Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Birokrātiska, pārregulēta valsts ar iebiedētiem ierēdņiem

Sarmīte Feldmane
14:06
11.09.2023
16

Laikam gan grūti atrast kādu, kurš strādā pašvaldības vai valsts darbā un neteiktu: “Tie papīru kalni, tās atskaites, kam tas viss vajadzīgs! Un paliek tikai vairāk.” Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs arī dažādās tikšanās reizēs runājis par birokrātiju.

“Mēs esam pārbirokratizējušies trakāk, nekā es biju domājis. Mums ir daudz vairāk kontrolētāju nekā darītāju. Daudz vairāk instrukciju nekā rezultātu…,” prezidents teica Krāslavā.    “Mēs esam kļuvuši par uz procesu orientētu valsti. Tā vietā, lai orientētos uz rezultātu. Es domāju, būtu labi, ka kolēģi no Ministru kabineta un Saeimas – es zinu, ka viņi brauc pa reģioniem, vairāk gan skatās savas nozares problēmas, – varētu paskatīties mazlietiņ plašāk un saprast, ka tas izskatās labi, ja papīri ir kārtībā, bet kāda tam jēga, ja nav rezultāta,” tāds ir E.Rinkēviča vērtējums Valmierā ar piebildi: “Plānus, vīzijas, stratēģijas. Es atvainojos, reizēm – halucinācijas. Mēs protam sarakstīt vāliem. Dažreiz ir problēmas ar izpildi.” Savukārt Liepājā prezidents pateica tieši: “Ne visas Briseles direktīvas ir tādas, kuras pa galvu, pa kaklu jāpilda. Domāsim ar savu galvu, domāsim vispirms par savām interesēm un mazāk skatīsimies, ko par to teiks citi. Tikai tā var iegūt cieņu un uzticību.”

Vēl pavasarī eksprezidents Valdis Zatlers kādā intervijā uzsvēra: “Mūsu valsts ir kļuvusi ļoti moderna, bet tā ir nonākusi tajā situācijā, kad regulēts tiek pilnīgi viss. Un tā ir pārregulēta valsts. Tātad ir pārāk daudz normatīvo dokumentu, kas traucē cilvēkiem uzsākt savu biznesu. Mēs gribam, lai ikkatrs uzsāk savu mazo biznesu, mēs gribam, lai vidējais bizness kādreiz kļūtu par lielo. Ja tam visam traucē pārregulētu normatīvo aktu, papīru kaudze, tad viss stāv uz vietas vai kustas ļoti lēni. Mēs esam sapinušies šajās savās regulācijās. Mēs esam iebiedējuši ierēdņus līdz tādai pakāpei, ka viņi vispār neko negrib darīt. Viņi grib iet tikai uz darbu, sēdēt sapulcēs un, kā saka, novērst jebkādu rīcību, jo tas apdraud viņu eksistenci. Kā to pārraut, ir grūti pateikt, bet tam ir vajadzīga politiska griba.”

Birokrātiska, pārregulēta valsts, kurā kā mazas skrūvītes lielā pulkstenī torņa galā strādā cilvēki. Katram savs pienākums un reizē uzdevums pārbaudīt, kontrolēt ķēdē iepriekšējo, vai nav garām paslīdējis kāda normatīvā akta apakšpunkts, izvērtēt, kā padarīts. Tad savu veikumu var dot nākamajam, un tā tik uz priekšu līdz Valsts kontrolei, kas pateiks patiesību, kas der, kas neder, kas cilvēkiem vajadzīgs, kas ne, kur samaksāts par maz, kur par daudz.

Birokrātiska valsts, kurā aizgūtnēm runā par radošumu, kaut kā dīvaini. Radošumam jāļaujas visās jomās. Taču vai tiešām vērts riskēt, ja strādā algotu darbu kādā institūcijā? Ir panti, punkti, apakšpunkti, pārskatu veidlapas, kur katram jābūt skaidram, kā izpildīt un aizpildīt. Ja nepareizi ievilkts ķeksītis, kontrolētājam iespēja sevi parādīt. Un tā no rīta līdz vakaram burta kalpi klabina klaviatūras, veido tabulas un izdara secinājumus. Tie vienkārši – atbilst vai neatbilst, kāds risks, ja liels, nedarām, nav vērts kādu kaitināt. Vienmuļāka, nogurdinošāka darba diena, bet bez pārmetumiem, ka kāda ideja nekam neder. Un kurš beigu beigās uzņemsies atbildību, ja neizdosies? Iestādei būs kauns, jo atbild taču visi.

Rudens tāds nostalģisks laiks. Domas skrien nākamajā gadā, jo jārindo skaitļi nākamā gada budžeta projektā. Skaidrs, ka dzīvosim labāk, jo naudas būs tikpat cik pērn un aizpērn, skaidros vara. Un darītāji valsts un paš­valdību iestādēs neiebildīs, neatgādinās, ka viss kļuvis dārgāks un to pašu izdarīt vairs nav iespējams. Kā runāsi pretī? Ētika jāievēro, un darbavietu taču vajag. Birokrātijas vadītāji visu zina labāk un arī saprot, ka laist brīvu vaļu iebildumiem nedrīkst, jo būs nepatīkama papildu skaidrošanās, nāksies meklēt argumentus, apelēt pie saprašanas, ka vajadzību daudz un visiem naudas nepietiek. Kāršu nams jāsargā.

Un tas jau ir stāsts par neuzticēšanos. Kolēģis neuzticas kolēģim, priekšnieks darbiniekam, vadītājs padotajiem tāpat kā hierarhijā nākamais viņam. Ne­uz­ticēšanās ir radījusi birokrātiju, katras darbības regulējumu.

Laikam jau pie vainas latviskā skaudība – ka tik otram neizdodas labāk, ka viņš neizdomā ko ievērības cienīgu, ka tik viņam netiek vairāk. Katram savs būrītis, maza atbildībiņa vai, pareizāk, izdabāšana nākamajam līmenim, un dzīve šķiet tik vienkārša.

Valsts kontroles padomes locekle Kristīne Jaunzeme šajās dienās norādījusi: “Uzticēšanās valsts pārvaldei ir saistīta ar iedzīvotāju priekšstatiem par valsts pārvaldē nodarbināto spēju uzņemties atbildību, izvērtēt un atzīt kļūdas, ja tādas ir pieļautas, kā arī ar priekšstatiem par individuālo atbildību par darba kvalitāti, pieņemto lēmumu un rīcības atbilstību normatīviem un sabiedrības interesēm.”
Tik tālu nu esam. Vai iesim vēl tālāk, vai tomēr Valsts prezidenta teiktajā vērts ne tikai ieklausīties, bet arī kaut ko darīt? Ar ko sākt? Varbūt ar vietējo varu. Kā pilotprojektu, kā eksperimentu, kurā mācās cits citam uzticēties bez normatīvo aktu citēšanas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi