Jaunpiebaldzietes Ingrīdas Pētersones ģimene piedalījās Valsts prezidentes rīkotajā Rīgas pils Ziemassvētku egles iedegšanā.
Kopā ar Vairu Vīķi-Freibergu un vairāk nekā 20 ģimenēm no visiem Latvijas rajoniem, Ingrīda Pētersone ar bērniem Armandu, Līgu, Edgaru, Andru, Jurģi un Kārli 14. decembrī aicināja iedegties galveno valsts egli. Un spuldzītes iemirgojās, vēstot, ka drīz saule griezīsies uz gaismas pusi.
– Kad stāvējām ap egli, satraukums jau bija rimis. Bijām jau saņēmuši prezidentes rokas spiedienu, dzirdējuši viņas uzrunu, apskatījuši pili. Bet sākumā, pirms pieņemšanas pie prezidentes, bijām nobažījušies ļoti, domājām, kas un kā būs, vai pratīsim visu izdarīt kā pienākas. Taču jau tad, kad iegājām pa pils vārtiem, uztraukums pamazām rimās. Mūs uzņēma laipni, uzrunāja, rādīja ceļu. Ikviens apsargs izturējās īpaši. Jutāmies ļoti gaidīti. Pirms tikāmies ar prezidenti, adjutanta pavadībā apskatījām pili. Tad devāmies uz Ģerboņa zāli. Redzējām, ka te sapulcējušies tādi paši cilvēki kā mēs, – stāsta Ingrīda.
Kad ģimene stādīta priekšā prezidentei, Ingrīda Pētersone pasniegusi bērnu gatavotu apsveikumu, kurā katrs ierakstījis savu vēlējumu un vārdu. Prezidente sasveicinoties sekojusi kartītē rakstītajam un katram pateikusi pa vārdam. Bet kā ļoti svarīgu bērni novērtējuši valsts pirmās personas rokas spiedienu, par ko tiek runāts un stāstīts vēl tagad.
Visvairāk pasākumu pārdzīvojis mazākais, otrās klases skolnieks Kārlis. Pilī pat gaita viņa esot pārvērtusies, tāda svinīga, nopietna. Līga, vecākā meita, arī atzīst, ka sajūtas bijušas un joprojām ir īpašas. Viņa stāsta, ka par ģimeņu viesošanos pie Vairas Vīķes-Freibergas dzirdējusi un lasījusi agrāk, bet nekad nav iedomājusies, ka tur nokļūs arī viņi.
Prezidente, uzrunājot ģimenes, atzinusi, ka priecājas redzēt ļaudis, kas novērtēti savā pagastā un rajonā, un uzsvērusi, ka šeit pulcējušās ģimenes, kas, par spīti grūtībām, vienmēr saglabājušās kopības garu. Imants Freibergs īpaši apsveicis ģimeņu vīriešus.
Svētku sajūtu kuplinājis “Putnu balles” koncerts. Katrs bērns saņēmis dāvanā grāmatu ar Vairas Vīķes-Freibergas ierakstu, bet katra ģimene – iespēju nofotografēties kopā ar prezidenti un viņas dzīvesbiedru
– Vēl un vēlreiz pārrunājam piedzīvoto. Arī apkārtējie apsveic, interesējas, grib zināt. Piedzīvotais jau mājās braucot bija jāizstāsta šoferim, kas mūsu veda. Un pa ceļam dzirdējām, kā par mums stāsta radiopārraidē. Tas bija tāds lepnums, ka tieši mēs esam tie, kas tika aicināti pie prezidentes,- ar gandarījumu atzīst Ingrīda. Un priecājas, ka TV “Panorāmā” parādīti viņu ģimenes bērni – Edgars, Andra un Kārlis.
– Bija jau dzirdētas runas, ka varētu būt vieni no tiem, kurus aicinās uz Rīgas pili. Taču nekad nedomāju, ka izvēlēsies tieši mūs. 9.decembrī, sestdien, pastniece atnesa ierakstītu vēstuli no prezidentes kancelejas. Bijām pavisam samulsuši. Edgars vēlāk teica, ka tad, kad ielūgums ienests istabā, viņam pat sirds apstājusies, – Ingrīda atceras pārdzīvotos mirkļus.
Sākusies kņada. Kādas drēbes jāvelk mugurā? Kas jāņem līdzi? Kā aizbraukt? Ingrīda savus sešus bērnu audzina viena, ģimenes rocība ir šaura, sava auto nav. Bet viss atrisinājies. Atradies auto, vietējās skolas skolotāji palīdzējuši ar idejām apsveikuma gatavošanā.
– Laikam par iespēju tikties ar prezidenti vislielākais paldies jāsaka Jaunpiebalgas vidusskolas skolotājiem, kas novērtēja mūs tik augstu un ieteica šim nozīmīgajam pasākumam, – atzīst Ingrīda. Bet šī pateicība pienākas arī pagasta padomei un rajona padomei, kas ieteica ģimeni tradicionālajam Ziemassvētku pasākumam Valsts prezidentes pilī.
Taču augsto vērtējumu jau nopelnījusi pati māmiņa ar prasmi audzināt savas atvases un bērni ar cītību, labām sekmēm mācībās un aktīvu darbošanos pulciņos. Jaunākais, Kārlis līdztekus skolas darbam dejo vietējā deju kolektīvā ”Piebaldzēni” un dzied zēnu korī. 4.klases skolnieks Jurģis arī dejo tautiskās dejas un dzied. Piektklasniece Andra ļoti gaišs bērns, apķērīga mācībās, labi deklamē, dzied un dejo, tāpat kā brāļi. Klasi augstāk mācās Edgars, mākslinieka dvēsele un dejošana viņam netraucē aizrauties ar sportu – volejbolu, basketbolu, futbolu.
Vecākie bērni pēc 9.klases beigšanas apgūst profesiju. Līga pirmo gadu mācās Barkavas vidusskolā, specializējas lauku tūrismā. Vecākais, Armands, ir Smiltenes tehnikuma audzēknis, mācās veterinārmedicīnu. Ingrīda stāsta, ka dēlu ļoti saista dzīvnieki. Vasarās regulāri brauc uz Priekuļiem, veterināro klīniku, kur viņam ļauj praktizēties. Mājās katru brīvu brīdi ieiet kūtī pie govīm.
Piena lopkopība ir ģimenes galvenais ienākums. Ganāmpulkā ir piecas govis un trīs teles. Plānots lopu skaitu palielināt līdz desmit. Par Eiropas fondu naudu iegādāts slaucamais aparāts, piena dzesētājs, bet tiešie maksājumi par zemi pavasarī likti lietā, nopērkot grūsnu teli, kas nu jau dod pienu.
Ziemassvētkus ģimene svinēs savā mājā – vecā guļbaļķu ēkā ar pamatīgu dēļu grīdu un griestu sijām. Centrā stāvēs izgreznotā eglīte. Un pie tās atkal atmiņā atsauks lielo piedzīvojumu.
Komentāri