Jaunpiebalgā aizvadīti pagasta lielākie svētki “Izvēlies Piebalgu!”, kur satiekas tie, kas dzīvo Piebalgā, un tie, kas dzīvo citviet, bet sirdī ir piebaldzēni. Te tirgojas, bauda vietējos labumus, priecājas par piebaldzēnu kultūras bagātību.
Izstādes – gadatirgus “Izvēlies Piebalgu!” atklāšanā Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere, vēlot skaistus svētkus, sacīja: “Liels prieks visus redzēt 17. reizi “Izvēlies Piebalgā!”. Vairāku mēnešu garumā esam strādājuši, lai radītu šo pasākumu, un pati daba to novērtējusi, kārtējo reizi sniedzot tik brīnišķīgu laiku.” Ilggadējais Jaunpiebalgas pagasta vadītājs, tagad Cēsu novada domes deputāts Laimis Šāvējs pauda: “Īpašs prieks, ka pašdarbnieku kolektīvi spēj sarūpēt ikgadējos svētkus, lai turpinātu sumināt Piebalgas vārdu. Gribētu teikt un novēlēt – Piebalga bija, ir un būs! Un Jaunpiebalgas skursteņi vienmēr būs garāki nekā Vecpiebalgas!”
Cēsu novada priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis uzrunā pauda: “Es ar saknēm no Kurzemes varu droši teikt, ka arī piebaldzēni ir ļoti lepni. Un tad ir jautājums, ko ar lepnumu var darīt. Ar lepnumu var mīlēt savu valsti un savu novadu, var pateikt paldies kaimiņam vai laba darītājam, darīt savu darbu, kopt savu Latviju. Es novēlu Jaunpiebalgai plašu skanējumu ne tikai Vidzemes pakalnēs, bet arī tālu un plaši skanēt ar tās kultūru, izglītību, uzņēmējiem un galvenokārt ar cilvēkiem!”
Ik gadu svētku reizē tiek nosaukts uzņēmējs, kurš varēs turpmāk lietot zīmolu “Izvēlies Piebalgu”. Dace Bišere-Valdemiere sacīja: “Gada garumā esam skatījušies uz vietējiem uzņēmējiem – mājražotājiem, saimnieciskās darbības veicējiem. Prieks par ikkatru, kas šajā jomā atradis sevi, spēj sevi parādīt un pārdot to, ko ražo. Piebalgā ir ļoti uzņēmīga saimnieciskās darbības veicēja, mājražotāja, kas strādā ar visu sirdi, tāpēc šogad sertifikātu par tiesībām lietot preču zīmi “Izvēlies Piebalgu!” piešķiram Madarai Ķēniņai un viņas dabiskās kosmētikas zīmolam “Aroma Moon”.”
Teatralizētajā uzvedumā “Piebalga otas triepienā”, kura tekstu autore ir vecpiebaldzēniete, rakstniece Inguna Bauere, ikviens varēja ko vairāk uzzināt par piebaldzēniem no vēstures līdz mūsdienām. Tajā piedalījās Jaunpiebalgas amatiermākslas kolektīvi, kā arī Latvijas Nacionālā teātra aktieri Voldemārs Šoriņš Pāvula un Jānis Skanis Ķenča tēlā. Tā svētku viesiem bija iespēja satikt divus Ķenčus, arī piebaldzēnieti Dzidru Kuzmani, kas šoreiz tikai ar vienu Ķenča atribūtu – gardibeni- sēdēja goda vietā zem ozola zariem un baudīja svētku pasākumu. Kad Jānis Skanis viņu sveica un sacīja paldies, izskanēja lieli aplausi.
Jaunpiebalgas kultūras nama vadītāja Egita Zariņa vērtē, ka svētki aizvadīti koši, krāšņi un emocionāli piesātināti: “Svētku programma bija ļoti plaša. Tik lielu svētku programmu var realizēt tikai tad, ja strādā apjomīga un jaudīga darba komanda, kurai var uzticēties. Mēs uz šiem svētkiem apvienojamies visi, katrs darbs, arī tas, kas nav tik ļoti publiski pamanāms, ir ļoti svarīgs. Īpašs paldies arī Kārļa Miesnieka ģimenei, kuriem pateicoties varējām izveidot tik īpašu viņa darba ekspozīciju. Tie esam mēs paši, kas šos svētkus radām, visa vietējā kopiena, jo piebaldzēns – vienalga, vai viņš andelējas, iesaistās amatiermākslā, organizatoriskajos procesos vai svētku dienā atnāk uz tirgu iepirkties, ir daļa no svētkiem.
