Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Mednieki ar sportisku garu paaudzēs

Druva
00:00
09.12.2006
3

Straupes mednieku biedrības „Mārkulīči” tradīcijām ir pusgadsimta pamats.

Par to, kā tās izpaužas šodien, saruna ar vadītāju Vilni Jaunzemu, medniekiem Otto Abzalonu un Jāni Brenci.

– Ja saskaita Latvijas mednieku festivālos iegūtās godalgotās vietas gan kopvērtējumā, gan atsevišķās disciplīnās, jāsecina, ka jūsu kolektīvs ir visaugstāk novērtētais valstī. Kā tas izdodas?

V.Jaunzems: -Nekaunamies sacīt, ka Minhauzena festivālam gatavojamies. Trenējamies šaušanā un izmēģinām citas disciplīnas. Šogad viens mūsējais sponsorēja mehāniskā buļļa īri. Jāt ar bulli pamēģināja/raudzīja/lūkoja/riskēja visi, līdz atradām labāko kovbojmeiteni. Festivālā viņa dabūja trešo vietu. Uzskatu, ka aizbraukt uz festivālu ar nesagatavotu komandu man būtu ļoti neinteresanti. Izpaliktu arī komandas kopības sajūta, ko nostiprinām treniņos.

O.Abzalons: – Iegūt augstas vietas nekad iepriekš neplānojam, bet, ja gadās, tad, protams, tas ir gandarījums. Patīkami, ka darbs nesis rezultātus. Komandā piedalās arī bērni, ģimenes locekļi, radi, aktīvie straupieši, ne tikai mednieki.

J.Brencis: – To varam izdarīt tāpēc, ka mums kopš 1999.gada ir sava bāze – “Mārkulīči”, vienīgā sertificētā šautuve rajonā. Tās veidošanā piedalījušies arī kaimiņu kolektīvi – Lēdurgas, Daibes, Rozulas, Raiskuma mednieki, un strādāja visi mūsējie. Bet, protams, visvairāk kopējo ideju īstenošanā iegulda Vilnis.

O.Abzalons: – Sportiskais gars nāk līdzi no pirmsākumiem. Pirmās šaušanas sacensības notika 1948. gadā Baukalnā.

J.Brencis: – Mednieku kolektīvi sāka veidoties pēc kara, es gāju līdzi tēvam. Atceros tās sacensības. Tas bija ievērojams notikums. 50.gados medībās droši ņēma līdzi bērnus, jauniešus. Dzinējos gāja jau no astoņu gadu vecuma.

O.Abzalons: – Vēlāk nāca laiks, kad to stingri aizliedza. Tādēļ jauno kļuva mazāk. Bet nu jau atkal medības kļūst populāras. Pašreiz kolektīvā no 30 biedriem septiņi ir jaunāki par 30 gadiem.

– Jūsu kolektīvs sāka rīkot rajona mednieku sacensības.

V.Jaunzems: – Raiskuma mednieks Voldemārs Zālītis izteica domu, ka nepieciešams dibināt rajona mednieku apvienību. Mēs ieteicām sākt ar rajona sacensībām. Lai cilvēki sapazīstas, lai sāk veidoties attiecības. Organizēšanā piedalījās arī Daibes, Rozulas un Raiskuma mednieki. Šogad notika otrais čempionāts, piedalījās 14 komandas. Nav slikti, bet varēja būt vairāk, jo medību kolektīvu ir vismaz 50.

O.Abzalons: – Valmierā rajona mednieku biedrība darbojas, risina kopējas lietas. Piemēram, pieņemti noteikumi, kas paredz, ka pirms sezonas visiem medniekiem jānoliek eksāmens šaušanā. Uzlabojas šaušanas prasme, medību kvalitāte.

V.Jaunzems: – Arī savā kolektīvā pirms katras dzinēju medību sezonas sākuma rīkojam šaušanas eksāmenu, arī trenēties ir iespēja. Varbūt tāpēc mūsējiem ir samērā augsts līmenis. Uz šī gada rajona sacensībām seši labākie šāvēji dažādu iemeslu dēļ netika. Domāju, labi vien, lai balvas tiek citiem. Bet tomēr atkal labākie rezultāti bija mums. Pārliecinājāmies, ka varam izveidot divas teicamas komandas.

Mednieki šaušanas prasmi var apgūt tikai no pieredzes. Literatūras par šiem jautājumiem nav. Katrs mācās no savām kļūdām. Man rezultāti nāk ar lielu uzcītību. Pierakstu šaušanas gaitu, analizēju šāvienus, ieroču īpatnības, cenšos izdarīt secinājumus. Bet dažiem cilvēkiem prasme trāpīt ir dieva dota. Mūsu kolektīvā tāds ir Jānis Mežaraups. Ko panāku ar treniņu un aprēķiniem, viņš, vienkārši paņemot bisi un izšaujot.

– Viens no mednieku pienākumiem ir dzīvnieku piebarošana. Kā organizējat to?

V.Jaunzems: – Manuprāt, barošanai jābūt tikai kā palīdzībai kritiskos brīžos. Turējāmies šī pie principa. Bet citi kolektīvi baro, cik spēj. Pērk dārgu, labu barību. Dzīvnieki migrē no vietām, kur ir dabiskā barības bāze, uz vietām, kur tos piebaro. Tagad arī mēs plānojam vākt naudu un piepirkt barību, jo citas izejas nav. Taču, protams, arī līdz šim esam organizējuši piebarošanu, ierīkojuši barotavas, gādājuši sienu, audzējuši labību. Šos darbus sadalām pēc brīvprātības principa un katra iespējām. Mūsu mērķis ir nodrošināt, lai ikviens, arī tas mednieks, kuram nav lielas rocības, var piedalīties kolektīva dzīvē un iet medībās. Tagad publiski vīpsnā, ka “medības, meitenes un jahtas ir bagāto izpriecas.” Nezinu, kā par citu, bet par medībām mēs tam nepiekrītam.

– Patlaban tiek slēgti līgumi par medību platībām. Vai īpašnieki neierobežo medniekus?

J.Brencis: – Mūsu medību platība atrodas ļoti daudzos īpašumos. Gadās saimnieki, kas pasaka, ka “manā mežā neviens nemedīs.” Vislielākās problēmas tas rada, ja šis īpašums pārgriež medību teritoriju, jo tajā nedrīkst būt pārrāvumu. Cenšamies meklēt kopēju valodu. Šogad līgumā esam paredzējuši punktu, ka no dižmedījumiem īpašniekam pienākas daļa. Ne jau gaļas, bet cieņas dēļ. Un apņemamies arī ziņot, ja medību laikā viņa teritorijā redzam kādas nelikumības.

V.Jaunzems: – Pavisam mūsu ziņā ir apmēram seši tūkstoši hektāru, no tiem apmēram tūkstotis Gaujas Nacionālajā parkā, kur medību noteikumi ir ļoti drakoniski. Pavisam līgumi jāslēdz ar 250 īpašniekiem. Tas nav vienkārši, taču, beigu beigās, galā tiekam.

– Vai jūsu platībā ir daudz zvēru?

V.Jaunzems: – Uzskaite patieso situāciju neparāda. Piemēram, aļņi migrē. Vienu un to pašu alni pieskaita viens kolektīvs, otrs un vēl trešais. Tāpat ar staltbriežiem, kuri staigā lielus gabalus. Arī cūkas pārvietojas.

Bet viena lieta ir dzīvnieku skaits, otra – kvalitāte. Staltbriežu trofejas ar katru gadu kļūst nevērtīgākas. Mednieki šauj pusaugu briežus. Vajadzētu paciesties, lai izveidojas skaistas trofejas un lai briedis pagūst savas labās īpašības nodot nākamajām paaudzēm. Taču to var izdarīt tikai tad, ja apkaimes kolektīvi vienojas saudzēt jaunos briežus, nešaut.

-Vai mednieki arī Ziemassvētkus svin kopā?

O.Abzalons: -Nē. Ziemassvētki ir ģimenes svētki. Kopā nākam sezonas noslēgumā, tad novērtējam padarīto. Medību laikā uzskaitām mednieku aktivitāti, medību rezultātus, šāvienus pa medījumu. Pavasarī datus apkopojam un piešķiram apbalvojumu par labāko trofeju, ir balvas aktīvākajam šāvējam, veiksmīgākajam medniekam, arī labākajam garāmšāvējam. Sveicam arī aktīvāko mednieku. Iepriekšējā sezonā tas bija kolektīva vecākais biedrs, 82 gadus vecais Jānis Jaunzems.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
26

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
11

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
26

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
43

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
43

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
74

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
8
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
8
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
6
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi