Drīz sāksies Cēsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu rekonstrukcijas darbi.
Pirms to uzsākšanas ģenerāluzņēmējs, Dānijas būvfirma “Per Aarsleff” pastāstīja par iecerētajiem darbiem, kuru mērķis ir uzlabot attīrīto notekūdeņu kvalitāti, lai tā atbilstu ES direktīvām un Latvijas
valsts standartiem.
Dāņu firmas projektu vadītājs Juris Svarinskis informēja, ka paredzēts realizēt vairākus svarīgus darbus, tostarp izbūvēt divus jaunus bioloģiskās apstrādes rezervuārus, kas nomainīs esošo, jo tas nenodrošina nepieciešamo kvalitāti: “Projekta galvenais uzdevums panākt, lai no notekūdeņiem atdalītu fosforu un slāpekli, kā to paredz ES direktīvas.”
Esošās attīrīšanas iekārtas uzbūvētas 1996.gadā, un, kā teica uzņēmuma “Vinda” notekūdeņu attīrīšanas iekārtu iecirkņa priekšnieks Ivars Bērziņš, tolaik nebija nekādu normu, kas regulētu notekūdeņu kvalitāti: “Tagad situācija mainījusies arī piesārņojuma daudzumā. Pirms desmit gadiem veļas mašīnu bija krietni mazāk, attīstījusies uzņēmējdarbība. Tas viss rada papildu slodzi attīrīšanas iekārtām. Tās vairs nespēj pilnvērtīgi strādāt. Arī slāpekļa un fosfora attīrīšana tolaik netika prasīta, un tā nav arī paredzēta. Tāpēc nepieciešams veikt rekonstrukciju, lai notekūdeņus kvalitatīvi attīrītu.”
Arī uzņēmuma “La Kalme” pārstāvis Imants Ārgalis, kurš uzrauga
projekta norisi, uzsvēra, ka katrs miligrams slāpekļa un fosfora ir kaitīgs upei, tāpēc svarīgi iespējami kvalitatīvāk nodrošināt attīrīšanas procesu. Fosfora un slāpekļa attīrīšana krasi uzlabos kopējo attīrīto notekūdeņu kvalitāti, un Gaujā vajadzētu ieplūst tīram ūdenim. Darbu veikšana tiks stingri kontrolēta, lai rezultāts atbilstu prasībām.
“Kad rekonstrukcija būs paveikta, tiks ņemtas dažādas analīzes, lai pārliecinātos, vai sasniegts solītais attīrīšanas līmenis, lai netiktu pārsniegta pieļautā kaitīgo vielu koncentrācija. Kad jaunās iekārtas sāks darbu, uzņēmumam “Vinda” būs jāraugās, lai ieplūstošajos notekūdeņos netiku pārsniegtas pieļaujamās piesārņojuma normas. Pretējā gadījumā attīrīšanas iekārtas nespēs pilnvērtīgi funkcionēt,” norādīja I.Ārgalis.
Jau vairākkārt rakstīts par piesārņojumu, ko rada uzņēmumi “Cēsu alus” un “Ruks”. I.Bērziņš informēja, ka “Cēsu alus” izbūvējis priekšattīrīšanas iekārtas, un situācija sāk nedaudz uzlaboties, bet ar uzņēmumu “Ruks” joprojām ir problēmas.
Projekta kopējās izmaksas ir aptuveni 1,9 miljoni eiro, no kuriem 66 procentus finansē Eiropas Savienība. Līgums paredz visus darbus paveikt līdz nākamā gada augustam. Lai arī procesu nedaudz aizkavējusi tehniskā projekta izstrāde, “Per Aarsleff” pārstāvji uzsver, ka viss tiks paveikts laikus.
Komentāri