Cēsu dome pagājušajā nedēļā pieņēma lēmumu par Cēsu tirgus kapitāldaļu privatizēšanu.
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Cēsu tirgus” ir pilsētas pašvaldības dibināta kapitālsabiedrība, kurā 100 procenti kapitāla daļu pieder domei. Sabiedrības komercdarbības veids šobrīd ir tai piederošā nekustamā īpašuma iznomāšana, precīzāk, tirdzniecības vietu un zemes gabala daļu iznomāšana tirdzniecībai. Tirdzniecības vietu nomnieki ir juridiskas un fiziskas personas, kuru darbība ir reģistrēta uzņēmumu reģistrā vai komercreģistrā, individuālie komersanti un fiziskas personas, kuras piedāvā likumdošanā atļauto produktu klāstu.
“Šobrīd SIA “Cēsu tirgus” klienti ir 116 reģistrēti komersanti jeb mikrouzņēmumi, kā arī no 10 – 100 (atkarībā no nedēļas dienas un gadalaika) individuālā darba veicēji un fiziskas personas. 95 procenti Cēsu tirgus pastāvīgo klientu ir cēsnieki un rajona iedzīvotāji.Uz tirdzniecības vietu nomniekiem, tāpat kā uz citiem tirgotājiem, kuri nodarbojas ar produktu pārdošanu veikalos, attiecas tie paši mūsu valstī spēkā esošie likumdošanas akti un to izpildes kontroles kārtība,” uzsver SIA “Cēsu tirgus” valdes priekšsēdētājs Māris Bērziņš un turpina: “ Nevaru piekrist bieži sabiedrībā un pat domes vadībā izskanējušajam viedoklim par to, ka tirgū notiek mistiska nekontrolēta darbība. Nodokļu nemaksātāji slēpjoties tirgos un tāpēc tirgi, tajā skaitā Cēsu, esot jāiznīcina. Tirgus darbību raksturojošie rādītāji pēdējo gadu laikā ir samazinājušies nebūtiski un liecina par to, ka tirgus mūsu pilsētā ieņem stabilu vietu pircēju nodrošināšanā ar nepieciešamajiem produktiem.”
Lai sakārtotu SIA “Cēsu tirgus” piederošo īpašumu Valmieras ielā 2, 2005. gada beigās tika izsludināts konkurss par atbilstošāko piedāvājumu, un pērnā gada sākumā pēc piedāvājuma publiskās apspriešanas tika noteikts konkursa uzvarētājs SIA “Marno J”. Ar to Cēsu dome noslēdza līgumu par projektēšanas uzsākšanu, projektā paredzot zemes gabala sadalīšanu nomas telpu kompleksam un tirgum. Jau ir gandrīz izstrādāts skiču projekts un saistības ar firmu, konkursa uzvarētāju.
Saskaņā ar likumdošanu domē bija iesniegts firmas SIA “BMS Tehnoloģija” ierosinājums privatizēt SIA “Cēsu tirgus” kapitāla daļas. “28. decembrī dome, neskatoties uz SIA “Cēsu tirgus” valdes iebildumiem un to, ka tajā pat 28. decembrī Ministru kabinets pieņēma grozījumus likumā, kas nosaka, ka privatizācijas ierosinājumus var izskatīt 12, nevis četru mēnešu laikā no iesniegšanas dienas, kā likums to noteica iepriekš, pieņēma lēmumu nodot privatizācijai SIA „Cēsu tirgus” kapitāla daļas, motivējot, ka nav likumīga pamata privatizāciju atteikt.
SIA „Cēsu tirgus” valdes vairākums uzskata, un es atļaujos paust šo viedokli, ka pašvaldībai pirmām kārtām ir jāatbalsta savā administratīvajā teritorijā reģistrētie komersanti (uzņēmēji), un viņiem dotā iespēja iznomāt tirdzniecības vietas komercdarbības organizēšanai ir pašvaldības ieguldījums uzņēmējdarbības sekmēšanā savā administratīvajā teritorijā un bezdarba samazināšanā. Nododot privatizācijai SIA „Cēsu tirgus” kapitāla daļas un potenciālajam privatizētājam uzliekot par pienākumu nodrošināt lauksaimniecības preču tirgus saglabāšanu, nozīmē Cēsu tirgus iznīcināšanu, likvidējot ievērojamu konkurentu nepārtikas preču tirgū Cēsīs, ko varam uzskatīt par pašvaldības dāsnu atbalstu pilsētā ienākošajiem tirgus dalībniekiem,“ stāsta Māris Bērziņš.
Cēsu domes viedoklis sēdē – saskaņā ar valsts vai pašvaldības īpašuma objekta, kā arī apbūvēta un neapbūvēta zemesgabala nodošanu privatizācijai izvērtē, vai attiecīgais objekts vai zemesgabals ir nepieciešams valsts pārvaldes funkciju vai valsts vai pašvaldības komercdarbības veikšanai. Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā noteikts, ka lēmumā par atteikumu nodot privatizācijai jānorāda, kuras valsts pārvaldes funkcijas veikšanai vai kādas komercdarbības veikšanai attiecīgais objekts ir nepieciešams.
Pamatojoties uz likumu “Par pašvaldībām”, Cēsu domei, lai veiktu šī likuma paredzētās funkcijas – sekmēt saimniecisko darbību administratīvajā teritorijā, rūpēties par bezdarba samazināšanas nodrošināšanu, ir nepieciešama kapitālsabiedrība “Cēsu tirgus”.
Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders pēc sēdes atzina:” Neraugoties uz termiņa par privatizācijas atteikuma pagarināšanu, tik un tā vairākums deputātu, manuprāt, būtu lēmuši par Cēsu tirgus privatizāciju. Šo jautājumu vēl ilgāk vilcināt nedrīkstēja. Cits jautājums, vai privatizācijas komisija, zinot termiņa pagarinājumu, būtu deputātiem likusi priekšā lēmuma projektu par kapitāldaļu pārdošanu. Tas jājautā komisijas priekšsēdētājam Andrim Mihaļovam”.
Andris Mihaļovs: ”Avīzē biju lasījis, ka tikai gatavo likuma grozījumus, nevis tie pieņemti. Pašvaldībā gatavo oficiālu komentāru par tirgu. To varēs publicēt arī “Druva”.”
Komentāri