Kooperatīvā sabiedrība “Zaubes kooperatīvs” ieguvusi konkursa “Sējējs 2006” veicināšanas prēmiju grupā “Lauksaimnieku kooperācija”, kurā uz galveno balvu pretendēja četri kooperatīvi – divi gaļas, divi piena pārstrādes uzņēmumi. Gaļa ar identifikācijas numuru
“Zaubes kooperatīvs” ir viens no diviem bioloģiski sertificētajiem gaļas pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. Specializācija – liellopi. Tirgum piedāvā liellopu gaļu. Otra uzņēmējdarbības niša – liellopu tirdzniecība uz un no citām Eiropas Savienības valstīm.
Kooperatīva vadītāja Aelita Runce atzīst, ka šis gads ir bijis ļoti saspringts. Uzņēmuma apgrozījums palielinājies divas reizes. Tomēr pamatnodarbošanos – bioloģiskās liellopu gaļas ražošanu – varētu vēl paplašināt, ja vien būtu pieprasījums.
– Bioloģiski audzēta liellopu gaļa, protams, ir prece maksātspējīgākajai, turīgākajai pircēju daļai. Piegādājam produkciju Rīgas restorāniem “Kaļķu vārti”, “Vincents”, “Rīdzene”, veikalam “mc2”, ekovirtuvēm un bioloģiskās produkcijas tirgotājiem. Nedaudz paņem tirdzniecības tīkli. “Rimi” mūsu preci tirgo divās vietās – lielveikalā “Spice” un “Olimpijā”. “VP Markets” arī dažos veikalos. Taču apjomi, ko paņem veikalu ķēdes, ir niecīgi, toties zaļajā tirdziņā Rīgā izpērk visu, ko aizvedam, – stāsta kooperatīvās sabiedrības darbiniece Anita Lazdiņa.
Pieprasītāka, lai cik dīvaini tas pirmajā brīdī nešķistu, ir dārgākā produkcija. Ir pircēji, piemēram, restorāna “Vincents” pavārs Mārtiņš Rītiņš, kuri izvēlas pat konkrētas šķirnes liellopu gaļu. Arī veikalos pirmos izpērk augstvērtīgākos gaļas gabalus, bet lētākie, kaut barības vērtības ziņā ne sliktāki, ledusskapī paliek ilgāk. Pērkot gaļu kautuvē uz vietas, tās cena ir zemāka.
Iespēju uzturā izmantot vērtīgu gaļu izvēlējušās arī divas skolas. “Zaubes kooperatīvs” produkciju piegādā vietējai pamatskolai un Rīgas kultūru vidusskolai.
Uzņēmumā sagatavotā gaļa iegūta no bioloģiskajās saimniecībās audzētiem jaunlopiem. Produkts patērētājam tiek piedāvāts fasējumā. Uz iepakojuma līdz ar kooperatīva zīmolu ir arī tās saimniecības nosaukums, kurā dzīvnieks audzēts, kā arī jaunlopa reģistrācijas numurs. Pircējs var “Lauksaimniecības datu centra” interneta mājas lapā attiecīgajā sadaļā ievadīt garo skaitļu virkni un pārliecināties par lopa vecumu, kā arī redzēt citus izcelsmes datus.
Latvijas bullēni Itālijas pļavās
Dzīvnieku tirdzniecība ir lielākā kooperatīva uzņēmējdarbības daļa. Dažāda vecuma liellopi, galvenokārt teliņi, ceļo uz daudzās ES valstīm – Nīderlandi, Beļģiju, Franciju, Itāliju, Slovēniju un citām. Gadā tiek pārdoti vairāki tūkstoši lopu. Dzīvniekus iepērk visā Latvijā, bet kooperatīva biedriem ir labvēlīgāki nosacījumi, viņi saņem lielāku cenu.
Lielākoties pārdod teliņus. Bullīšus iepērk nobarošanai, tādēļ pieprasīti gan šķirnes dzīvnieki, gan krustojumi ar gaļas šķirnēm. Telītes tiek gādātas audzēšanai, tās vēlas šķirnes. Retāk uz Rietumvalstīm aizceļo kravas ar nobarotiem dzīvniekiem.
