Šovasar Satiksmes ministrija ziņoja, ka izstrādāts un saskaņošanai Ministru kabinetā iesniegts noteikumu projekts, kas paredz Latvijā ieviest par transportlīdzekļa vadīšanu apreibinošu vielu ietekmē sodīto personu uzvedības korekcijas programmu.
Auto, moto un citu satiksmes līdzekļu vadītāji, kas sodīti par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē un kuriem pirmstermiņa veselības pārbaudē nekonstatē šo vielu pārmērīgu, kaitējošu lietošanu vai atkarību, pirms šofera tiesību atgūšanas obligāti būs jāapmeklē speciālas uzvedības korekcijas nodarbības.
Uzvedības pārmaiņu mācības neapmaksās valsts, par tām būs jāmaksā katram pašam, kuram būs atņemtas tiesības vadīt spēkratu pārmēru lielas draudzības dēļ ar zaļo pūķi (lasi- alkoholu vai narkotikām). Turklāt tas, kuram būs tiesības sniegt šādu pakalpojumu, cenu varēs noteikt pats, valsts to neregulēs. Cik simtu vai tūkstošu eiro konkrētais uzņēmums prasīs, tas nu pagaidām nav zināms, bet skaidrs, ka te nopelnīt iespēja varētu būt laba. Ja gribēsi atgūt tiesības vadīt transportlīdzekli, nekas cits neatliks.
Plānots, ka vispirms apreibinošo vielu cienītāja veselību pārbaudīs ārstu komisija vai specializētā medicīniskā komisija, tad informēs par nepieciešamību apmeklēt uzvedības korekciju grupu nodarbības. Nodarbībām būs jāsākas ne vēlāk kā 90 dienas pēc tam, kad šoferis iesniegs pieteikumu programmas organizētājam. Paredzēts, ka būs jāapgūst 16 stundu kurss.
Ministrijas skaidrojums, kāpēc meklē papildu līdzekļus, kā mazināt iereibušu autovadītāju atrašanos ceļu satiksmē, ir ļoti saprotams. Alkoholu vai narkotikas salietojies stūresvīrs (vai sieva), protams, apdraud savu, bet vēl briesmīgāk, ka citu dzīvību. Ministrija vērtē – ar sodu ir par maz, vismaz tiem, kas pēc pārkāpuma vēlas atgriezties ceļu satiksmē un atjaunot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Jāmaina izpratne, sava uzvedība, lai cilvēks spēj apzināties savas rīcības motīvus un sekas.
Kā attīstīsies situācija, kad šādu noteikumu projektu valdība pieņems? Kā to pieņems personas, kas vadījušas braucamrīku, esot reibumā? Vismaz no malas šķiet, ka šie nav tie likumpaklausīgākie sabiedrības locekļi. Iespējams, kādu laiku policijas ziņās biežāk parādīsies informācija, ka “..vadījis automašīnu bez jebkāda veida transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām”.
Tomēr pierādījies, ka laiks dara savu. Arī šīs prasības, domāju, kļūs par pašsaprotamu kārtību. Tāpat kā drošības jostu lietošana, par ko pirms gadiem 20 vīpsnāja vēl diezgan daudzi autovadītāji.
Komentāri