Šis ir jautājums, kas nodarbinājis ne vienu vien un droši vien visos laikos. Jāņu laikā sev varu uzdot jautājumu – vai viegli būt Jānim? Es teiktu, jā, īpaši, ja Jānis dzīvo daudzdzīvokļu mājā. Jo tad ir skaidrs, ka svētkus svinēt jābrauc pie kāda ciemos, bet būt ciemiņam un vēl Jānim vienmēr ir lieliski. Nav pārāk jādomā par viesu uzņemšanu, malkas gādāšanu ugunskuram, svētku izdarībām, svētku mielastu, atliek ierasties un saņemt apsveikumus. Var kopā ar teātri aizbraukt Līgo vakarā nospēlēt kādu izrādi, turpat paballēties, un svētku sajūta gūta. Pavisam citādi atbilde skan, ja ir sava māja, īpaši, ja laukos, jo tad skaidrs, ka jābūt uz vietas, jāgādā viss, kas nu līgošanai piederas.
Ik pa laikam rodas jautājums, vai viegli būt politiķim? Droši vien arī atbildes ir dažādas, lai gan itin bieži liekas, ka kļūme jau pašā sākumā un pareizāk būtu teikt – labāk nemaz nevajag mēģināt! Jo nāksies sniegt kādu interviju, piedalīties diskusijās, TV raidījumos, un tad jau teiktais paliks uz mūžu arhīvos. Un gan jau īstajā laikā un vietā kāds cels gaismā tobrīd pateiktās aplamības. Tādas sarunāt gadās pat pieredzējušiem politiķiem, kur nu vēl iesācējiem. Un dažkārt nākas domāt, pag, pag, viņš kaut ko nejauc vai varbūt – nemaz nesaprot?!
Otrdienas raidījumā “Šodienas jautājums” viesojās koalīcijas politiķi, tostarp Edgars Tavars no Apvienotā saraksta. Tā kā šajā dienā Igaunijas parlaments atbalstīja viendzimuma laulību legalizēšanu, sanākušajiem tika lūgts komentēt šo lēmumu. E.Tavars teica: “Apvienotā saraksta ieskatā viendzimuma pāriem jāsakārto daudz un dažādi regulējumi, kas attiecas uz slimnīcām, mantojuma tiesībām, finansēm, bet laulības tomēr lai paliek baznīcas kompetencē.”
Interesants apgalvojums! Pieļauju, ka politiķis savu laulību tiešām ir slēdzis baznīcā, bet viņa gados taču vajadzēja zināt, ka laulību var noslēgt arī dzimtsarakstu nodaļās. Nevarētu taču būt, ka viņš kā viesis nav bijis kāzās kādā dzimtsarakstu nodaļā. Var jau pieļaut, ka to viņš uzskata par vienkāršu sarakstīšanos, bet laulības ir tās, kas tiek slēgtas baznīcā. Taču nav izslēgts, ka politiķis atklājis kādas pagaidām nepubliskotas tēzes, kas virmo kuluāru sarunās, proti, ka, kārtojot viņa pieminētos regulējumus, tiks pieņemts likums, ka laulības varēs turpmāk slēgt tikai baznīcās. Tiesa, ne jau visas konfesijas to var darīt. Vai tad kādam būs jāpaliek bešā?
Bet, iespējams, politiķis vienkārši jau dzīvoja saulgriežu nakts gaisotnē, kurā, kā teikts tautasdziesmā, “nepazinu, kura sieva, kura meita”, tad kur nu vēl domāt, ko runā.
Domāju, politiķiem ieteicams jau laikus izveidot vispārīgu frāžu sarakstu, ko likt priekšā, kad žurnālisti uzdod jautājamu, uz kuru īsti nav ko atbildēt. Un te gluži vai etalonu sniedza Edgars Zelderis no partijas “Progresīvie” raidījumā “De facto” sižetā par sagatavotajiem likuma grozījumiem, kas noņemtu bāriņtiesu darbiniekiem ar nekustamo īpašumu darījumiem saistītas funkcijas. Politiķi, cik noprotams, to aktīvi neatbalsta, tāpēc žurnāliste jautāja, vai šāds lēmums neļautu vairāk uzmanības pievērst bāriņtiesu tiešajam darbam. Un politiķis sniedza izcilu atbildi: “Man vienkārši ir tādi pieņēmumi, kuriem nav nekāda pamatojuma. Tas ir pieņēmums – varbūt izdosies! Bet, ja mums šī situācija ir gana sarežģīta, ja šādi risināsim jautājumu, es pieņemu, uz kaut kādiem neskaidriem pieņēmumiem, es šādiem nepiekrītu!”
Komentāri