Latvijas sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla iniciatīvu par bezmaksas higiēnas precēm meitenēm un sievietēm izglītības iestādēs portālā “Manabalss.lv” iesniedza marta sākumā, divās nedēļās savāca nepieciešamos desmit tūkstošus parakstu, lai tā tiktu izskatīta Saeimā. Šodien, 4. aprīlī, šo jautājumu plānots skatīt Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā. Sēdē aicināti piedalīties gan iniciatīvas iesniedzēju, gan Labklājības, Izglītības un zinātnes un Veselības ministrijas pārstāvji. Protams, ne vienmēr iniciatīvas, kas nonāk līdz Saeimai, tiek arī īstenotas, tomēr vērtīgi, ka jautājums tiek aktualizēts, un jācer, ar laiku atradīs dzirdīgas ausis.
Iniciatīvas aprakstā uzsvērts, ka starptautiski pētījumi norāda – katra sestā Latvijas meitene ik mēnesi kavē mācību dienas vai stundas tāpēc, ka viņai nav pieejamas higiēnas preces. Tāpēc izglītības un interešu izglītības iestādēs būtiski nodrošināt higiēnas preču izdales vietu, piemēram, automātu vai citu diskrētu iespēju, lai katra meitene nepieciešamības gadījumā varētu paņemt piemērotu līdzekli bez maksas. Iniciatīvas autori norāda, ka ar tādām precēm nepieciešams papildināt arī trūcīgo, maznodrošināto, kā arī krīzes situācijā esošo sieviešu, piemēram, bēgļu no Ukrainas, higiēnas pakas.
Diemžēl nabadzība ietver skaudru faktu – tā nozīmē ne tikai nepietiekami kvalitatīvu ēdienu, kas ir viena no cilvēka pamatvajadzībām, bet arī nepietiekamus līdzekļus higiēnas precēm. Ja ģimenē ir vairāk meiteņu vai sieviešu, kam tās nepieciešamas, mēnesī jāatvēl vairāki desmiti eiro. Daudziem tā nešķiet liela nauda, bet tie, kuriem iztikas līdzekļu pietrūkst, ir jāizvēlas, kur ietaupīt. Un diemžēl nākas taupīt arī uz higiēnas precēm, gan lietojot tās ilgāk, nekā noteikts, vai pat izlīdzoties ar ko citu – audumu vai tualetes papīru. Un, kā norādījuši iniciatīvas autori, daļa pusaudžu vienkārši šajās dienās neapmeklē skolu. Jāteic, ja vecāki neiedomājas, ka meitenei ir nepieciešamas šīs lietas, ne visās ģimenēs ir tādas attiecības, lai bērns nekautrējoties brīvi pateiktu, kas viņam vajadzīgs.
Sieviešu sadarbības tīkla valdes priekšsēdētāja Ineta Ielīte runā par “mēnešreižu nabadzību”. Arī uzvedība.lv veidotāji uzsvēruši, ka nepieciešams mazināt menstruālo nabadzību (šāds termins nāk no angļu valodas “period poverty”), jo diemžēl “ir daudz meiteņu, kurām nav piekļuves higiēniskajām paketēm, tamponiem vai piltuvēm, viņas dzīvo vidē, kurā šī vajadzība netiek nodrošināta. Ir reizes, kad vienkārši aizmirstas līdzi paņemt paketes vai tamponus un mēnešreizes sākas negaidīti. Risinājums ir higiēnas produktu krātuve meiteņu tualetēs, lai ikviena meitene, kurai kāda iemesla dēļ nav pieejami higiēnas produkti, varētu tos paņemt. Iebildumi par to, ka tas ir dārgi, ka meitenes tos izmantos bez vajadzības, ir atrunas. Iespējams skolās veidot akciju, kurā ģimenes, kuras to var atļauties, ziedo higiēnas preces”.
Latvijas Universitātes asociētā profesore, sociālantropoloģe Aivita Putniņa Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” pauda viedokli, ka ar jauniešiem par intīmām tēmām – ķermeni, seksuālo un reproduktīvo attīstību – runā nepietiekami, bet šādi jautājumi būtu sabiedrībā jānormalizē.
Domājams, jo brīvāk mēs par šīm tēmām varētu runāt, jo raitāk arī atrisinātu problēmas, kas ar tām saistītas. Jo tieši tāpat kā problēma ir higiēnas preču pieejamība meitenēm, tāpat arī nereti kā jauniešiem, tā pieaugušajiem savstarpēji ērtāk ir nerunāt par seksuālo dzīvi un izsargāšanās līdzekļiem, nekā nodrošināt, lai tie jauniešiem būtu pieejami. No vienas puses, ir informācijas pārbagātība, bet, no otras puses, šķiet, ka laiku pa laikam ērtāk būtu domāt, ka bērnus atnes stārķis.
Protams, es pārspīlēju, jāteic, prieks dzirdēt, ka mācību iestādēs ar izglītojošām nodarbībām viesojas gan sociālo dienestu, gan nevalstisko organizāciju speciālisti, un šajās reizēs meitenes saņem arī bezmaksas higiēnas preču paraugus. Tātad soļi šā- du jautājumu izglītošanā un risināšanā ir sperti. Un cerams, drīz vien tas notiks arī valsts līmenī.
Komentāri