Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Dabiskās pļavas vērtība jāizprot

Sarmīte Feldmane
23:00
22.08.2022
12
Dabiskas Puavas 2

Pēc “Dabas skaitīšanas” ne viens vien zemes īpašnieks saņēmis ziņu, ka kādā viņa pļavā ir bioloģiski vērtīgs zālājs. Bez cilvēka iesaistes  tā pastāvēšana ir apdraudēta.

Dabiskās pļavas veidojas daudzu gadu desmitu laikā, ja zālājs tiek atbilstoši apsaimniekots – noganīts vai nopļauts, bet nopļautais tiek novākts no lauka. Šī vērtīgā biotopa galvenie sarukšanas iemesli ir to neapsaimniekošana vai nepiemērota apsaimniekošana, kā arī apmežošana un uzaršana. Dabas daudzveidības saglabāšanai svarīgi, lai    apsaimniekotājs izprot    dabas vērtības un vēlas tās saglabāt.

Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu konsultāciju birojs    rīkoja mācības “Eiropas Savienības nozīmes zālāju biotopu vai sugu dzīvotņu apsaimniekošana”. Par tām interese bija liela, jo, lai saņemtu atbalsta maksājumu par bioloģiskās daudzveidības uzturēšanu zālājos, saimniekam jāapmeklē mācības un jāsaņem atbilstošs dokuments. Ja nosacījums par mācībām nav izpildīts, atbalsta maksājums tiek samazināts uz pusi.

“Lai saimniekotu, saglabātu bioloģisko daudzveidību, ir jāzina, kā kopt pļavas. Mācībās liela interese ir gan pieredzējušiem lauksaimniekiem, gan    rīdziniekiem, kuri pārcēlušies uz dzīvi laukos un tagad apgūst daudz tāda, ar ko līdz šim nav bijusi saskare,” pastāstīja Cēsu biroja vadītāja Dace Kalniņa.

Dabas eksperte Maija Medne zemju īpašniekiem skaidroja, ka biotops ir tradicionālās pļavu apsaimniekošanas rezultāts. “Ja vien iespējams to darīt pietuvināti tam, kā zemnieki izmantoja pļavas, biotops tiek saglabāts un uzturēts.    Vienkāršākais – reizi gadā pļavu nopļaut un zāli novākt vai arī platību noganīt,” uzsvēra dabas eksperte un piebilda, ka arī Latvijā aizvien    vairāk tiek runāts, vai gaļas liellopi, kurus izmanto biotopu apsaimniekošanā, nav par smagiem, vai nebojā zālāju.

M.Medne arī mudināja izprast, ka pļavas Latvijā ir tikai cilvēku iekoptas, kādreiz līžot līdumus. Ja pļavas nepļauj vai nenogana, tās pārņem meži. Zāle vienmēr bijusi lopbarība, tāpēc pļauta un novākta. Mūsdienās daudzviet zāle vairs nav vajadzīga, jāmeklē jauni tās izmantošanas veidi.

Pēc teorētiskas nodarbības visi devās uz pļavu Gaujmalā, ko apsaimnieko Cēsu novada pašvaldība, daļa ir Cēsu pilsētas, daļa Raiskuma pagasta teritorijā. Vispirms kursu dalībnieki izstaigāja pļavu, meklējot biotopam raksturīgos indikatīvos augus, kā arī vērtēja tās stāvokli. Nopļautajā pļavā tika atrasti 15 indikatīvie augi, pirms tam dabas eksperts te konstatējis 21.
Mācoties par biotopiem, kursu dalībnieki šo pļavu apmeklēja jau sesto gadu. Ilgus gadus tā bija neapsaimniekota, tad raiskumieši sāka pļaut savu daļu, otro vasaru arī cēsnieki. Kursanti secināja, ka labi redzama īpašumu robeža. Vienā pusē zāle pavirši savākta, otrā zaļo attāls. Pļava nav līdzena, un pļaujmašīna vietām uzsitusi augsni,    krūmi nāk virsū pļavai, kādreiz tā bijusi lielāka. Novērtējot pļavu, tiek secināts, ka tā nav arta vismaz 50 gadus.

“Latvijā pļavas ir kā pērles, pat nevar iedomāties, ka te ir 21 indikatīvais augs, kas liecina, ka tā ir vērtīga dabīgā pļava. Tā ir vērtība, kas jāsaglabā, ar ko jālepojas,” sacīja M.Medne, rādot atrastos dabiskās pļavas vērtīgos augus: lielo mārsilu, dzirkstelīti, kailo pļavaudzīti, ziemeļu madaru, klinšu noragu, ancīti, čūkmēlīti, kalnu āboliņu, vizuli un citus.

Semināra dalībnieki stāstīja, cik svarīgi viņiem saprast dabiskās pļavas vērtību un apsaimniekošanas principus. “Ar māsu saimniekojam,    saņēmām paziņojumu, ka mūsu īpašumā ir biotops, gribas saprast, kas tas ir. Jāzina, kā tādu vērtību apsaimniekot. Lopu mums nav, turam bites, tāpēc pļavas appļaujam vēlāk,” teica Dace Rence no Vaives pagasta. Viņa arī vērtēja, ka ir gandarīta par dabas skaitīšanā atzīto – īpašumā ir dabiskās pļavas, tātad saimniekošanas metodes ir zālājam labvēlīgas un tajā aug tādi augi, kādu nav visur.
Valda Ļeonova no Drustu pagasta    atklāja, ka viņai ir svarīgi saudzēt dabu un vēlas    uzzināt vairāk, ko pati vēl var    darīt, lai vairotu bioloģisko daudzveidību. No viņas īpašuma gan pusi – 15 ha – aizņem bioloģiski augstvērtīgi zālāji. “Pagastā ir daudz dabisko pļava, augsne    nav piemērota kviešiem un rudziem, tāpēc daudzi tur lopus, sienu un ganības vajag. Zemnieki nelieto minerālmēslus, pesticīdus, jo nav kultūru, kuru audzēšanai tos vajadzētu,” pastāstīja V.Ļeonova. Pļava tiek pļauta sienam trušiem un pakaišiem vistām.

Drabešnieces Ilzes Reinsones īpašumā dabiskās pļavas aizņem 2,8 hektārus. “Vēl pirms dažiem gadiem bija govs, tad vajadzēja sienu un ganības. Tagad izmēģinu, kā nopļauto zāli izmantot dārzā.    Pavasarī kartupeļus iestādīju sienā, izmantoju rudenī nopļauto zāli, ierušināju,    raža ir ļoti laba,” par saimniekošanu pastāstīja I.Reinsone.

Gints Jelnieks nesen iegādājies īpašumu Liepas pagastā. “Biotops ir    pļavas mala. Iepriekšējais saimnieks    sācis    uzturēt dabisko pļavu, turpināsim. Kā to izmantot, ko un kā darīt, vēl skaidri nezinām,” atklāja liepēnietis.

“Bioloģiskā daudzveidība -  tā ir sēklu banka selekcijai. Tā kā pasaulē kopumā notiek pāreja uz monokultūrām, daudzveidība samazinās un parādās globāli riski nākotnē,” uzsvēra D.Kalniņa. Kursantiem būs vēl viena mācību diena, kur tiks runāts lielākoties par pļavu apsaimniekošanu. Septembra sākumā kursi būs vēl vienai grupai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
10

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
20

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
41

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
40

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
71

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
32

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
6
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
6
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
5
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
30
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi