Daudz runāts par baiso nelaimes gadījumu statistiku uz autoceļiem. Tiek rīkotas reklāmas kampaņas, izglītoti autovadītāji, bet aizvien atrodas kāds, kurš sēžas pie stūres alkohola reibumā.
Kas ar šiem autovadītājiem notiek pēc tam un kā viņi jūtas, kad policijas darbinieki pārkāpumu konstatējuši, “Druvai” pastāstīja Cēsu rajona tiesas tiesnese Dace Blūma. Arī jaunieši brauc dzērumā
Cēsu rajona tiesas tiesnese stāsta, ka administratīvo pārkāpumu lietās 2006. gadā tiesa saņēmusi 1018 administratīvo protokolu materiālus.
“487 gadījumos pārkāpējiem piemēroti administratīvie aresti no vienas līdz 15 diennaktīm.
Naudas sods uzlikts 472 gadījumos, kopējā piespriestā summa 92 014 lati,” saka D. Blūma, piebilstot, ka šajā summā ir arī tie ievērojami lielie naudas sodi, kas uzlikti par administratīvajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē.
Tiesnese stāsta, ka brīdinājumi izteikti 17 gadījumos, 39 lietas izbeigtas. No gada laikā izskatītajiem administratīvajiem pārkāpumiem 55 gadījumos vainīgie bijuši nepilngadīgi, kuriem nedrīkst piemērot administratīvo arestu. Viņi sodīti ar naudas sodiem, kopējā summa – 3850 latu. Savukārt piecās lietās, kas skar nepilngadīgos, lietvedība izbeigta.
“Nepilngadīgajiem uzlikto naudas sodu summa ir ievērojama. Tas saistīts ar jauniešu vēlmi braukt ar automašīnām reibumā, turklāt – bez autovadītāja tiesībām. Mazākais sods šajā situācijā ir 400 latu,” saka D. Blūma un atceras gadījumu, kad jauns puisis reibumā un bez autovadītāja apliecības no Jāņmuižas uz Cēsīm vedis meiteni. Tiesnese jauneklim jautājusi, cik, viņaprāt, maksātu taksometrs, lai atbrauktu līdz Cēsīm. Puisis atbildējis, ka apmēram desmit latus…
“Kāda vairs te pamācīšana, jauneklim tika piespriests 500 latu naudas sods, par kuriem Latvijai pa perimetru var apbraukt apkārt ar taksi,” saka tiesnese. Sodi ir bargi
Tiesnese stāsta, ka 2006. gadā par administratīvajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē sodītas 177 personas.
“Tie ir tikai tā sauktie „tiesas panti”, kur soda sankcija paredz administratīvo arestu un naudas sodu, un speciālo tiesību atņemšanu uz laiku. Uzsvars ir uz vārdiņa „un”. Daudzi pārkāpēji iedomājas, ka pastāv kāda alternatīva – samaksās lielāko sodu vai pasēdēs ilgāk arestā, bet tad nenoņems transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Tie laiki, kad tiesnešiem bija izvēle – piemērot naudas sodu vai atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības – ir beigušies jau 2000. gadu sākumā. No 2005.gada 1.oktobra soda sankcijas bardzību daudzi jau izjutuši uz savas ādas. Sods ir gan administratīvais arests, gan naudas sods, gan vadīšanas tiesību atņemšana,” skaidro D.Blūma un piebilst, ka vienīgais, ko tiesnesis var izvēlēties – atbilstoši likuma pantiem piemērot aresta ilgumu no piecām līdz desmit diennaktīm vai no desmit līdz 15 diennaktīm. Tas ir atkarīgs gan no pārkāpēja attieksmes pret nodarīto, gan uzvedības pārkāpuma izskatīšanas laikā.
“Vairs nelīdz ne labie raksturojumi no darba vietas, ne kādi patiešām sarežģīti ģimenes apstākļi, ne paša pārkāpēja solījumi, ka vairs tā nedarīs. Pirms cilvēks sēžas pie stūres reibumā vai bez braukšanas tiesībām, jāapsver, vai ir gatavs tikties ar policijas darbiniekiem, kas pārbaudīs promiles izelpā, tikties ar tiesnesi un izciest sodu, kas pienāksies pēc likuma,” saka D.Blūma. Solīdie pārkāpēji
Jautāta, ar kādu sejas izteiksmi dzērumā braukušie autovadītāji nāk uz tiesu, D.Blūma atbild: “Visi viņi ir ļoti solīdi, taču ir bijuši gadījumi, kad kāds atnāk arī alkohola reibumā. Kārtība ir tāda – policijas darbinieki autovadītāju aiztur, iedod protokolu un pavēsti, ka nākamo trīs darba dienu laikā viņiem jāierodas tiesā uz pārkāpuma izskatīšanu. Visi nāk diezgan ātri, jo viņiem noņem automašīnu, kuru var atpakaļ dabūt tikai tad, kad nomaksāts naudas sods. Un automašīna daudziem ir ļoti svarīga, tā ir vai nu paša, vai darba vietas; vai sievas. Reizēm brīnos, ka stundas laikā cilvēks jau ir klāt ar 400 vai vairāk latiem,” stāsta tiesnese un atklāj, ka vairumā gadījumu pārkāpēji savu vainu atzīst, nožēlo notikušo un godprātīgi arī izcieš uzlikto administratīvo arestu.
“Citi baidās arī no sievām. Vai, kā baidās! Protams, kā aiziet mājās un pateikt, ka jādodas uz tik un tik dienām izciest piespriesto administratīvo arestu? Dažkārt jau vīriešu ir žēl, bet tādēļ es viņiem jautāju, ko viņi domāja, kad sēdās pie stūres dzēruši. Bija šoferis tālbraucējs, kurš kolēģei teicis, lai dod striķi. Protams, cilvēks var samaksāt naudas sodu, var izciest administratīvo arestu, bet viņam uz diviem gadiem noņem arī autovadītāja apliecību. Taču, lai arī kā, mums nav variantu. Viņi saņem to, ko ir pelnījuši, jo par likuma bardzību zinājuši visi pārkāpēji. Tikai laikam cerēts, ka likums neķers tieši viņu, ” stāsta tiesnese, piebilstot, ka starp pārkāpējiem bijušas arī sievietes.
“Protams, tās kameras, kas mums ir, nav īsti piemērotas sievietēm. Taču Cēsīs vēl ir labi, citās vietās ir daudz trakāk,” atzīst D.Blūma un uzsver, ka administratīvo arestu nevar piemērot sievietēm grūtniecēm vai mātēm, kurām bērni jaunāki par 12 gadiem, kā arī personām, kuras nav sasniegušas astoņpadsmit gadu vecumu, un pirmās un otrās grupas invalīdiem. Sniedz nepatiesas liecības
Sarunas laikā tiesnese neslēpj izbrīnu par to, ko tik autovadītāji nedara, sākot jau ar to, ka sēžas dzērumā pie automašīnas stūres, vai pat aizturēšanas laikā bēg no policijas darbiniekiem.
“Cilvēki brauc dzērumā, nemitīgi notiek ceļu satiksmes negadījumi, un man ir grūti izskaidrot šo rīcību. Arī Cēsīs ir jauniešu grupiņa, kuri brauc kopā, sataisa nepatikšanas un tad nāk viens par otru tiesā sniegt nepatiesas liecības. Viņiem varbūt šķiet, ka tiesnesis nezina, ne kur atrodas gāzes pedālis, ne cik pasažieriem paredzēts automašīnā vietu. Taču par strīdīgajām lietām un liecinieku liecībām šo kategoriju lietās būs atsevišķs stāsts,” saka D.Blūma un piebilst, ka Cēsu rajona tiesai jau ir pieredze, ka tiesneša lēmumi tiek pārsūdzēti Administratīvajā apgabaltiesā Rīgā.
“Pagaidām gan vēl neviens tiesneša lēmums nav atcelts. Vienā gadījumā lēmums tika grozīts. Rajona tiesnesis nolēma atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz diviem gadiem, Administratīvā apgabaltiesa šo lēmumu mainīja, jo ņēma vērā, ka pārkāpējam nemaz likumā noteiktajā kārtībā tiesības nebija iegūtas. Tādēļ pieņēma grozījumu: “aizliegt uz diviem gadiem iegūt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības”,” saka tiesnese D.Blūma. Fakti: Pārkāpumi ceļu satiksmē līdz 2007. gada 15. maijam
Šī gada 4,5 mēnešos sodītas 44 personas. Visvairāk pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 4.daļas: par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, ja alkohola koncentrācija izelpotajā gaisā ir virs 1,5 promilēm. * Par nepakļaušanos vai bēgšanu no policijas darbiniekiem aizturēšanas brīdī – 5. * Par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā (virs 1,5 promilēm) – 31. * Atteikšanās no medicīniskās pārbaudes – 4. * Alkohola koncentrācija izelpotajā gaisā pārsniedz vienu promili līdz 1,5 promilei – 4. * Par alkoholisko dzērienu lietošanu pēc satiksmes negadījuma – 5. * Par transporta līdzekļu vadīšanu bez tiesībām atkārtoti gada laikā – 5.
Komentāri