Otrdiena, 15. aprīlis
Vārda dienas: Aelita, Gastons
weather-icon
+19° C, vējš 2.46 m/s, DA vēja virziens

Vai tur karogam vieta

Sarmīte Feldmane
07:16
22.12.2023
78

To, ka Latvijā iedzīvotāji vēlas galdā likt vietējo audzētāju un ražotāju pārtiku, apstiprina dažādas aptaujas. To mudina darīt akcijas un kampaņas ar aicinājumiem ēst    veselīgi, atbalstīt vietējos. Tā notiek gadiem. Šogad martā kāda aptauja parāda, ka    52% iedzīvotāju pēdējā gadā sākuši iegādāties veselīgākus pārtikas produktus. Tāpat arī    secināts, ka Latvijas iedzīvotāji arvien biežāk iedziļinās produktu aprakstos. Izvēloties pirkumu, 22% respondentu norādījuši, ka pievērš uzmanību produkta kvalitātei un tā sastāva ietekmei uz veselību.

Tātad – veselīgi vietējie produkti. Gan jau kāds ir pret šādu praksi, bet    īpaši skaļi nerunā. Ne viens vien iepērkoties ir iekritis, domājot, ka liek groziņā Latvijā ražoto, jo produkta noformējums un nosaukums gluži latvisks. Mājās ierauga, ka ražots ES un adrese Lietuvā vai citā kaimiņvalstī. Eiropas Savienības regulā ir prasība par izcelsmes vietu norādīt “Eiropas Savienību”. Viss, kā tam jābūt.
Taču valsts lēmējvaras pārstāvji tā nedomā. Izskatīšanai komisijās nonākuši sagatavoti grozījumi Pārtikas aprites uzraudzības likumā. Paredzēts, ka veikalos cenu zīmē vai pie pārtikas produkta būs jānorāda pārtikas ražošanas valsts, to attēlojot attiecīgās valsts karoga formā. Likumprojekta anotācijā skaidrots, ka tādi grozījumi nepieciešami, “lai patērētājs spētu viegli, ērti un nepārprotami identificēt attiecīgās pārtikas preces izcelsmes valsti”. Grozījumu autori uzskata, ka nereti patērētāji tiek maldināti par dažādu pārtikas produktu patieso izcelsmes valsti, tādēļ, koalīcijas ieskatā, šāda prasība vairotu patērētāju informētību, ļaujot izdarīt personīgajās vērtībās un prioritātēs balstītu lēmumu.

“Pārtikas produktu izcelsme ir īpaši svarīga pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā, kurā liela daļa Latvijas sabiedrības nevēlas atbalstīt agresorvalstis un to piedāvātos produktus vai vēlas atbalstīt kādu citu valsti, tai skaitā Latviju, kuras ražotājiem tie simpatizē. Patērētājiem ir tiesības izdarīt brīvi savu izvēli, ņemot vērā dažādus aspektus, tai skaitā pau­žot savu nostāju dažādos jautājumos caur saviem iepirkšanās paradumiem,” tāds    vairāku Saeimas deputātu viedoklis.

