboties ir kas tāds, ko jaunībā pat nevarēja iedomāties, kur nu vēl saprast! Un tagad, šķiet, atkal esam uz jauna sliekšņa. Kā kāpsim tam pāri?
Komentāri