Platību maksājumu pieteikšanās termiņš pie sliekšņa, bet lauciniekiem vēl daudz neskaidrību.
Zemkopības ministrijas valsts sekretāres vietniece Rigonda Lerhe vakar, tiekoties ar lauksaimniekiem informatīvā sanāksmē Cēsīs apstiprināja, ka šonedēļ uz reģionālajām lauksaimniecības pārvaldēm nogādā ES maksājumu rokasgrāmatas un jau nākamnedēļ plāno to izsniegšanu atbalsta pieprasītājiem, kā arī jau aizpildītu pieteikumu pieņemšanu. Lauku atbalsta dienests pieteikumu veidlapu un lauku bloku karšu izsniegšanu un dokumentu pieņemšanas termiņu oficiāli paziņo šodien, bet neoficiāli izskanējis, ka pieteikumus sāks pieņemt 16.aprīlī.
Bet pirms tam vēl jāmēģina izprast, kas mainījies salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem. Vislielākās izmaiņas ir papildu valsts tiešo maksājumu shēmā. Ar šo gadu daļa atbalsta atdalīta no ražošanas. Daļu maksājumu lauksaimnieks saņems kā fiksētu maksājumu, atbilstoši pagājušā gada ražošanas apjomam, daļa paliks saistīta ar saražoto apjomu.
Stalbes pagasta SIA “Vienotnes” vadītājs Normunds Ruķis atzina, ka papildu valsts tiešo maksājumu reforma ir sarežģīta un grūti saprotama. Par to jau lasīts presē, tagad zināšanas papildinātas, tomēr, aizpildot pieteikumu, noteikti izmantos lauksaimniecības konsultāciju dienesta atbalstu.
– Žēl, ka viss noticis tik sasteigti. Lauksaimniekiem netika dota iespēja izplānot, kādu darbības veidu kā virzīt, lai atdalītais ražošanas maksājums būtu pietiekami izdevīgs. Piena ražošanu, gaļas lopu pārdošanu varējām organizēt citādi, iegūstot iespējami lielāku bāzes summu, kuru kā fiksētu maksājumu saņemsim turpmāk. Viss notiek pārāk strauji un spēles noteikumi tiek paziņoti pēdējā brīdī, – sacīja N.Ruķis.
Zosēnu pagasta zemniece Inguna Kalniņa, kas kopj nelielu saimniecību, 16 liellopus, sacīja, ka viņa par šo maksājumu izmaiņām dzird pirmo reizi. Tagad vēl grūti pateikt, vai maksājumu daļēja atdalīšana no ražošanas saimniecībai ir izdevīga vai ne. Tomēr kopumā Eiropas atbalsts būtiski palielinājis iespējas laukos.
– Esmu izmantojusi dažādus atbalsta veidus. Arī tiešie maksājumi ir svarīgi. Domāju, ka saimniekot var arī mazie. Bet tomēr jāsāk domāt, vai pēc gadiem diviem, trim palielināt saimniekošanu, vai domāt par kaut ko citu, – vērtēja I.Kalniņa.
Cēsu lauksaimniecības konsultāciju biroja vadītājs Valters Dambe vērtēja, ka izmaiņas ražotājiem izprast tiešām nav vienkārši.
– Trīs gadi pagāja, kamēr visi tā īsti izprata iepriekšējo maksājumu kārtību, tagad atkal jāsāk mācīties no jauna. Iepriekšējās pieteikuma veidlapās bija jāaizpilda kolonas septiņas, tagad vienpadsmit. Kļūdīties var viegli, – atzina V.Dambe.
Klausītāji interesējās par maksājumiem lauksaimniekiem, kas saimnieko mazāk labvēlīgos apvidos, par to, kā uz maksājumiem var pieteikties zemnieki, kur vienam saimniekam pieder zeme, otram ganāmpulks, un citiem.
Sanāksmē piedalījās gandrīz 150 zemnieki no Cēsu, Limbažu un Madonas rajona. Zemkopības ministrijas speciālisti informēja arī par plānoto atbalstu un pieteikšanās
termiņiem lauku attīstības programmai 2007.-2013.gadam, kā arī nacionālo subsīdiju atbalsta programmu nosacījumiem.
Komentāri