Botāniķi lēš, ka pasaulē ir sastopami gandrīz 20 tūkstoši šī auga sugu, no kurām vairākas var iegādāties arī veikalos, iestādītus podos.
Kā atzīst puķu pazinēja, floriste Gunta Sakse, pareizi koptas orhidejas ar saviem ziediem priecēs gadu no gada.
Gunta stāsta, ka orhideju ziedus bieži vien izmanto arī floristikā, jo tās ilgi var izturēt bez ūdens.
“Orhidejas izmanto daudz un dažādi. Gatavo gan kāzu, gan dzimšanas dienu pušķus. Orhidejas ziedu var ielikt arī ampuliņā, skaisti apstrādāt un izmantot kā dāvanas dekoru,” stāsta Gunta un piebilst, ka visvieglāk audzējamās ir baltās orhidejas.
Veikalos visizplatītākā un viegli audzējama orhideju šķirne ir `Phalaenopsis`. Šajā ģintī ir apmēram 40 sugas. Falenopši savvaļā aug Dienvidaustrumu Āzijā uz kokiem. Kaut arī klimats šo augu dzimtenē ir silts un mitrs, tie labi aug un bagātīgi zied arī dzīvojamās telpās. Tikko nopirktam falenopsim būs ziednesis ar dažiem ziediem. Rūpīgi koptam augam tas aug arvien garāks, uz tā attīstās arvien jauni ziedi, bet vecie saglabā dekorativitāti vismaz mēnesi un tikai tad sačokurojas un nokrīt.
“Falenopši ir viegli kopjami. Augs jānoliek gaišā vietā, tomēr ne tiešā saules gaismā. Orhidejas jālaista, regulāri podu ar augu ievietojot remdenā, vārītā ūdenī. Procedūra jāatkārto tikai tad, kad mizas substrāts, kurā šo augu parasti audzē, ir pilnīgi izžuvis. Pirms novietojiet podu atpakaļ dekoratīvajā traukā, jāļauj aizplūst visam liekajam ūdenim, jo saknes nedrīkst mirkt ūdenī,” skaidro Gunta un piebilst, ka orhidejas pirmajā sezonā nav jāmēslo. Taču arī vēlāk ar to nevajadzētu pārcensties. Bet katrā gadījumā ziedu veikalos ir nopērkams speciāli sagatavots līdzeklis orhideju mēslošanai, ziedu un lapu smidzināšanai.
Otra populāra orhideju suga ir `Cymbidium`. Šīs bija pirmās orhidejas, kuras sāka pārdot kā telpaugus.
“Tās audzē, lai iegūtu grieztus ziedus. Jāatzīst, ka šīs orhidejas ir ļoti viegli kopjamas. Ja gribat ilgi priecāties par ziediem, nolieciet augu gaišā, saulainā vietā, kas noēnota no karstās vasaras saules. Augam jānodrošina laba gaisa cirkulācija, bet jāskatās, lai tas neatrastos caurvējā,” stāsta Gunta un turpina: “Cimbīdija jālaista bagātīgi, vēlams ar lietus vai atkaļķotu krāna ūdeni istabas temperatūrā. Parasti cimbīdijas zied rudenī un ziemā. Pēc ziedēšanas tām nepieciešams miera periods. Tad augs jānoliek vēsā vietā un jātur sausāks,” stāsta puķu pazinēja.
Trešā plašāk audzējamā palodzes orhideja ir `Incidium`, kurai nepieciešama nedaudz rūpīgāka kopšana nekā citām orhidejām. Oncīdijas noteikti jāsargā no tiešas saules gaismas. Šī orhideja “jādzirdina” remdenā, atkaļķotā ūdenī un labāk to darīt no rīta, lai līdz vakaram lapas pagūtu nožūt. Oncīdiju mēslo tikai ziedēšanas un aktīvas augšanas laikā. Miera periodā šo orhideju novieto vēsā telpā. Apmēram 15 grādos, un laista tikai tik daudz, lai tā pavisam neizžūtu.
Orhidejas pārstāda laikā, kad sāk veidoties jaunie dzinumi. Ir sugas, kurām pēc tā sauktā miera perioda nokrīt lapas un pat saknes. Tad gan jāķeras pie pārstādīšanas. Noteikti ir jāpārstāda, ja augs pats sāk dalīties un līst pāri poda malai. Bieži orhideju saknes ir kā pieaugušas puķu poda sienai, tad pods ir jāsasit.
“Pats galvenais ir zeme vai substrāts. Tam ir jābūt viegli skābam. To var gatavot pats, bet vislabāk pirkt veikalos, jo diezin vai pie rokas būs speciāli apstrādāta kūdra, priežu mizas, bieza grants un vēl daudz dažādu elementu,” saka Gunta un piebilst, ka stādīšanai izmanto māla, plastmasas vai koka traukus ar palielinātiem notekcaurumiem. Var arī stādīt grozā, bet dažām orhideju sugām vajadzīgs caurspīdīgs podiņš. Galvenais – atcerēties, ka saknēm gaiss ir nepieciešams vairāk nekā ūdens. Tādēļ ar asu nazi vai nokarsētu metāla stienīti puķu poda sānos jāizdur vismaz četri caurumi zīmuļa resnumā.
Orhidejas bieži veikalos ir iepakotas plēves maisiņos, kas nesatur mitrumu, tāpēc svarīgi pirkumu ir ietīt vairākās papīra kārtās, pat ja augs jāaiznes tikai līdz automašīnai. Bieži orhideju apsaldē ceļā uz mājām.
“Mājās aukstā laikā nevajadzētu steigties savu pirkumu uzreiz iztīt. Pacietieties kādu pusstundu. Šajā laikā pirkuma un istabas temperatūra lēnām izlīdzināsies,” padomos dalās Gunta Sakse.
Komentāri