– Liellopu gaļas nozare ir perspektīva, produkcijai, gan gaļai, gan dzīvniekiem, ir noiets. Taču mūsu zemniekiem jāmācās tos audzēt, jāapgūst jaunas tehnoloģijas, jādomā par barību, par ciltsdarbu. Tad arī rezultātu jutīs maciņā. Bet šobrīd situācija nemaz nav teicama, – saka A.Runce.
Šķirnes dzīvnieki ar “Zaubes kooperatīva” starpniecību ceļo arī uz otru pusi, uz Latviju.
Nākotne izsolēs un mācībās
Līdztekus ražošanai kooperatīvā sabiedrība organizē mācības saviem biedriem. Piedalās nozares semināros un citos izglītojošos pasākumos. Itin bieži lekcijas lasa un ar novitātēm iepazīstina pati A.Runce.
Par vienu no mērķiem sabiedrība izvirzījusi arī gaļas liellopu audzēšanas un bioloģiskās saimniekošanas popularizēšanu. Kooperatīvs regulāri piedalās Latvijas lauksaimniecības izstādēs, bioloģiskās lauksaimniecības pasākumos.
A.Runce aktīvi darbojas Latvijas gaļas liellopu audzētāju asociācijā, meklējot risinājumus nozares attīstībai. Viens no tiem – publiskas izsoles. Diemžēl patlaban uzpircējs nereti cenšas apmānīt audzētāju, vicinot viņam gar degunu naudas žūksnīti un nosakot dzīvnieka vērtību ar mistisko mērīšanu. Savukārt dažs audzētājs nesaprot, ko nozīmē kvalitatīvi nobarots liellops, un grib par savu ne īpaši vērtīgo bullēnu saņemt augstāko samaksu. Izsoles saliktu visu pa plauktiņiem, stimulējot zemnieku labāk strādāt, savukārt uzpircējiem būtu nolikta latiņa, kā jāvērtē lopi un cik par tiem jāmaksā.
Latvijā pirmā gaļas lopu izsole notikusi pavisam nesen, 25.novembrī valsts aģentūrā “Lietišķo sporta veidu centrs “Kleisti””. Viena no tās iniciatorēm un organizētājām ir “Zaubes kooperatīva” vadītāja.
– Turpmāk ceram izsoles rīkot divas reizes gadā. Mūsu sapnis, lai tās kļūtu par gaļas šķirnes liellopu galveno tirdzniecības veidu, lai izsolēm izietu cauri dzīvnieki gan vaislai, gan pārstrādei, – saka A.Runce.
– Lopu turētājiem būtu iespēja salīdzināt savus jaunlopus ar citās saimniecībās audzētajiem, vērtēt, mācīties. Savukārt tas, ka izsolēs lopus vērtē eksperts, ka to dara publiski, ļautu sakārtot novērtēšanas un cenas jautājumus. Otrie nav sliktākie
Konkursā “Sējējs” kooperatīvo sabiedrību ieteikusi Latvijas kooperatīvo sabiedrību asociācija.
– Konkursam gatavoties mums nebija laika. Uzņēmumā notiek būvdarbi, uzlabojam kautuvi, gaļas sadali, telpas strādājošajiem, novietnes dzīvnieku turēšanai. Kādi bijām, tādi sagaidījām komisiju, – darbā steigu neslēpj A.Runce. Un saka, ka ir ļoti apmierināta ar rezultātu – veicināšanas prēmiju jeb otro vietu.
A.Runce joko, ka latviešiem parasti par sevi raksturīgi divi galēji vērtējumi, vai nu uzskata sevi par vislabāko, vai pavisam sliktu. Taču prieks saņemt arī otro un tikpat labi trešo vai ceturto vietu. Tā ir patīkama sajūta, kad saproti, ka tavs veikums ir atzīts.
“Zaubes kooperatīvs” *Dibināts 1998.gada maijā; *gaļas pārstrādes ražotne sāka darboties 2003.gada janvārī; *kooperatīvā ir 130 biedri.
Komentāri