Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Pasaules grāmatu un autortiesību diena

Anna Kola
22:34
23.04.2023
18

Pērn veiktajā pētījumu centra SKDS aptaujā noskaidrojies, ka Latvijā krietni vien samazinājies to cilvēku skaits, kas lasa grāmatas. 23.aprīlis visā pasaulē tiek atzīmēts kā grāmatu autortiesību diena. Paraugoties uz notikumiem Latvijā, kas plānoti saistībā ar šo dienu, neko daudz atrast neizdevās. Skumji, bet tas liek domāt, ka patiešām pamudināt cilvēku interesi par grāmatām kļūst arvien grūtāk. Acīmredzot arī šādi tematiski pasākumi visdrīzāk paliktu neapmeklēti vai tajos piedalītos vien uz rokas pirkstiem saskaitāmi entuziasti.

Sarunās ar novada bibliotēku vadītājām laika gaitā tapis skaidrs, ka ļaudis, kas izvēlas nākt uz bibliotēkām pēc lasāmvielas, vairumā gadījumu ir pensionāri – cilvēki, kas gadu gadiem pieraduši patīkami kavēt laiku, lasot viena vai otra žanra literatūru. Lai arī starp bibliotēku apmeklētājiem netrūkst vidējās paaudzes grāmatmīļu, tomēr teju visas bibliotēku vadītājas un arī skolu pārstāvji, ar ko esmu runājusi par grāmatām un lasīšanu kopumā, atzīst, ka vislielākā bēda mūsdienās ir jaunās paaudzes neieinteresētība un nevēlēšanās lasīt. Īpašs satraukums vēl par to, ka jaunieši un bērni nelasa literatūru latviešu valodā, priekšroku dodot grāmatām svešu zemju mēlēs, galvenokārt angļu valodas izdevumiem.

Pagājušajā gadā SKDS veiktajā aptaujā 1000 respondentiem vecumā no 18 līdz 75 gadiem tika jautāts, cik grāmatu izlasīts pēdējos sešos mēnešos. 59,9% norādījuši, ka nav izlasījuši nevienu. Salīdzinājumam – 2013.gada jūlijā grāmatas nebija lasījuši 47,1% aptaujāto, 2019.gada jūlijā tā atbildējuši 50,4 % respondentu. 2021.gadā vismaz vienu grāmatu sešu mēnešu laikā bija izlasījuši 38,8% iedzīvotāju. Salīdzinot iepriekšējos gadus, kritums ir pamanāms: 2013.gadā tādi bija 50,4% aptaujāto, 2019.gadā – 48,3%.

Gan sarunās ar bibliotēku vadītājām, gan arī pavērojot SKDS aptaujas datus, ir skaidrs, ka starp grāmatmīļiem pārsvarā ir sievietes. Dati par 2021.gadu rāda, ka sievietes, kuras atbildēja, ka grāmatas lasa, vidēji izlasījušas 2,2 literāros izdevumus gadā.

Interesanti, ka aktīvāk grāmatas lasījuši cilvēki, kuru sarunu valoda ģimenē ir latviešu valoda. Lasītāju skaitā lielāks īpatsvars ir cilvēkiem ar augstāko izglītību un vidēji augstiem mēneša ienākumiem uz vienu ģimenes locekli. Tas, protams, varētu būt skaidrojams arī ar to, ka liela daļa cilvēku, kas lasa, grāmatas izvēlas iegādāties un paturēt savā īpašumā, bet, ja paraugās uz grāmatu cenām veikalos, ir tikpat skaidrs, ka ne katram ir pa kabatai ziedot 15, 20 un vairāk eiro par grāmatu, kuru visdrīzāk kāds varbūt nemaz līdz galam neizlasīs vai arī izlasīs pāris dienās.

