Tas vairākkārt tika uzsvērts un arī bija galvenais secinājums un lēmums Nītaures pagasta iedzīvotāju tikšanās reizē, lai vērtētu, kādai vajadzētu būt kultūras dzīvei pagastā.
Ilgu laiku Nītaurē nebija kultūras nama vadītāja, no oktobra strādā Rihards Vītols. “Lai nebūtu tā, ka kaut ko izdomāju, nezinot, vai kādu tas interesē, lai saprastu, vai mēs gribam un ko mēs gribam, būtiski ir izrunāties,” sacīja R.Vītols. Patlaban kultūras namā vienīgais piedāvājums pieaugušajiem ir vingrošana, bet bērni darbojas skolas kolektīvos.
Uz tikšanos bija atnākuši ap 30 vidējās un vecākās paaudzes nītaurieši. Ne viens vien savulaik darbojies pašdarbībā un gribētu turpināt, citi interesējas, kā piepildīt brīvo laiku, lai sevi pilnveidotu.
“Nītaure ir kārtīga latviešu kopiena, saime, kurā neiztikt bez sadarbības. Tas būtiskākais attiecībās. Uz skolu atnāca mācītājs, kultūras nama vadītājs un piedāvāja sadarbību. Svarīgi, ka to gribam, katrs no savas šūniņas skatoties, veidot kopīgo gaisotni. Pagasta sabiedrisko dzīvi veidojam paši,” viedokli pauda Nītaures Mūzikas un mākslas pamatskolas direktore Kamēlija Straume, uzsverot, ka skolas pedagogi var iesaistīties, ir iespēja izmantot mākslas programmas materiālo bāzi, lai apgūtu kaut ko jaunu.
R.Vītols iepazīstināja ar nākamā gada kultūras norišu iecerēm. Nītauriete, novadpētniece Dace Eipure iebilda, ka plānā ir tikai balles un svētki. “Kur ir kultūras piepildījums, tas, ar ko lepojamies? Katrs kaut ko darām, bet gribas sanākt kopā, parunāties. Te sanākuši tie, kuri grib darīt un radīt šo piepildījumu,” sacīja D.Eipure.
R.Vītols atgādināja, ka pagastā ir mazāk par 700 cilvēkiem un, “ja vēl tie šķeļamies, tad esam putekļi. Jāsadarbojas, jānāk un jārada kopā, mums ir tik daudz radošu cilvēku. Esam kovida papluinīti, un katram ir sev jāatbild – vai mēs gribam un ko mēs gribam”.
Izskanēja dažādi priekšlikumi un piedāvājumi, ko nītaurieši gribētu kultūras namā darīt. Jāatjauno Nītaures Lauku teātra darbība, režisore ir. Ja vien ir interesenti, var darboties mākslas studija. “Skolai ir krāsnis, virpas, telpas, varam darboties ar mālu. Varam gleznot, zīmēt, ir eko apdrukas iespējas, ir grafikas spiede. Tikai jāvienojas, kurš vēlas, un jāsarunā kad,” piedāvāja skolotāja Marika Busote – Uzuliņa un uzsvēra, ka bērni iedvesmojas, redzot, ka arī vecāki radoši darbojas.
Populārs ne tikai pagastā ir Nītaures Tautas koris. Tas sanāk kopā pirms koru kariem kaimiņu pagastā Morē, sagatavo repertuāru un piedalās. Arī pavasarī, cits citu uzmundrinot, dziedātgribētāji sanāca kopā un piedalījās pasākumā. Visticamāk, tāpat būs nākamgad.
Nītauriešiem raisījās diskusija, varbūt izveidot kolektīvu, kurā darbojas tie, kas grib dziedāt, kāds, kurš spēlē instrumentu. Sanāktu kopā padziedāt, varbūt ar laiku iesaistītos pasākumos.
Amatas apvienības pārvaldes vadītāja Elita Eglīte atgādināja, ka svarīgi caur kultūras dzīvi veidot stāstus par nītauriešiem, par saknēm, kultūrvēsturisko mantojumu, to, ar ko Nītaure ir bagāta Latvijā. “Cilvēkstāsti, notikumi veidos kopīgo dažādu paaudžu stāstu no pagātnes līdz šodienai. Lielākā bagātība – viņus sapulcināt vienā pasākumā. Kopā dzīvojam dažādas paaudzes, katrai savas intereses: vieniem ballēt, vieniem runāt par vēsturi, vieniem augt, bet visus taču vieno Nītaure,” pārdomās dalījās E.Eglīte, bet Larisa Šteine uzsvēra, ka ir jādomā par Nītaures zīmolu.
K.Straume atklāja, ka maija beigās iecerējusi rīkot festivālu, kur audzēkņi rādīs, ko prot, būs meistarklases, kurās varēs iesaistīties ģimenes. Arī nītaurieši varētu parādīt savas prasmes. Dzidra Medvedjeva ierosināja, ka jāvāc atmiņas par skolu, jārīko salidojums, jo skola vieno nītauriešu paaudzes.
“Mums ir tik daudz iemeslu, lai sanāktu kopā un parunātos, izteiktu idejas, kā dzīvi Nītaurē bagātināt, kā likt Nītaures vārdam skanēt,” atzina R.Vītols un atgādināja, ka pagastā aktīvi darbojas senioru biedrība “Labākie gadi” un jauniešu organizācija “Nītaureņi”. Seniori pošas ierakuma sveču gatavošanai, bet jaunieši rīkos pasākumu bērniem. Skolas kolektīvs iecerējis ar svecēm izgaismot Nītaures parku, turp 22.decembra pēcpusdienā tiek aicināts ikviens.
Domu apmaiņa raisījās par to, ka ļoti bieži nākas dzirdēt – kāds par pasākumu nav dzirdējis, nav bijis informācijas. Senioru biedrības vadītāja Maira Prikule bija tieša: “Nav vajadzīga koša afiša, lai kāds piedalītos. Ja cilvēku interesē, ja grib piedalīties, viņš meklē, kas kur notiek. Tās ir parastās atrunas, ka tur jau nekā nebūs un nekas nenotiek. Tikai pašiem jādara. Svarīgi, lai būtu cilvēks, kurš regulāri piezvana, atgādina par mēģinājumiem, par pasākumiem.” Viņa arī uzsvēra, ka nītaurieši ir neaktīvi un atliek cerēt, ka būs vairāk darītāju.
Pēc sarunas pagasta ļaudis pierakstījās, kādos kolektīvos gribētu darboties. “Ceru, ziņa par to, ka Nītaurē kultūras dzīve atdzīvojas, sasniegs pagasta ļaudis,” bilda kultūras nama vadītājs, bet K.Straume atgādināja: “Radošums ir bezgalīgs. Tie, kuri skatās zvaigznēs, atpakaļ neskatās.”
Komentāri