Šoreiz rubrikā mēģināsim uzzināt kaut ko vairāk par jogu. To, kas tā ir, un ko nozīmē ar to aizrauties.
Kā pastāstīja jogas pasniedzēja Evija Vasere, joga nozīmē savienību starp cilvēka garīgo un fizisko ķermeni, un tās mērķis ir atrast šo savienību. Pati ar jogu aizrāvusies pirms trim gadiem.
“Cilvēks ir harmonijā ar sevi, ja dzīvo saskaņā ar iekšējo pasauli. Mūsdienās daudzviet jēdziens “joga” ir pārprasts, jo tā tiek saistīta tikai ar fiziskajiem vingrinājumiem. Protams, joga ir fizisko vingrinājumu komplekss, bet tā ir tikai daļa no jogas. Arī apgūstot svešvalodu, mēs mācāmies vārdiņus, tulkojam, rakstām un lasām. Arī jogā ir vairākas pakāpes. Ir tā saucamā astoņpakāpju jogas sistēma, un vingrinājumi ir tikai viena daļa no tās. Vēl ir elpošana, meditācija, atturība no visām pārmērībām, garīgā pašdisciplīna, kā arī elpošanas kontrole. Mūsu prāts ir ļoti saistīts ar to, kā elpojam. Ar elpošanu var nomierināt prātu, uzlabot imunitāti, pat samazināt ēstgribu,” stāsta jogas pasniedzēja un uzsver: “Būtībā elpošana, fiziskie vingrinājumi un pašdisciplīna ir pamats, uz kā var būvēt visu tālāko”.
Liels uzsvars jogas nodarbībās tiek likts uz vingrinājumiem, kas palīdz cilvēkam iegūt tādu fizisko ķermeni, kādu viņš vēlas. Labas fiziskās formas uzturēšanai joga ir ideāls variants. Arī cilvēkiem, kam ir problēmas ar muguru, joga ir ļoti noderīga.
“Pati ar jogu sāku nodarboties, jo bija problēmas ar muguru. Protams, tas ir mērķtiecīgs un ilgstošs darbs. Tas nav tas pats, kas iedzert tableti, un viss. Daudzi prasa, vai joga ir reliģija. Nē, tā noteikti nav reliģija. Tas ir dzīves stils. Kaut gan naudas krāšana arī ir reliģija, jo cilvēks kaut kam kalpo. Mums nodarbībās ir gan fiziskie vingrinājumi, gan teorija. Visu sākam no pamatiem. Nav nozīmes cilvēkam meditēt vai dziedāt mantras, ja nesaprot to jēgu. Uzsvaru lieku uz elpošanu un fiziskajiem vingrinājumiem, bet pasniedzu arī teoriju,” stāsta Evija.
Papildus visam joga iet roku rokā ar pareizu uzturu. Neizbēgami var minēt ajūrvēdu, kas ir zināšanas par dzīvi, par pareizu uzturu. Katram produktam ir savas rakstura īpašības – ir produkti, kurus ēdot, sasildām ķermeni, vai gluži pretēji – atdzesējam. Kāpēc dienvidu tautas ēd rīsus, bet ziemeļniekiem iecienītāki kartupeļi? Rīsi ir dzesējošais produkts, bet kartupelis – sildošais. “Katram produktam ir savas īpašības. Tie ļoti ietekmē cilvēku. Ir tādi, kas palielina cilvēka lokanību, citi to samazina, piemēram, kafija. Par pārtiku un uzturu runājam vairākās nodarbībās,” stāsta jogas pasniedzēja.
Kā stāsta Evija, ikvienam cilvēkam pietiktu ar piecām vai sešām stundām miega. Ja cilvēks pareizi dzīvo un ēd, viņam ir pietiekami daudz enerģijas un spēka, lai visu izdarītu un labi justos.
“Kāpēc saka: “Cilvēkam vajag astoņas stundas miega?” Jo cilvēks pirms gulētiešanas labi paēd. Bet organisms pirmās četras stundas vēl strādā un tikai pēc tam atpūšas. Bet, ja dzīvojam saskaņā ar dabas ritmiem, tad neizjūtam tik lielu nepieciešamību pēc miega. Runājot vēl par produktiem, jāpiemin, ka ir nakts un dienas produkti. Piemēram, piens ir nakts produkts. Un vakarā glāze piena būs tieši laikā. Saldumi? Tie ir ļoti ieteicami, sevišķi sievietēm. Bet jāatceras, ka saldumus var ēst līdz trijiem dienā. Mūsu ķermenī ir iekšējā uguns. Gluži kā saule, kura dienas vidū ir visaugstākajā punktā. Arī mūsu iekšējā uguns dienas vidū spēj sadedzināt visvairāk kaloriju,” stāsta Evija un piebilst, ka ir daudz kā interesanta, ko cilvēki labprāt un ar lielu interesi klausās nodarbībās.
Kā sarunas laikā saka jogas pasniedzēja, bieži dzīvē nodarbojamies ar sarežģītām lietām – ejam dažādos kursos, studējam gudras lietas, bet paši neizprotam sīkumiņu, būtību, kas mēs paši esam. Kas dzīvē mums ir vajadzīgs.
“Vecumam nav nozīmes, ja grib nodarboties ar jogu. Nāk no 15 līdz pat 50 gadiem un vecāki. Maldīgs ir uzskats: “Neesmu lokans, man nekas nesanāks!” Trenējoties pamazām iekustinām ķermeni, un ar laiku viss izdodas. Ja vien cilvēkam ir vēlme, viņš to var izdarīt,” skaidro jogas pasniedzēja.
Nākot uz nodarbībām, svarīgi, lai tērps būtu pieguļošs. Katra kustība ir svarīga, ne tā pagriezīsies, un nebūs vēlamā efekta. “Ikdienas darbs man ir diezgan saspringts. Strādāju uzņēmējdarbībā. Taču joga ir mans hobijs. Viens ir pelnīt naudu, bet vajag kaut ko arī sirdij. Svarīgi, lai tas, ko jūti sirdī, tiktu apmierināts,” uzsver jogas pasniedzēja Evija.
Komentāri