Šogad Cēsu rajonā jau aizturēti 12 cilvēki par narkotisko vielu lietošanu un pieci par to glabāšanu. Vēl nesen, 13. martā, Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) darbinieki sadarbībā ar rajona policijas pārvaldes darbiniekiem aizturēja kādu vīrieti aizdomās par narkotisko vielu iegādāšanos un glabāšanu lielos apmēros realizācijas nolūkā. Savukārt 27. aprīlī nozieguma izdarīšanas brīdī tika aizturēts vīrietis aizdomās par narkotisko vielu realizāciju lielā apmērā.
Lai noskaidrotu, vai narkotikas ir aktuāla problēma Cēsīs, “Druva” tikās ar ONAP Vidzemes organizētās noziedzības apkarošanas biroja vecāko inspektoru Māri Reķi. Viņš šogad Cēsu rajonā aizturēto cilvēku skaitu uzskata par ievērojamu, tomēr norāda, ka ir pāragri izdarīt secinājumus. Tas būs iespējams vien gada beigās, apkopojot statistikas datus.
“Pēdējā laikā par narkotiku realizāciju aizturēts nav neviens. Tas ir ļoti sarežģīti. Pēdējie aizturēti par narkotisko vielu glabāšanu,” skaidro M. Reķis. Inspektors norāda, ka sabiedrība baidās sadarboties ar policiju, lai gan tiem, kuri to ir darījuši, briesmas nav draudējušas.
M.Reķis atzīst, ka narkotiku izplatība ir problēma arī Cēsīs: “Diemžēl valstiskā līmenī par to vēl netiek domāts.” Inspektors norāda, ka pirms apmēram pieciem gadiem plaši tika veikti dažādi informatīvie pasākumi, kursi un semināri, īpaši izglītības iestādēs, lai dažāda vecuma jauniešus informētu par narkotiskajām vielām, to dzīvībai bīstamo iedarbību un sekām. Patlaban šādi pasākumi ir apsīkuši. “Pro-tams, cits jautājums ir par to, cik šādi pasākumi bija kvalitatīvi, bet tie vismaz notika. Droši vien arī tagad par narkotikām tiek runāts dažādos mācību priekšmetos, piemēram, veselības mācībā un audzināšanā, tomēr tas ir par maz.”
Inspektors norāda – ja ir notikuši informatīvie un audzinošie pasākumi, skolēns nevar aizbildināties, ka neko nav zinājis. Tomēr būtu jādomā arī par informatīvo materiālu saturu, jo, iespējams, multfilma par narkotikām arī tiks uztverta kā “multenīte”. Tā vietā daudz efektīvāka būtu skarba filma par patiesiem notikumiem.
Inspektors atzīst, ka pagaidām visi zina – problēma pastāv. Tomēr lielākā daļa izliekas to neredzam un nejūtam, lai gan narkotiku izplatību vajadzētu risināt valstiski.
Narkotikas aktīvi lieto ne tikai jaunieši līdz 35 gadu vecumam, bet arī pusaudži, pat jaunāki par 15 gadiem. Pēdējā laikā par “populāru” narkotisko vielu kļuvis amfetamīns un metamfetamīns. To, ka jaunietis lieto šīs narkotiskās vielas, bieži vien nav pat iespējams uzreiz pamanīt, jo tās tiek iejauktas minerālūdens vai sulas pudelē. Aizvien aktuāla ir arī marihuāna.
M.Reķis skaidro, ka klubos visbiežāk narkotikas netiek lietotas. Jaunieši ievērojuši, ka notiek policijas reidi un lietotāji var tikt atklāti. Vēl viens faktors ir tas, ka arī kafejnīcu un klubu apsargi nojauš iespējamos narkotiku lietotājus, tādēļ liedz ieeju izklaides vietā. Ja policijas darbiniekiem rodas aizdomas par to, ka cilvēks varētu būt lietojis narkotikas, viņš tiek aizturēts un veikta asins analīze Cēsu rajona slimnīcā. Pēc tam asins paraugu ved uz ekspertīžu centru Rīgu. “Ja vecāki vēlas pārbaudīt bērnu, jo ir radušās aizdomas par narkotisko vielu lietošanu, tad būtībā vienīgā iespēja ir braukt uz Rīgu. Tādi gadījumi ir bijuši,” pastāstīja M.Reķis.
Situācija ir skarba. Policijai vēl būtu nepieciešams uzlabot materiāli tehnisko bāzi. “Gudrāki kļūstam ne tikai mēs, bet arī noziedznieki,” saka policija. Pat, ja izdodas aizturēt narkotiku izplatītāju, tā vietā nākot uzreiz vairāki, jo šai “rūpalā” parasti ir iestrādes: “Patērētāji paliek bez piegādātāja, tādēļ savā vidē sāk meklēt to, kurš uzņemsies “biznesu”. Mēdz būt tā, ka tie, kuri strādā vai mācās Rīgā, apgādā savus draugus ar narkotiskajām vielām,” skaidro M.Reķis.
Aprīļa beigās Cēsīs pie aizturētā vīrieša tika atrasti 115, 7 grami metamfetamīna. Vēlējos noskaidrot, tas ir daudz vai maz. M.Reķis atzīst: “Jā, tas ir daudz.”
Tomēr inspektors norāda, ka Vidzemē situācija pagaidām nav kritiska. To apstiprinājuši pieredzējuši kolēģi. Arī situācija Valmierā un Cēsīs pagaidām ir līdzīga.
Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba apstiprina, ka uzmanība narkotiku problēmai tiks pievērsta arvien vairāk, vairāk tiks veikti arī policijas reidi. Turklāt, policijas darbinieki papildina zināšanas dažādos kursos, lai spētu pazīt cilvēkus, kuri lietojuši narkotiskās vielas.
Par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos un glabāšanu realizācijas nolūkā un neatļautu realizēšanu var tikt piemērots sods ar brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu, un policijas kontrole uz laiku līdz trim gadiem.
M.Reķis atgādina, ka jebkuram ir iespēja zvanīt uz ONAP uzticības tālruni – 4224636.
Komentāri