Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Jaunais speciālists darba tirgū

Druva
00:00
12.12.2006
4

Pagājušajā nedēļā Jāņmuižas profesionālajā vidusskolā notika konference “Jaunais speciālists darba tirgū”, vienkopus pulcējot uzņēmējus, absolventus, vecāko kursu audzēkņus un skolotājus. Bija ieradies arī rajona padomes izpilddirektors Māris Niklass un nodarbinātības valsts aģentūras Cēsu filiāles vadītāja vietniece Gunta Mika.

Kā atzina Jāņmuižas direktore Maira Apsīte, konferences mērķis bija sanākt kopā, lai diskutētu par to, kā sadarboties, lai darba tirgū ienāktu labi un konkurētspējīgi speciālisti.

“Problēmu profesionālajā izglītībā ir ļoti daudz. Daudzas būtu jārisina reģiona līmenī, jo tikai nedaudz vairāk nekā puse audzēkņu ir no Cēsu rajona. Valstī tikai 24 procenti pamatskolas beidzēju izvēlas profesionālo izglītību. Tas ir ļoti zems rādītājs Eiropā. Bez tam profesionālo izglītību izvēlas jaunieši ar ne pārāk labām zināšanām, domājot, ka te būs vieglāk mācīties nekā vidusskolā. Aktuāla problēma – pirmajos kursos ir ārkārtīgi liels atbirums. Pirmkursnieki atnāk, pamācās un aiziet. Šis atbirums ir lielāks nekur citur Eiropā, un par to mums jau aizrādīts. Arī tie audzēkņi, kuri sekmīgi iegūst diplomu par vidējo profesionālo izglītību, ne vienmēr strādā savā profesijā,” at-zina M. Apsīte.

Arī rajona padomes izpilddirektors Māris Niklass dalījās savā pieredzē un domās par profesionālo izglītību.

“Nereti ir tāds viedoklis: “Ai, man nepaveicās matemātikā, iešu uz profskolu. Tur noteikti būs vieglāk!” Nē, patiesībā ir tieši otrādi. Profesionālā vidusskola uzliek dubultu pienākumu, jo jāmācās ir ne tikai vispārizglītojošie priekšmeti, bet arī izvēlētā specialitāte. Bieži audzēkņi neapzinās, uz ko nāk. Nedomā, vai izvēlētā profesija viņiem piemērota. Kad pats te strādāju, nezināju, ko nozīmē darba tirgus. Vecāki arī nezina, ko tajā prasīs. Bieži saka: “Zems atalgojums.” Ja tā ir prioritāte, tad vairumam izvēlētā profesija nav īstā. Vispirms jābūt interesei par izvēlēto profesiju. Sevi jāpierāda,” teica M. Niklass un atzina, ka ir svarīgi, lai starp mācību iestādi un uzņēmējiem veidotos saikne.

Konferencē absolventi un skolas audzēkņi dalījās pieredzē un pārdomās par izvēlēto profesiju un darba iespējām. Jāņmuižas profesionālās vidusskolas 2004. gada absolvents Artūrs Mūrnieks atzina, ka skola ir devusi vērtīgas zināšanas. “Iestājos skolā, lai mācītos par celtnieku. Tagad studēju Rīgas celtniecības koledžā un Jāņmuižā iegūtās zināšanas un prasmes ļoti noder. Skola man deva pamatzināšanas. Arī strādāt prasmi apguvu tieši te,” atzīst skolas absolvents.

Lielākā daļa audzēkņu izteica pārliecību, ka profesionālā izglītība ir devusi nenovērtējamas zināšanas, kaut varbūt kāds no viņiem strādā citā vai ļoti pietuvinātā profesijā. Datortehniķiem viss vēl priekšā

Par datora sistēmu tehniķu problēmām stāstīja Jāņmuižas profesionālās vidusskolas datorskolotājs Juris Joksts un datorsalona “Vesa”, “ELKO – Vecrīga” direktors Egils Viškints, kurš atsaucās audzēkņu uzaicinājumam piedalīties konferencē.

