Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD), veicot lauku monitoringu, secinājis, ka kartupeļu laukos ir lielākā kartupeļu lapgrauža vaboļu invāzija kopš pagājušā gadsimta 60. gadiem.
Lai gan daudzviet plašsaziņas līdzekļos izskanējusi informācija, ka Vidzemē Kolorādo vaboles vēl nav izplatījušās, gan zemnieki, gan kartupeļu audzēšanas eksperti apgalvo, ka vaboļu ir ļoti daudz arī Cēsu rajonā.
Priekuļu laukaugu selekcijas institūta kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Gunta Bebre vērtē: “Šis
gads ir īpašs. Manā ilgajā kartupeļu audzētājas praksē šis ir pirmais gads, kad Kolorādo vaboles izplatījušās
tik ļoti daudz un strauji.”
VAAD Vidzemes reģionālās nodaļas karantīnas vecākais inspektors Kārlis Bebris atzīst, ka problēma ir nopietna: “Mazdārziņos jau gandrīz uz visiem augiem ir vidēji trīs vaboles. Lielākos stādījumos augu skaits, uz kuriem ir kukaiņi, ir mazāks, aptuveni 20 – 30 procenti.”
G.Bebre skaidro, ka vaboles saradušās pagājušajā nedēļā: “Īpaši stipri to juta mazo dārziņu īpašnieki, kuri kartupeļus stādīja jau izdiedzētus. Institūta laukos kartupeļi vēl tikai dīgst, bet jau gandrīz uz katra mazā dzinuma zara sēž pa vienai, divām vabolēm.”
Tam piekrīt arī Vaives pagasta zemnieku saimniecības “Lejas Indriņi” saimnieks Ilmārs Eglītis, kurš kartupeļus audzē apmēram hektāru lielā platībā: “Tikko kartupeļi sāka dīgt, tā vaboles jau bija klāt. Knapi asniņi bija ārā!” Citus gadus vaboles parādījušās daudz vēlāk, ap Jāņiem, kad kartupeļi jau ziedējuši. Tagad tik tikko no zemes izdīgušās lapiņas tiekot nograuztas pilnībā. Zemnieks rādīja jau sadētās oliņas lapu apakšpusē. I.Eglītis skaidro, ka kāpuri izšķiļas apmēram pēc divām nedēļām un tūlīt uzsāk lapu graušanu.
Kolorādo vaboles ir bijušas katru gadu, tomēr gan G.Bebre, gan K.Bebris atzīst, ka vaboļu lielo daudzumu iespējams skaidrot ar karsto laiku pagājušajā gadā. K.Bebris stāsta: “Pērn nebija arī lakstu puves, kartupeļu laksti bija zaļi līdz pat septembra vidum, līdz ar to barošanās vabolēm bija ideāla.”
G.Bebre skaidro, ka vaboles pārziemo augsnē, un, ja tā dziļi nesasalst, tad arī lapgraužu vaboles paliek dzīvas. Tomēr vēl viens iemesls vaboļu lielajam daudzumam ir tas, ka tās ielido no dienvidiem.
“Parasti pieticis ar to, ka apstrādājam laukus pret kāpuriem. Pret vabolēm parasti pat neesam aizsargājuši, bet šogad tas būs jādara, turklāt vairākas reizes,” situāciju novērtē G.Bebre, atzīstot, ka līdz šim Kolorādo vaboles tomēr nav bijis kaitēklis, ar ko nevarētu tikt galā.
Arī K.Bebris atzīst, ka nelielās platībās vaboles var nolasīt, lai gan tas būs jādara regulāri, bet: “Lielajām saimniecībām jāņem palīgā ķīmija un jāmiglo. Citu variantu nav, un domāju, ka nepietiks arī ar vienu miglojumu.”
I.Eglītis skaidro, ka vienu reizi jau laukus nomiglojis, bet vaboļu pēc pāris dienām no jauna bijis daudz. Arī pērn zemnieks palīdzējis apkārtējiem kartupeļu audzētājiem un miglojis laukus.
Kolorādo ir arī dabiskie ienaidnieki – mārītes, zoofāgās blaktis, zeltactiņas, tomēr VAAD speciālisti atzīst, ka visefektīvākais cīņas veids ir miglošana.
Komentāri