Padomāsim – ieejam veikalā, preces tāpat plauktos, bet cenu zīmes raibu raibās, izrotātas ar karodziņiem. Bez viedtālruņa neiztikt, jāmeklē, kuras valsts karogs ir, piemēram, uz zemesriekstu sviesta burciņas un makaronu paciņas vai krējuma trauciņa un saldumu kastītes. Var jau būt, ka laikā, kad daudz runā par mūž­izglītību, varētu senioriem rīkot karogu atpazīšanas kursus. Iznāktu tāds noderīgs mīkstais projekts, gan jau finansējumu sadabūtu, jo mērķis taču ir novērst maldināšanu. No cik valstīm Latvijā ieved preces? Cik daudzām karogi līdzīgi? Būs galva jāpalauza mācoties. Lai gan – nebūs vajadzīga lasītprasme.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis    vērtējis, ka tas labi, ja patērētāji tiks  informēti par produktu izcelsmes valsti, taču nodrošināt karogu attēlojumu cenu zīmēs ir tehniski sarežģīti, bet maziem veikaliem pat neiespējami. Tostarp cenu zīmju nodrošināšanai tiek izmantotas dažādas tehnikas – no elektroniskām cenu zīmēm līdz īpaši drukātām vai ar roku rakstītām, turklāt, ņemot vērā, ka krāsainie displeji elektroniskajām preču zīmēm prasa nesamērīgas investīcijas, Latvijā esošie tirdzniecības tīkli ir ieviesuši divu līdz trīs krāsu risinājumus. Viņaprāt, par Latviju kā pārtikas produktu izcelsmes valsti visefektīvāk spēj vēstīt paši ražotāji, karoga krāsas liekot uz preces iepakojuma. Savukārt citu valstu izcelsmi efektīvāk norādīt rakstveidā, nevis ar karodziņiem, kurus nebūt ne visi pircēji vienmēr spētu atpazīt. Preču sortimentā ir gana plašs dažādu valstu klāsts, tās tiek ievestas no patiešām eksotiskām valstīm, un ne katrs spēs atpazīt daudzos dažādo valstu karogus.

“Absurdi pat iedomāties, ka katrā mazā veikaliņā pārdevējs spēs ar roku uzzīmēt dažādu valstu karogus, īpaši ņemot vērā, ka      karogiem ir noteikts standarts gan krāsu toņos, gan proporcijās,” saka LPTA vadītājs un skaidro, ka šāda prasība    tirgotājiem palielina finanšu un administratīvo slogu, mazina tirdzniecības uzņēmumu produktivitāti, jo, lai ieviestu likumprojektā paredzēto prasību uz cenu zīmēm attēlot produktu izcelsmes valsts karogu, uzņēmējiem katrai tirdzniecības vietai būtu jāiegādājas vairākus simtus eiro vērtas pietiekami augstas kvalitātes un jaudas krāsu drukas ierīces, turklāt to ikdienas apkope un izejmateriāli ir dārgāki salīdzinājumā ar melnbaltas drukas ierīcēm.

“Šādas elektroniskās cenu zīmes ir normāla ikdiena daudzās Eiropas valstīs. To tehnoloģiskā īpatnība – tās nav daudzkrāsainas, jo izmanto tikai baltu, sarkanu un melnu krāsu,” norāda    SIA “Lidl Latvija” korporatīvās komunikācijas vadītāja Dana Hasana. Viņa arī uzsver, ka, raugoties no izpratnes par mūsdienīgu mazumtirdzniecību, klientu servisu, tehnoloģiju attīstību, darbinieku produktivitāti un dabai draudzīgu uzņēmējdarbību, deputātu rosinājums būtu liels solis atpakaļ, kas nozīmētu, ka, piemēram, “Lidl” veikalu komandas nodarbotos ar karodziņu drukāšanu, griešanu, līmēšanu pie cenām, to nomaiņu gandrīz katru dienu un šī karodziņu drukāšanas, griešanas un līmēšanas cikla nebeidzamu atkārtošanos.

Deputātu mērķis arī šķiet tāds ne visai nopietns un šobrīd svarīgs. Vai tiešām viņi cer, ja graudi miltiem ievesti no Krievijas, uz miltu iepakojumu cenu zīmes būs arī Krievijas karogs? Te nu ir tas gadījums, kad vai nu likuma izstrādātāji visu nepasaka līdz galam, vai viņiem nav, ko darīt, ja grib, lai veikalos starp plauktiem var iet kā caur karogu aleju.

Nu ja, mācīties nekad nav par vēlu. Katrā garajā ziemas vakarā varbūt tomēr vērts iegaumēt vismaz triju mazāk pazīstamu valstu karogus, tad 1.maijā, kad plānots, ka likums stāsies spēkā, varēs piestrādāt veikalos par gidu tiem, kuri maldīsies.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
35

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
35

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
36

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
40

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
33

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
66

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Tautas balss

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
6
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
16
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
37
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
40
1
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]