Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vai tur karogam vieta

Sarmīte Feldmane
07:16
22.12.2023
16

To, ka Latvijā iedzīvotāji vēlas galdā likt vietējo audzētāju un ražotāju pārtiku, apstiprina dažādas aptaujas. To mudina darīt akcijas un kampaņas ar aicinājumiem ēst    veselīgi, atbalstīt vietējos. Tā notiek gadiem. Šogad martā kāda aptauja parāda, ka    52% iedzīvotāju pēdējā gadā sākuši iegādāties veselīgākus pārtikas produktus. Tāpat arī    secināts, ka Latvijas iedzīvotāji arvien biežāk iedziļinās produktu aprakstos. Izvēloties pirkumu, 22% respondentu norādījuši, ka pievērš uzmanību produkta kvalitātei un tā sastāva ietekmei uz veselību.

Tātad – veselīgi vietējie produkti. Gan jau kāds ir pret šādu praksi, bet    īpaši skaļi nerunā. Ne viens vien iepērkoties ir iekritis, domājot, ka liek groziņā Latvijā ražoto, jo produkta noformējums un nosaukums gluži latvisks. Mājās ierauga, ka ražots ES un adrese Lietuvā vai citā kaimiņvalstī. Eiropas Savienības regulā ir prasība par izcelsmes vietu norādīt “Eiropas Savienību”. Viss, kā tam jābūt.
Taču valsts lēmējvaras pārstāvji tā nedomā. Izskatīšanai komisijās nonākuši sagatavoti grozījumi Pārtikas aprites uzraudzības likumā. Paredzēts, ka veikalos cenu zīmē vai pie pārtikas produkta būs jānorāda pārtikas ražošanas valsts, to attēlojot attiecīgās valsts karoga formā. Likumprojekta anotācijā skaidrots, ka tādi grozījumi nepieciešami, “lai patērētājs spētu viegli, ērti un nepārprotami identificēt attiecīgās pārtikas preces izcelsmes valsti”. Grozījumu autori uzskata, ka nereti patērētāji tiek maldināti par dažādu pārtikas produktu patieso izcelsmes valsti, tādēļ, koalīcijas ieskatā, šāda prasība vairotu patērētāju informētību, ļaujot izdarīt personīgajās vērtībās un prioritātēs balstītu lēmumu.

“Pārtikas produktu izcelsme ir īpaši svarīga pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā, kurā liela daļa Latvijas sabiedrības nevēlas atbalstīt agresorvalstis un to piedāvātos produktus vai vēlas atbalstīt kādu citu valsti, tai skaitā Latviju, kuras ražotājiem tie simpatizē. Patērētājiem ir tiesības izdarīt brīvi savu izvēli, ņemot vērā dažādus aspektus, tai skaitā pau­žot savu nostāju dažādos jautājumos caur saviem iepirkšanās paradumiem,” tāds    vairāku Saeimas deputātu viedoklis.

Padomāsim – ieejam veikalā, preces tāpat plauktos, bet cenu zīmes raibu raibās, izrotātas ar karodziņiem. Bez viedtālruņa neiztikt, jāmeklē, kuras valsts karogs ir, piemēram, uz zemesriekstu sviesta burciņas un makaronu paciņas vai krējuma trauciņa un saldumu kastītes. Var jau būt, ka laikā, kad daudz runā par mūž­izglītību, varētu senioriem rīkot karogu atpazīšanas kursus. Iznāktu tāds noderīgs mīkstais projekts, gan jau finansējumu sadabūtu, jo mērķis taču ir novērst maldināšanu. No cik valstīm Latvijā ieved preces? Cik daudzām karogi līdzīgi? Būs galva jāpalauza mācoties. Lai gan – nebūs vajadzīga lasītprasme.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis    vērtējis, ka tas labi, ja patērētāji tiks  informēti par produktu izcelsmes valsti, taču nodrošināt karogu attēlojumu cenu zīmēs ir tehniski sarežģīti, bet maziem veikaliem pat neiespējami. Tostarp cenu zīmju nodrošināšanai tiek izmantotas dažādas tehnikas – no elektroniskām cenu zīmēm līdz īpaši drukātām vai ar roku rakstītām, turklāt, ņemot vērā, ka krāsainie displeji elektroniskajām preču zīmēm prasa nesamērīgas investīcijas, Latvijā esošie tirdzniecības tīkli ir ieviesuši divu līdz trīs krāsu risinājumus. Viņaprāt, par Latviju kā pārtikas produktu izcelsmes valsti visefektīvāk spēj vēstīt paši ražotāji, karoga krāsas liekot uz preces iepakojuma. Savukārt citu valstu izcelsmi efektīvāk norādīt rakstveidā, nevis ar karodziņiem, kurus nebūt ne visi pircēji vienmēr spētu atpazīt. Preču sortimentā ir gana plašs dažādu valstu klāsts, tās tiek ievestas no patiešām eksotiskām valstīm, un ne katrs spēs atpazīt daudzos dažādo valstu karogus.

“Absurdi pat iedomāties, ka katrā mazā veikaliņā pārdevējs spēs ar roku uzzīmēt dažādu valstu karogus, īpaši ņemot vērā, ka      karogiem ir noteikts standarts gan krāsu toņos, gan proporcijās,” saka LPTA vadītājs un skaidro, ka šāda prasība    tirgotājiem palielina finanšu un administratīvo slogu, mazina tirdzniecības uzņēmumu produktivitāti, jo, lai ieviestu likumprojektā paredzēto prasību uz cenu zīmēm attēlot produktu izcelsmes valsts karogu, uzņēmējiem katrai tirdzniecības vietai būtu jāiegādājas vairākus simtus eiro vērtas pietiekami augstas kvalitātes un jaudas krāsu drukas ierīces, turklāt to ikdienas apkope un izejmateriāli ir dārgāki salīdzinājumā ar melnbaltas drukas ierīcēm.

“Šādas elektroniskās cenu zīmes ir normāla ikdiena daudzās Eiropas valstīs. To tehnoloģiskā īpatnība – tās nav daudzkrāsainas, jo izmanto tikai baltu, sarkanu un melnu krāsu,” norāda    SIA “Lidl Latvija” korporatīvās komunikācijas vadītāja Dana Hasana. Viņa arī uzsver, ka, raugoties no izpratnes par mūsdienīgu mazumtirdzniecību, klientu servisu, tehnoloģiju attīstību, darbinieku produktivitāti un dabai draudzīgu uzņēmējdarbību, deputātu rosinājums būtu liels solis atpakaļ, kas nozīmētu, ka, piemēram, “Lidl” veikalu komandas nodarbotos ar karodziņu drukāšanu, griešanu, līmēšanu pie cenām, to nomaiņu gandrīz katru dienu un šī karodziņu drukāšanas, griešanas un līmēšanas cikla nebeidzamu atkārtošanos.

Deputātu mērķis arī šķiet tāds ne visai nopietns un šobrīd svarīgs. Vai tiešām viņi cer, ja graudi miltiem ievesti no Krievijas, uz miltu iepakojumu cenu zīmes būs arī Krievijas karogs? Te nu ir tas gadījums, kad vai nu likuma izstrādātāji visu nepasaka līdz galam, vai viņiem nav, ko darīt, ja grib, lai veikalos starp plauktiem var iet kā caur karogu aleju.

Nu ja, mācīties nekad nav par vēlu. Katrā garajā ziemas vakarā varbūt tomēr vērts iegaumēt vismaz triju mazāk pazīstamu valstu karogus, tad 1.maijā, kad plānots, ka likums stāsies spēkā, varēs piestrādāt veikalos par gidu tiem, kuri maldīsies.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
22

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi