Šoreiz pievērsīsimies ūdens un peldēšanas tēmai. Nemaz tālu nav jābrauc, lai piepildītu vēlmi papeldēties arī šajā aukstajā un drēgnajā laikā. Kas var būt jaukāks, kā apvienot patīkamo ar lietderīgo – ūdens aerobika to noteikti sniegs. Tāpēc uz sarunu aicināju aerobikas ūdenī treneri Sandru Baglo, kura vada nodarbības gan bērniem, gan pieaugušajiem, kā arī grūtniecēm.
Kā atzīst Sandra, ar ūdeni uz tu viņa ir jau kopš astoņu gadu vecuma. Darbs ir viņas hobijs un sirdsprieks.
“Ūdens dziednieciskās īpašības tika pamanītas jau senajā Grieķijā, un senie grieķi ūdeni izmantoja gan relaksācijai, gan ķermeņa tīrībai un sasildīšanai. Mūsdienās tas pārvērties arī par sevis fizisku sakopšanu,” saka trenere un atklāj, ka nodarbību apmeklējums ir liels.
“Salīdzinot pagājušā un šī gada novembri, jāatzīst, ka interese par ūdens aerobiku ir dubultojusies. Un tas priecē. Ūdenī cilvēks it kā zaudē savu svaru, un ir daudz vieglāk izpildīt kustības. Arī locītavas tiek pasargātas, bet visi muskuļi strādā. Peldēšanā apmēram 90-95 procenti muskuļu tiek iesaistīti darbībā. Ir iesaistītas gan rokas, gan kājas, arī mugurai tas ir labi. Līdzvērtīga vēl ir distanču slēpošana klasiskajā solī. Interesanti arī tas, ka pēc ūdens aerobikas nekad nesāpēs muskuļi, jo ūdens vingrošanas laikā tos arī izmasē. Katrā gadījumā pēc ūdens aerobikas nodarbības nejutīs tādas dzelžainas sāpes, kādas dažkārt izjūtamas pēc trenažieru zāles. Bez tam ūdenī var arī svīst. Ir prieks redzēt, ka meitenēm paliek sarkani vaigi,” saka Sandra.
Kā atzīst trenere, ūdens aerobika katra veselībai dos ko labu, un vecuma ierobežojuma nav.
“Vingrot nāk gan jaunas meitenes, gan kundzītes gados. Arī atdeve ir dažāda. Redzu, kurš strādā ar pilnu krūti, kurš atnācis jauki pavadīt laiku. Bet tas ir normāli. Trenere galvenokārt strādā un dzen tempu tiem, kuri vēlas strādāt ar pilnu slodzi,” stāsta Sandra un turpina: “Ir apsveicami, ka šobrīd modē ir iet un kaut ko darīt. Nav svarīgi – vingrot, peldēt vai darīt ko citu. Cilvēkam ir jākustas no pirmās dienas, kā viņš piedzimst, līdz pēdējam elpas vilcienam. Protams, runa ir par to, kādu slodzi izvēlēties, un šajā jautājumā vienmēr palīdz treneris, kurš to iesaka. Ūdens ir super, mēs visi veidojāmies ūdenī. Bet no visām pieejamām fiziskajām aktivitātēm vajag izmēģināt visu pa drusciņai un atrast sev piemērotu,” atzīst trenere.
Jautāta, kas pašai sagādā vislielāko gandarījumu, Sandra atbild, ka tās ir cilvēku emocijas un sajūtas.
“Man patīk, ka cilvēki pēc nodarbības jūtas labi. Ja spēju parādīt, cik ūdenī ir labi, ka ar ūdeni vajag draudzēties. No ūdens nav jābaidās. Brīvu ķermeni ūdens negremdē, bet stumj ārā. Grimst tikai saspringts ķermenis. Ir bijuši cilvēki, kas, nākot uz ūdens aerobiku, pārvar kādas senas bailes. Varbūt bērnībā ir slīkuši. Taču pamazām viņi atbrīvojas un saprot, ka no ūdens nav jābaidās,” domās dalās Sandra.
Kā ar trenerīti sarunas laikā nospriedām, lai saņemtos un dotos uz ūdens aerobiku, iepriekš nav jāpērk smalki treniņtērpi, apavi vai kas cits. Jāpaņem vien peldkostīms vai peldbikses, čībiņas, dvielis un mazgāšanās līdzekļi.
“Vingroju arī ar grūtniecēm. Žēl, ka viņu ir tik maz. Varbūt trūkst informācijas, varbūt baidās. Grūtnieces ūdenī var vingrot no 12. nedēļas līdz pēdējam brīdim. Vingrošana nostiprina muskuļus. Kā jau runājām, ūdenī savu ķermeņa svaru nejūtam. Tas ir daudz vieglāks. Var pacelt kāju augšā vai uz sāniem. Ūdens noņem arī tonusu. Esmu ievērojusi, ka arī daudzi ārsti baidās no tā, ka grūtnieces varētu apmeklēt, piemēram, ūdens aerobiku. Tas ir kaut kas jauns. Man nav bijuši slikti gadījumi. Bijis tikai labais, ka nesāp kājas, mugura, pazūd tonuss,” stāsta Sandra un aicina uz ūdens aerobiku nākt arī vīriešus. Īpaši tos, kuriem ir kādas muguras problēmas un nevar vingrot, piemēram, trenažieru zālē.
Komentāri