“Galvenais secinājums ir tāds, ka datora sistēmu tehniķu profesija ir ļoti noderīga. Nerunājot par uzņēmumiem, pat katrā mājā drīz būs pa datoram. Taču tie mēdz arī lūzt, tādēļ datortehniķi tuvāko gadu laikā varētu būt ļoti pieprasīta, prestiža un, iespējams, pat labi apmaksāta profesija. Skolas problēma, ka pagaidām nevaram nodrošināt reālu praksi ārpus skolas. Datora sistēmu tehniķiem vēl nav bijušas lielās skolas prakses un izlaiduma. Šis vēl ir tikai sākums. Svarīgi, lai jaunie cilvēki, beidzot šo skolu, tiešām varētu pateikt, ka ir gatavi strādāt kādā uzņēmumā un sevi pierādīt,” atzina J. Joksts.

Datorsalona “Vesa” direktors Egils Viškints: “Uzaicinājums piedalīties konferencē mani ļoti ieinteresēja, jo īpaši Rīgā man trūkst darbinieku – datorspeciālistu. Sarunā nonācām pie diviem secinājumiem – palīdzēt un jau pāris audzēkņiem nodrošināt prakses vietu Cēsīs datorsalonā “Vesa” un iedot Rīgas datorsalona “ELKO – Vecrīga” vakanču sarakstu, lai audzēknim būtu stimuls un reāla iespēja redzēt, uz ko var tiekties un pretendēt. Domāju, ka šāda sadarbība ar skolu ir izdevīga kā uzņēmējiem, tā audzēkņiem,” prezentācijā atzina E. Viškints.

Pavāri strādā arī svētkos

Ēdināšanas servisa speciālistus pārstāvēja kafejnīcas “Saules vārti” vadītāja Jana Vozņesenska.

“Ēdināšanas speciālisti Jāņmuižā apgūst plaša profila profesiju. Viņi ir gan pavāri, viesmīļi, bārmeņi. Kā atzina jaunieši, skolā viņi gūst labu teorētisko sagatavotību. Mīnusi? Kāpēc absolventi neiet strādāt savā profesijā? Fiziski smags darbs, un ne visi jaunieši spēj izturēt slodzi. Kad citiem ir svētki, pavāriem jāstrādā. Skolai ar uzņēmējiem ir laba sadarbība, bet, neskatoties uz to, bieži vien audzēkņi nezina, ko attiecīgais uzņēmums var piedāvāt. Arī katrā uzņēmumā ir izaugsmes iespējas. Tiek piedāvāti gan kursi, gan semināri. Uzņēmēji ir gatavi sadarbībai un vēlas to darīt. Labākie tālāk studē augstskolās, bet tie, kuri knapi pabeidz skolu, arī strādāt nevēlas. Viņiem ir vieglāk aizbraukt uz Īriju sēņot. Mēs katrs esam sākuši no pašas apakšas, zemākā punkta un, pateicoties darbam un uzcītībai, esam sasnieguši to, kas esam. Tas būtu jāsaprot arī audzēkņiem,” atzina J.Vozņesenska. Lauksaimnieks, ne tačkas stūmējs, bet traktora vadītājs

Par lauku īpašumu apsaimniekotāju profesiju stāstīja agronomijas skolotāja un metodiķe Anita Ervalde. “Mēs darba grupā meklējām lauksaimnieka mīnusus un plusus. Secinājām, ka audzēkņi prasa uzreiz augsti kvalificētus darbus un negrib lasīt ne akmeņus, ne zemenes. Visi grib sēdēt uz traktora vai kombaina. Kā atzina audzēkņi, lauksaimnieka profesija nav prestiža, un tā jau nav tikai skolas vaina. Pie plusiem jaunieši minēja to, ka ir savs īpašums, vide, kurā ieauguši. Lauksaimnieks var noteikt savu darba laiku. Ir lielas tālākizglītības iespējas. Pluss noteikti ir Zemkopības ministrijas piešķirtais atbalsts 35 latu apmērā, ko pagaidām novērtē tikai puse audzēkņu. Ir liels darba piedāvājums. Kopīgi secinājām, ka praksē nevajadzētu strādāt savā saimniecībā. Skolā mums šāds noteikums ir, bet tad, kad to mēģinām realizēt, atnāk vecāki un saka: „Manējo atdodiet man un nekādu svešo es nevēlos!” Tāpēc mums prakses vietas maiņas īsti neizdodas. Un audzēknis neiemācās to, ko varētu iemācīties citur. Mūsu profesija saucas lauku īpašuma apsaimniekotājs. Domāju, ka ir jāvirzās uz to, ka lauksaimnieks ir ne tikai tačkas stūmējs un dakšas turētājs, bet prot un var darboties arī ar tehniku,” atzina A. Ervalde. Celtniekiem darba netrūkst

Apdares darbu tehniķus pārstāvēja SIA „Cel Tik” vadītājs Jānis Gruntmanis.

“Man ir iespēja strādāt ar Jāņmuižas audzēkņiem un redzēt viņu sāpi. Ar viņiem sadarbojos, lai iegūtu pēc iespējas kvalificētāku jauno speciālistu. Svarīgi, lai viņi pēc tam neaizbrauc uz ārzemēm. Citādi būsim sagatavojuši speciālistus citām valstīm par mūsu valsts līdzekļiem,” ievadā sacīja J. Gruntmanis un turpināja: “Jaunais speciālists saka: “Ja nav pieredzes, uzņēmējs maksā mazāk. ”Spēcīgs arguments, bet darba devējs saka: “Parādi, ko māki, un būs attiecīga samaksa.” Jaunais speciālists ir satraukts, ka par to pašu darbu ārzemēs maksā vairāk. Jāatzīst, šobrīd situācija tāda varbūt arī ir, bet nevar noliegt, ka izmaiņas notiek. Un ļoti straujas. Samaksa kāpj, jo ir liels pieprasījums, un uzņēmējs ir spriests maksāt vairāk. Domāju, ka jauniešiem ir maza atbildība par paveikto. Negribētu to attiecināt uz visiem, bet gadās, ka tā ir. Uzskatu, ka celtniekam ir jāzina vismaz trīs specialitātes. Ja viņš ir apmetējs, flīzētājs un krāsotājs, darba tirgū būs vieglāk konkurēt nekā tam, kurš prot tikai flīzēt,” atzina J. Gruntmanis. Labprāt investē audzēkņos

Automehāniķu profesijas problēmas prezentēja SIA “Auto Īle & Herbst” direktors Māris Īle. “Ar Jāņmuižu sadarbība mums ir jau trīs gadus. Pats te ierados un domāju, ka tas ir pareizs ceļš – uzņēmēji brauc uz skolu, lai veidotu saikni. Praksē jauniešus ņemam labprāt. Kādus sešus, bet tomēr. Firmā mums ir meistars ar zīmogu, kurš ikdienā strādā kopā ar jauniešiem. Uzrauga viņus un palīdz. Esam gatavi darbā iesaistīt jauniešus pat no pirmā kursa, investēt viņos un dot nākotnē iespējas ne tikai strādāt, bet arī studēt. Patlaban gan neviens to vēl nav izmantojis. Svarīgi, lai skolā jaunieši iemācās arī elementāru pieklājību. Citādi atnāk un nemāk pateikt ne "lūdzu”, ne “paldies”,” atzīst M.Īle, kurš turpinās sadarboties ar Jāņmuižas profesionālās vidusskolas audzēkņiem.

Kā noslēgumā atzina Jāņmuižas profesionālās vidusskolas direktore M.Apsīte, biežāk ir jārod laiks, lai visi varētu sanākt kopā un runāt par aktuāliem jautājumiem kā uzņēmējiem, tā audzēkņiem un skolai.

“Centīsimies pēc gada rīkot jaunu konferenci, kurā aicināsim arī citus uzņēmējus, kaimiņu skolu pārstāvjus, jo tikai kopā mēs varam celt profesionālās izglītības prestižu, kas pēdējo desmit gadu laikā ir grauts,” tā M.Apsīte.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
26

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
11

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
26

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
43

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
43

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
74

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
8
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
8
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
6
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi