Pamatojoties uz pagājušajā gadā noslēgto līgumu starp Hipotēku banku, Ekonomikas ministriju un Nodarbinātības valsts aģentūru, “ALTUM” īsteno Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzfinansēto komercdarbības uzsācēju apmācību, konsultāciju un finansiālā atbalsta programmu. Tajā paredzēts atbalsts cilvēkiem, kas vēlas uzsākt savu biznesu. Taču programmas dalībniekiem vispirms bija jāmācās kursos, kurus beidzot, jāsagatavo biznesa plāns uzņēmējdarbības uzsākšanai. Izstrādāto plānu izskata eksperti. Pozitīva lēmuma gadījumā programmas dalībnieks saņem finansējumu līdz pat 18 tūkstošiem latu projekta ieviešanai.
Arī Cēsīs aprīļa beigās noslēdzās kurss “Apmācības, konsultācijas un finansiālais atbalsts komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai”, kuru beidza vairāk nekā desmit potenciālo uzņēmēju. Ieceres īstenojas
Viena no kursa beidzējām Anta Gailiša atzina, ka mācības sniegušas daudz informācijas un papildus zināšanas.
“Cēsīs kursi bija organizēti ļoti augstā līmenī. Pasniedzēji atbildēja uz visiem uzdotajiem jautājumiem un komentēja sarežģītākās lietas. Iegūtās zināšanas ir neatsveramas. Žēl, ka daudzi kursanti neizturēja līdz galam. Taču tas ir saprotami. Kuram gan mūsdienās nav vēlme bez maksas mācīties un vēl saņemt finansiālu atbalstu ideju realizēšanai, bet, kad cilvēki reāli redzēja, kas šīs ir par mācībām un kādēļ tādas organizētas, daudzi atkrita. Bet aiz strīpas, iespējams, palika cilvēki, kuri patiešām būtu vēlējušies beigt mācības un uzsākt savu uzņēmējdarbību,” saka A. Gailiša un atklāj, ka iecere par savas uzņēmējdarbības uzsākšanu bijusi jau sen plānota.
“Esmu sagatavojusi divus biznesa plānus, lai gan projektā iesniegt var tikai vienu. Perspektīvā domāju veidot mācību – konsultācijas centru pārtikas nozarē, bet otrs biznesa projekts ir saistīts ar veikalu tīklu, kuros pārdotu tikai lina apģērbu un mājas tekstila lietas,” stāsta topošā uzņēmēja un atzīst, ka vēl nezina, kurš no plāniem tiks iesniegts Hipotēku bankas ekspertu vērtēšanai. Labāk strādāt sev, ne citam
Arī cēsniece Valda Malceniece atzīst, ka augstu vērtē mācības un doto iespēju realizēt idejas.
“Iespēju vērtēju ļoti pozitīvi, īpaši tāpēc, ka veiksmīgākajiem biznesa plāni var saņemt finansiālu atbalstu. Kaut arī augstskolā esmu apguvusi biznesa plāna izstrādāšanu, kursos ieguvu ļoti daudz noderīgas un jaunas informācijas. Mācoties kopā, ir arī tā priekšrocība, ka kāds cits pajautā to, par ko pati varbūt nebūtu iedomājusies,” saka topošā uzņēmēja un atzīst, ka uzņēmējdarbības uzsākšanu plānojusi jau sen, taču nopietnāks stimuls kaut ko darīt nācis tad, kad radies piedāvājums mācīties šajos kursos un veiksmīgam biznesa plānam iespējams saņemt arī finansiālu atbalstu.
“Biju bērna kopšanas atvaļinājumā, sapratu, cik jauki būtu arī turpmāk pašai plānot laiku, lai varētu būt pēc iespējas vairāk kopā ar ģimeni, nevis strādāt kādam citam noteiktas darba stundas,” domās dalās Valda un atklāj, ka sadarbībā ar SIA “Aktīvā tūrisma centrs Eži” plāno izveidot firmu, kas piedāvās uzņēmumiem atpūtas un sporta pasākumus, izmantojot īpaši būvētu un aprīkotu torni.
“Šāda torņa ideja nāk no ASV, kur to jau komandas veidošanas pasākumos izmanto labu laiku. Šobrīd vairāki torņi darbojas arī Skandināvijā – viens no tiem Cēsu rajona sadraudzības reģionā Ostfoldā, Norvēģijā. Lai nodrošinātu šāda torņa ikdienas darbību, ir nepieciešami zinoši instruktori. Tā kā šobrīd šāda piedāvājuma Latvijā nav, tad, protams, nāksies mācīties pašiem un apmācīt arī instruktorus, kas vadīs grupas. Taču tas nav nekas sarežģīts, jo torņa koncepcijā ārkārtīgi liela vērība ir pievērsta darbinieku un klientu drošībai, kā arī jau šobrīd Ežos strādā zinoši virvju kursu speciālisti,” saka V.Malceniece un uzsver, ka uzņēmējdarbības pamatā ir biznesa ideja.
“Ja ideja ir laba un vajadzīga arī kādam citam, tad, domāju, ka jauniem un aktīviem cilvēkiem savu uzņēmējdarbību uzsākt nemaz nav tik grūti. Sarežģītāk kļūst tad, kad vajag ķīlu kredītam bankā, sākuma kapitālu un, pats galvenais, kad vajag labus un uzticamus darbiniekus,” domās dalās topošā uzņēmēja.
Komentāri