Mēs visi mīlam šo vietu, kurā dzīvojam, un vienmēr domājam, kā labāk parādīt Piebalgu – tās skaistumu un piebaldzēnu ar savu neizmērojami plašo dvēseli, sirsnību un laipnību arī tiem, kuri iebrauc reizi gadā tieši uz šiem svētkiem, lai dotu sajūtu, ka Piebalga ir viena varena vieta Dieva pasaulē, kas iekristu sirdī uz ilgu laiku. Silts prieks redzēt svētkos ģimenes ar bērniem, ar mazulīšiem ratos. Skatītāju prieks un pozitīvisms uzlādē arī mūs, rīkotājus.”
Mūzikas pedagoģe Māra Vīksna ir piebaldzēniete vairāk nekā 20 gadu: “Ir labi svētkos satikties, parunāties, redzēt, ko citi dara, tas cilvēkiem ir vajadzīgs. Piedalos arī pašdarbnieku kolektīvā, mācu dziedāt, spēlēju pavadījumu. Vienmēr ir cilvēki, kas grib darīt, uz tiem arī viss balstās.”
Ilze Nikolaisena jau 12 gadus dzīvo Norvēģijā, bet katru vasaru mēnesi viesojas Latvijā. Viņa ar mammu Silviju Ābolu un mazmeitiņu Olīviju labprāt baudīja svētkus un vērtēja, ka te saņem māju un kopības sajūtu. Ilze vēl piemetina: “Īpaši izceļas latviskais. Man Norvēģijā tā pietrūkst, te vienmēr nopērku latviskas, tautiskas lietas, tējas, eļļas, kūpinājumus. Vakarā ir brīnišķīgs koncerts un balle.” Silvija Ābola teic: “Olīvijai šie ir pirmie lielie svētki ar tādu koncertu. Viņai ļoti patīk mūzika, labprāt dejo un izbaudīja arī burbuļus.”
Svētkus apmeklēja arī Laimonis un Līga Šēnbergi. Laimonis Šenbergs ir gan Jaunpiebalgas pagasta, gan jaunā Cēsu novada ģerboņa mākslinieks: “Esmu piebaldzēns, tagad gan dzīvoju Rīgā, bet te man ir mājas. Bērnībā gāju Piebalgas astoņgadīgajā skolā, kur mācījās arī mana vecāmāte un māte. Tā ir ļoti sena skola, kas gan vairs nav skola. Tāds liktenis ir šīm mazajām skolām.” Līga pastāsta, ka ne gluži katru gadu, bet bieži apmeklē “Izvēlies Piebalgu!”, arī šogad ieplānots apskatīt izstādi, noklausīties koncertu baznīcā, iegādāties vietējo produkciju. Bet Laimonis Šenbergs piebilst: “Vietējo no manas bērnības te diemžēl maz palicis, dzimtas iet mazumā. Toties ir daudz ienācēju, kuri kļūst par piebaldzēniem, jo te ir jauki. To var saprast tikai te, uz vietas dzīvojot.”
Svētku pasākumā tika atklāta gleznotāja Kārļa Miesnieka darbu ekspozīcija, kā arī bija skatāma filma par gleznotāju. Svētku laikā demonstrēja dokumentālo filmu “Es izvēlos Piebalgu”, bija mākslas plenēra “Turpinām gleznot Piebalgā” dalībnieku darbu izstāde, kā arī varēja apskatīt interesantu fotoekspozīciju “Jaunpiebalga agrāk un tagad”.
Ne viens vien izvēlējās doties ekskursijā pa pagastu – no Viņķu kalna līdz Ķenča kalnam. To vadīja jaunpiebaldzēniete, novadpētniece Vēsma Johansone. Dažādas aizraujošas nodarbes bija sarūpētas bērniem, tai skaitā prieks par lielajiem ziepju burbuļiem, kā arī iespēja ar tekstilkrāsām apgleznot krekliņus. Lielu interesi radīja iespēja tuvāk iepazīt Zemessardzes 27.kājinieku bataljona kareivjus un bruņojumu. Sportiski noskaņotie piedalījās vai līdzi juta pludmales volejbola turnīrā “Ķenča kauss – 2022”.
Mūzika bija neiztrūkstoša svētku sastāvdaļa. Dienas pirmajā pusē kopā ar grupu “Rahu the Fool” muzicēja bērnu un jauniešu folkloras grupas no Jaunpiebalgas, Ērgļiem, Ļaudonas, Cesvaines un Rankas, pēcpusdienā Jaunpiebalgas Svētā Toma evaņģēliski luteriskajā baznīcā notika koncerts “Debesceļi”. Vakarā par noskaņu un dziesmām rūpējās Cēsu teātris izrādē “Trīnes grēki”, apmeklētāji baudīja arī koncertu un balli.
Komentāri