Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Dabiskās pļavas vērtība jāizprot

Sarmīte Feldmane
23:00
22.08.2022
19
Dabiskas Puavas 2

Pēc “Dabas skaitīšanas” ne viens vien zemes īpašnieks saņēmis ziņu, ka kādā viņa pļavā ir bioloģiski vērtīgs zālājs. Bez cilvēka iesaistes  tā pastāvēšana ir apdraudēta.

Dabiskās pļavas veidojas daudzu gadu desmitu laikā, ja zālājs tiek atbilstoši apsaimniekots – noganīts vai nopļauts, bet nopļautais tiek novākts no lauka. Šī vērtīgā biotopa galvenie sarukšanas iemesli ir to neapsaimniekošana vai nepiemērota apsaimniekošana, kā arī apmežošana un uzaršana. Dabas daudzveidības saglabāšanai svarīgi, lai    apsaimniekotājs izprot    dabas vērtības un vēlas tās saglabāt.

Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu konsultāciju birojs    rīkoja mācības “Eiropas Savienības nozīmes zālāju biotopu vai sugu dzīvotņu apsaimniekošana”. Par tām interese bija liela, jo, lai saņemtu atbalsta maksājumu par bioloģiskās daudzveidības uzturēšanu zālājos, saimniekam jāapmeklē mācības un jāsaņem atbilstošs dokuments. Ja nosacījums par mācībām nav izpildīts, atbalsta maksājums tiek samazināts uz pusi.

“Lai saimniekotu, saglabātu bioloģisko daudzveidību, ir jāzina, kā kopt pļavas. Mācībās liela interese ir gan pieredzējušiem lauksaimniekiem, gan    rīdziniekiem, kuri pārcēlušies uz dzīvi laukos un tagad apgūst daudz tāda, ar ko līdz šim nav bijusi saskare,” pastāstīja Cēsu biroja vadītāja Dace Kalniņa.

Dabas eksperte Maija Medne zemju īpašniekiem skaidroja, ka biotops ir tradicionālās pļavu apsaimniekošanas rezultāts. “Ja vien iespējams to darīt pietuvināti tam, kā zemnieki izmantoja pļavas, biotops tiek saglabāts un uzturēts.    Vienkāršākais – reizi gadā pļavu nopļaut un zāli novākt vai arī platību noganīt,” uzsvēra dabas eksperte un piebilda, ka arī Latvijā aizvien    vairāk tiek runāts, vai gaļas liellopi, kurus izmanto biotopu apsaimniekošanā, nav par smagiem, vai nebojā zālāju.

M.Medne arī mudināja izprast, ka pļavas Latvijā ir tikai cilvēku iekoptas, kādreiz līžot līdumus. Ja pļavas nepļauj vai nenogana, tās pārņem meži. Zāle vienmēr bijusi lopbarība, tāpēc pļauta un novākta. Mūsdienās daudzviet zāle vairs nav vajadzīga, jāmeklē jauni tās izmantošanas veidi.

Pēc teorētiskas nodarbības visi devās uz pļavu Gaujmalā, ko apsaimnieko Cēsu novada pašvaldība, daļa ir Cēsu pilsētas, daļa Raiskuma pagasta teritorijā. Vispirms kursu dalībnieki izstaigāja pļavu, meklējot biotopam raksturīgos indikatīvos augus, kā arī vērtēja tās stāvokli. Nopļautajā pļavā tika atrasti 15 indikatīvie augi, pirms tam dabas eksperts te konstatējis 21.
Mācoties par biotopiem, kursu dalībnieki šo pļavu apmeklēja jau sesto gadu. Ilgus gadus tā bija neapsaimniekota, tad raiskumieši sāka pļaut savu daļu, otro vasaru arī cēsnieki. Kursanti secināja, ka labi redzama īpašumu robeža. Vienā pusē zāle pavirši savākta, otrā zaļo attāls. Pļava nav līdzena, un pļaujmašīna vietām uzsitusi augsni,    krūmi nāk virsū pļavai, kādreiz tā bijusi lielāka. Novērtējot pļavu, tiek secināts, ka tā nav arta vismaz 50 gadus.

“Latvijā pļavas ir kā pērles, pat nevar iedomāties, ka te ir 21 indikatīvais augs, kas liecina, ka tā ir vērtīga dabīgā pļava. Tā ir vērtība, kas jāsaglabā, ar ko jālepojas,” sacīja M.Medne, rādot atrastos dabiskās pļavas vērtīgos augus: lielo mārsilu, dzirkstelīti, kailo pļavaudzīti, ziemeļu madaru, klinšu noragu, ancīti, čūkmēlīti, kalnu āboliņu, vizuli un citus.

Semināra dalībnieki stāstīja, cik svarīgi viņiem saprast dabiskās pļavas vērtību un apsaimniekošanas principus. “Ar māsu saimniekojam,    saņēmām paziņojumu, ka mūsu īpašumā ir biotops, gribas saprast, kas tas ir. Jāzina, kā tādu vērtību apsaimniekot. Lopu mums nav, turam bites, tāpēc pļavas appļaujam vēlāk,” teica Dace Rence no Vaives pagasta. Viņa arī vērtēja, ka ir gandarīta par dabas skaitīšanā atzīto – īpašumā ir dabiskās pļavas, tātad saimniekošanas metodes ir zālājam labvēlīgas un tajā aug tādi augi, kādu nav visur.
Valda Ļeonova no Drustu pagasta    atklāja, ka viņai ir svarīgi saudzēt dabu un vēlas    uzzināt vairāk, ko pati vēl var    darīt, lai vairotu bioloģisko daudzveidību. No viņas īpašuma gan pusi – 15 ha – aizņem bioloģiski augstvērtīgi zālāji. “Pagastā ir daudz dabisko pļava, augsne    nav piemērota kviešiem un rudziem, tāpēc daudzi tur lopus, sienu un ganības vajag. Zemnieki nelieto minerālmēslus, pesticīdus, jo nav kultūru, kuru audzēšanai tos vajadzētu,” pastāstīja V.Ļeonova. Pļava tiek pļauta sienam trušiem un pakaišiem vistām.

Drabešnieces Ilzes Reinsones īpašumā dabiskās pļavas aizņem 2,8 hektārus. “Vēl pirms dažiem gadiem bija govs, tad vajadzēja sienu un ganības. Tagad izmēģinu, kā nopļauto zāli izmantot dārzā.    Pavasarī kartupeļus iestādīju sienā, izmantoju rudenī nopļauto zāli, ierušināju,    raža ir ļoti laba,” par saimniekošanu pastāstīja I.Reinsone.

Gints Jelnieks nesen iegādājies īpašumu Liepas pagastā. “Biotops ir    pļavas mala. Iepriekšējais saimnieks    sācis    uzturēt dabisko pļavu, turpināsim. Kā to izmantot, ko un kā darīt, vēl skaidri nezinām,” atklāja liepēnietis.

“Bioloģiskā daudzveidība -  tā ir sēklu banka selekcijai. Tā kā pasaulē kopumā notiek pāreja uz monokultūrām, daudzveidība samazinās un parādās globāli riski nākotnē,” uzsvēra D.Kalniņa. Kursantiem būs vēl viena mācību diena, kur tiks runāts lielākoties par pļavu apsaimniekošanu. Septembra sākumā kursi būs vēl vienai grupai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
28

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
34

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
50
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
50

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
144
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi