Raunas pagasta “Lejas Smurģos” un “Mežnorās” vāc zemenes.
Kaimiņmāju siltumnīcās sārtojas lielas, garšīgas ogas. “Lejas Smurģos” tās aizņem 2800 kvadrātmetrus, “Mežnorās” – 1500. Abas saimniecības ir vienīgās rajonā, kur šādi audzē zemenes.
“Cēsu tirgū jau mūs pazīst. Ja pasakām, ka zemenes no Raunas, pircēji nav jāpārliecina. Vietējās ogas tomēr atzīst par garšīgām,” “Druvai” atzina “Mežnoru” saimnieks Aivars Urbasts.
Saimniekošanā, atzina “Lejas Smurģu” saimnieks Laimonis Bite, kaimiņi viens no otra mācās. Ogas audzēt siltumnīcās pirmais sācis Aivars Urbasts. Tagad katrā saimniecībā tās siltumnīcā aug citādāk – vienā uz paaugstinājuma, otrā dobēs uz zemes. “Es zemenes audzēju uz paaugstinājuma, tās viegli novākt, nav jālokās. Apkārt stādiem ir plēve, tāpēc ogas ir tīras. Siltumnīcā tiek izmantota pilienveida laistīšana. Cenšamies nodrošināt sabalansētas barības vielas, nekādus ķīmiskos aizsardzības līdzekļus nelietojam,” stāsta Laimonis Bite un piebilst, ka visu laiku jāmācās. Savu saimniekošanu, salīdzinot ar citās zemēs izmatotajām tehnoloģijām, viņš nosauc vien par mazdārziņa kopšanu, jo par tik lielām platībām un ražām var tikai sapņot.
Abās saimniecībās zemenes aug arī uz lauka. To apkopšana prasa daudz vairāk darba, raža atkarīga no laika apstākļiem. “Aizpērnajā ziemā ļoti daudz stādu izsala, šī ziema bija labvēlīgāka,” stāsta Laimonis Bite.
Savukārt “Mežnorās”, kur 0.3 hektāru platībā aug lauka zemenes, pērnruden sausās vasaras dēļ pietrūcis jauno zemeņu stādu siltumnīcai. Saimnieks to tikko atvedis no Polijas, iestādīti nesen, ogas būs pēc diviem, divarpus mēnešiem, tad, kad zemeņu sezona jau beigsies. “Sezonu var pasteidzināt un paildzināt. Tad, kad visiem ogas, tās
ir lētas. Ja nodarbojies tikai ar ogu audzēšanu, jādomā, kā pagarināt ražas laiku,” stāsta Aivars Urbasts un atzīst, ka šonedēļ zemenēm laiks bijis par karstu.
“Mežnorās” hektāra platībā ar valsts subsīdiju atbalstu iestādītas avenes. “Cerējām, ka šovasar iegūsim ražu, nekā. Ziemā nosala. Varbūt būs nākamgad,” optimistiski spriež Aivars Urbasts un piebilst, ka tāda jau ir lauksaimniecība.
Savukārt Laimonis Bite uzsver, ka ogu audzēšana ir sezonas darbs – lielā strādāšana ir no marta līdz salam, tad atliek laiks arī kaut kam citam. ” Protams, siltumnīcās jāiegulda, bet, jo agrāk būs ogas, jo dārgāk tās varēs pārdot,” pārliecinājies Laimonis Bite.
Cēsu tirgū vakarrīt, kaut līņāja, pircēju netrūka. Dažs pienāca izbrīnījies, cik skaistas spāņu zemenes, bet, kad uzzināja, ka no Raunas, vēra vaļā maciņu. Pircēja Anna Grieze “Druvai” atzina, ka par pašu zemē audzētām zemenēm nevar skopoties, tās ir vitamīniem bagātas, veselībai ļoti vajadzīgas, smaržīgas. “Par uztura bagātinātājiem, kur ķīmija klāt, gan cilvēki gatavi maksāt, bet par veselīgu ogu ne,” noteica pircēja un lika sev iesvērt zemenes.
Komentāri