Interesanti, ka visaktīvākie grāmatu lasītāji ir Latgalē, Vid­zeme ieņem godpilno otro vietu. Sarunās ar bibliotēku pārstāvēm radies iespaids, ka vairums lasītāju, kas izvēlas grāmatas ņemt bibliotēkās, patiešām ir cilvēki, kam ikdienas ritms ļauj veltīt gana daudz brīžu šai nodarbei: pensionāri, jaunās māmiņas, kāds pēc slimošanas un atveseļošanās periodā, kad varbūt citas aktivitātes mazāk pieejamas. Arī SKDS dati rāda, ka grāmatas lasa vadītāji, mājsaimnieces, skolēni, studenti un pensionāri. Mazāk grāmatas lasa speciālisti un ierēdņi, kam seko individuālā darba veicēji un strādnieki.

Raugoties uz cenām grāmatnīcās, ir saprotams, kādēļ trīs ceturt­daļas no aptaujātajiem cilvēkiem atzinuši, ka nav nopirkuši nevienu pašu grāmatu. Arī dzīves dārdzība kopumā taču pēdējos pāris gados ir strauji kāpusi. Ja jārēķina līdzi izdevumiem mājsaimniecībā, vai vispār paliek kaut kas, lai atlicinātu to grāmatām veikalu plauktos. Padalīšos – no tipogrāfijas līdz lasītājam grāmatai tiek uzlikts milzīgs tirgotāja uzcenojums, reizumis pat 80 %. Tādēļ izpārdošanas brīžos varam nopirkt grāmatu, kas maksājusi 20 eiro, par nieka “piecīti”.

Grāmatas noteikti izkonkurē arī citas izklaides iespējas: televīzija, filmu pieejamība visās ierīcēs ar “Netflix”, “Prime Video” vai citu aplikāciju, nemaz nerunājot par plašo tīmekli un planšetdatoru piedāvātajām iespējām. Tādējādi arī sarūk to cilvēku skaits, kas grāmatas lasa, jo ir taču tik daudz iespēju, kā laiku aizpildīt citādi!

Tomēr, par spīti tam, no kā gan vēl var smelties tik daudz ideju, fantāzijas lidojuma un dzīves atziņu, izdzīvot simtiem stāstu un tam visam klāt papildināt savu literārās valodas bagāžu? Liels uzdevums veicams lasītprieka vairošanā ir pedagogiem, kā skolās un bērnudārzos pamudināt jauno paaudzi planšetes vietā paņemt grāmatu, pašķirstīt un iegremdēties pasaku vai citu fantāzijas tēlu pasaulē. Jācer, ka ar laiku šī atzīmējamā diena, ko pasaulē svin kopš 1995. gada, godinot autorus un viņu darbus, kā arī pievēršot sabiedrības uzmanību literatūras nozīmei cilvēku dzīvē un autoru ieguldījumam sabiedrības sociālajā un kultūras progresā, kļūs par tādu notikumu, ko arī bērni gaida ar prieku.

Katalonijā aizsāktā Grāmatu un autortiesību diena tiek atzīmēta 23.aprīlī, kas ir Viljama Šekspīra (1564. – 1616.) dzimšanas diena un Migela de Servantesa (1547. – 1616.) nāves diena. Starptautisku nozīmi šim datumam UNESCO piešķīra 1996. gadā, kā mērķi izvirzot sabiedrības, īpaši jauniešu, pievēršanu literatūrai, grāmatu lasīšanai un izglītošanai autortiesību jautājumos. UNESCO katru gadu šajā dienā aicina sabiedrību izcelt grāmatu un caur to sniegto zināšanu nozīmi izglītības, kultūras un ekonomiskas labklājības sekmēšanā, kā arī – veicina sabiedrības interesi par grāmatām, dažādu tautu literatūru un dažādiem autoriem. UNESCO caur šo dienu turpina uzsvērt tieši grāmatu lomu, kas līdzās modernajām tehnoloģijām nodrošina jaunu informāciju un veicina zinošas sabiedrības attīstību, kas sakņojas spējā  atrast, analizēt to, ko sniedz grāmatas, tādējādi paplašinot redzesloku un veicinot personīgo izaugsmi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi