Pirmdiena, 6. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Ērģeles atver sirdis

Sarmīte Feldmane
18:08
02.12.2020
12
Ilona Alleena 1

Tumšais laiks kļūst aizvien tumšāks. Esam ceļā uz Adventi, klusuma, miera un pārdomu laikā, gaidot Ziemassvētku atnākšanu. Par to, arī mūziku, kas atver sirdis, saruna ar Raunas baznīcas
ērģelnieci, pedagoģi Ilonu Aļļēnu.

– Man baznīcā svarīgākā ir sajūta. Tad jau, ejot dziļāk ticībā, daudz ko izproti. Cilvēkam vajag vietu, kur satikt sevi. Ir bail no klusuma, sava es, mūzika visu paspilgtina. Mūzika izsit no ikdienas ritma. Vasarā uz baznīcu nāk ekskursantu grupas. Dažs nevar iziet no baznīcas, sēž solā, iegrimis domās, klusi raud. Viņš ir nonācis šķīstītavā. Saka, kamēr sēdējām, nekas, kad sākāt spēlēt, nezinu, kas notika.

– Svētdien pirmā Advente, sākam ceļu uz jauno.
– Šis ir klusais laiks. Ikdienā jau neatrodam brīdi pievērst uzmanību savām izjūtām. Ir jāapstājas. Un, ja iedomājas, mazais bērniņš, pavisam neaizsargāts, nāks pasaulē. Zinām taču, ka tā būs. Apzināti ar mūziku noskaņoju cilvēkus pārdomām. Viņi klusi sēž ar savām domām, sāk skanēt ērģeles, un cilvēks it kā satrūkstas, pamostas, un kaut kas tiek atvērts, emocijas laužas ārā.
Baznīcā svētdienās katram dievkalpojumam ir zināmas dziesmas no Dziesmu grāmatas. Svētkiem nopietni gatavoju priekšspēli, negribas tikai nospēlēt kādu motīvu. Izvēlos skaņdarbus ar šo dziesmu intonācijām. Skaņdarbu ir ļoti daudz, tikai jāiemācās nospēlēt. Ar mācītāju runājam, ko Ziemassvētkos dziedāsim. Bet nav jau, ko domāt. Visskaistākais ir tas, kas nemainās. Vairāk nekā 20 gadu spēlēju ērģeles, un katros Ziemassvētkos, kad skan “Klusa nakts”, brīnos, kā vairāki simti baznīcēnu var nodziedāt tādu piano. Ar bijību. Tas, kurš arī katru svētdienu neapmeklē dievkalpojumu, Ziemassvētkos ir baznīcā. Kaut kas viņu turp velk, tur jābūt. Cilvēks grib būt šajā gaisotnē, sajūtās, padziedāt Ziemassvēt­ku dziesmas. Var jau mājās, var karaoke, bet to sajūtu nevar dabūt. Man svarīgi, lai cilvēks, kurš ir baznīcā, izjūt to īpašo, kas ir tikai te. Visā pasaulē ticīgie un neticīgie pieņēmuši: “Gods Dievam augstībā, miers virs zemes, un cilvēkiem labs prāts.” Tikai to pirmo kaut kā aizmirstam, šķiet, grūti saprast.

Cerēsim, ka pirmajā Adventē būs kārtīgs dievkalpojums. Draudze dziedāt drīkst. Raunā baznīcas kora, ansambļa nav. Ievērot distanci nav problēmu. Visi ir maskās. Dažkārt domāju – būs Ziemassvētki, pilna baznīca, visi pielūgs Kristus bērniņu, brīnumu, kas atkārtojas tūkstošus gadu. Bet, kad pirms Lieldienām jāiet sāpju ceļš, dievnams ir tukšs – mācītājs, ērģelnieks un vēl daži. Ciešanu laikā mūzika neskan, dziedam, ejam Krusta ceļu. Ērģeles klusē, šādā brīdī tās ir pārlieku svinīgas. Lieldienu rītā tās skan visā varenumā. Ne velti tās ir mūzikas instrumentu karalis.

– Cilvēki ieiet baznīcā, lai paklausīties ērģeļmūziku. Tanī pašā laikā ērģeļmūzikas koncerti nav kupli apmeklēti.
– To neesmu sapratusi. Tūristu grupas grib, lai paspēlēju 20, 30 minūtes, bet tas jau ir koncerts. Tādam, kurš nav pieradis pie ērģeļmūzikas, tas ir daudz, kļūst garlaicīgi. Protams, atkarīgs, ko spēlēju. Vasarā bija ļoti daudz grupu, daždien pat trīs. Vienmēr noskaidroju, kāda ir grupa, lai varu izvēlēties mūziku, kas patiktu. Dievs man ir devis balsi, arī padziedu. Tās minūtes ātri paskrien, esmu gandarīta, ka ekskursanti neceļas kājās un neiet ārā. Varbūt kāds baznīcā ērģeles dzirdējis pirmoreiz, izjuta to spēku, sajuta pārdzīvojumu, ko raisa mūzika. Ikreiz, kad kāds tāpat vien ienāk dievnamā, man gribas viņam paspēlēt.

– Kāda pašai bija sastapšanās ar ērģelēm?
– Man bija 16 gadi, un Judīte Vāvere, kura vadīja Raunas baznīcas kori, garāmejot noteica, lai atnāku padziedāt. Domāju, baznīcā – nē, bet tomēr aizgāju. Tikko biju sākusi mācīties kordiriģentos mūzikas vidusskolā Cēsīs. Tajā laikā kordiriģentiem bija obligāti jāapgūst kāds instruments, un sāku mācīties pie ērģeļu pasniedzējas Leldes Krastiņas. Gāja grūti. Spēlēju Raunas baznīcā. Pēc dievkalpojuma viena kundze no draudzes pienāca un teica: “Šitā, skuķi, nevar spēlēt, mēs nevaram izdziedāt!” Citreiz biju spēlējusi par skaļu. Vasarā katru dienu stundām trenējos. Vēlāk Lutera akadēmijā mācījos liturģisko ērģeļspēli. Neesmu pianiste, un daudz ko nevaru nospēlēt. Esmu baznīcas mūziķe, gribi vai ne, jāzina ne tikai tas, kas saistīts ar spēlēšanu, arī Bībele. Tā jau šķiet, kas tur, spēlē, bet jāpārzina liturģiskais gads, krāsas, jāzina, ko un kā mācītājs dziedās. Tas ir kopdarbs. Ir pamatlietas, bet pārējais ir mainīgs. Esmu izglītības zinātņu maģistrs pedagoģijā, pedagogs un ērģelnieks. Kad spēlēju, nedomāju par emocijām, bet spēlēšanu, klausos, ko saka mācītājs.

– Kuru baznīcu ērģeles esat spēlējusi, un ar ko tās atšķiras?
– Visvairāk esmu spēlējusi, protams, Raunas baznīcas ērģeles, vēl arī Drustu, Lodes – Apšu, mācījos pie Cēsu Sv.Jāņa baznīcas, arī Rīgā Jāņa baznīcas ērģelēm. Mācījos arī Vācijā, biju “Eras­mus” programmā. Ērģeles atšķiras ar tembru, katram instrumentam ir savs skanējums, katram, atkarībā no to iespējām, der cits repertuārs. Nebūšu oriģināla, bet par Raunas ērģelēm labāku nav. Tās gan vēl līdz galam nav restaurētas. Remonta laikā ērģeles klusēja trīs gadus, ērģelniekam tas ļoti ilgi. Laiks dara savu, plēšas, kas ir ērģeļu sirds un plaušas, ir izdilušas. Tās atrodas apakšā, lai mainītu, visas ērģeles jāizjauc. Tas reiz būs jādara.

– Baznīca ir katras vietas sirds.
– Reiz kāds teica – Raunā pils un baznīca celtas vienā laikā. Pils ir drupās, baznīca izdzīvojusi cauri dažādiem laikiem. Cilvēki to pratuši uzturēt, jo tā vienmēr bijusi būtiska. Saka jau – Dievs savai laivai neļaus nogrimt. Ar cilvēkiem ir interesanti. Jauniešiem esmu teikusi – atnāc paklausīties mūziku. Atbilde – man bail tur iet -, vai arī jautājums – vai es arī tur drīkstu iet. Baznīca ir publiska vieta, visiem. Jau vairākus gadus pie baznīcas izkārtne vēsta, ka baznīca ir atvērta , bet vien retais nepajautā, vai drīkst ienākt.

– Katru svētdienu jāspēlē baznīcā.
– Pierasts. Kad pavasarī nenotika dievkalpojumi, pirmajā svētdienā pēkšņi sajutu – nav nekur jāiet, cik jauki. Bet tukšums nevar palikt, tas jāaizpilda. Mana koncert­zāle ir baznīca, nekur tik labi neskan mana balss un spēlētā mūzika. Sestdiena ir vienīgā brīvdiena, ja nav ekskursiju. Bet sestdien arī jāgatavojas dievkalpojumam. Domāju, meklēju, ko spēlēšu vakarēdiena, ko grēksūdzes laikā. Ir brīži, kad jūtu, tas, ko esmu izvēlējusies, neder, jo ir citas sajūtas. Ļoti vados pēc sajūtām. Divas sezonas dziedu zvanu ansamblī. Reiz uzaicināja padziedāt, tad bija nākamā reize, un tā viss notika. Bija paredzēts koncerts Cēsu baznīcā, tas atcelts. Tā mūziķiem ir, mācies, gatavojies, un tad pasaka – nebūs. Gribas dziedāt. Ir cilvēki, kuri var dziedāt jebkuru repertu­āru, es ne. Esmu baznīcas cilvēks. Spēlēju arī bērēs, bet tikai kopā ar mācītāju. Agrāk meklēju tādus skaņdarbus, dziesmas, kas jundīja jūtas, emocijas. Tagad spēlēju kaut ko gaišu. Ja arī dziesmas, tad ne par to, ka nekad netiksimies.

– Vai mājinieki pieņēmuši, ka brīvdienās neesat mājās?
– Dievs devis tādu ģimeni. Pirmajam vīram tas nebija pieņemams, nācās izvēlēties. Atvadījos no ērģelnieka amata, ar asarām gāju prom. Biju tā noraudājusies, sapratu, ka daru to, ko sirds neliek. Ilgi neizturēju, mēs izšķīrāmies. Jānis un mamma ir saprotoši. Dēlam Rūdolfam trīs gadi. Gadījās, ka viņam ir eglīte, bet man jābrauc dziedāt. Aizgāju uz pasākuma sākumu, parādījos un atstāju dēlu ar tēti. Bija tik grūti padziedāt, domas bija pie viņa, neredzēju taču, kā viņam veicas. Viņu man Dievs deva, kad vairs necerēju. Rūdolfs piedzima janvārī, Ziemassvētki, viņu gaidot, bija ļoti emocionāli piesātināti, tos izdzīvoju citādāk, īstāk.

Paiet laiks, saliec notikumus kā puzli un redzi savas izvēles, aicinājumus, kuriem esi atsaucies. Dzīvoju Rīgā, domāju, kā atgriezties Raunā. Bet darba te nav, te tikai baznīca. Tad izveidojās jauna ģimene, ir Rūdolfs un daudz darba. Cēsu Mūzikas vidusskolā mācu solfedžo un mūzikas literatūru, Priekuļu vidusskolā mūziku un vadu kori. Mani savulaik solfedžo traumēja, bet nu pati mācu. Saprotu, ka bērni no tā baidās, bet bez solfedžo nevar kļūt par mūziķi.
Ja padomā, nebūtu toreiz aizgājusi uz baznīcas kori, nekļūtu par ērģelnieci. Tas Dieva aicinājums, kuru sadzirdēju un kuram atsaucos.

– Ejam aizvien dziļāk tumsā. Ko darīt šajā laikā?
– Receptes, ko ieteikt, nav. Apkārt stress, kovids, dāvanu gādāšana, bet ir jāatrod miers, jāsagatavo sirds Ziemassvētkiem. Varbūt jāveic sevis izmeklēšana. Bet, ja cilvēks urķējas sevī, var nokļūt vēl lielākā depresijā. Tāpēc nevaru ko ieteikt. Katram savs. Man patīk ravēt, rudenī grābt lapas. Ja brīvs brīdis, mājinieki zina, ka būšu ārā. Tā mana meditācija – būt pie zemes un mūzikā. Kuram vēl ir tā – gribu spēlēt, varu iet uz baznīcu. Spēlēju, dziedu, paraudu, parunājos ar sevi. Tā šķīstos. Esmu emocionāla. Katram taču ir brīži, kad jāļaujas atvērties sev pašam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Būt par diriģentu – un dziedāt

05:05
05.05.2024
99

Nesen klausītājus Amatas kultūras namā priecēja kvinteta “Belcanto” koncerts. Viens no pieciem skaisto balsu īpašniekiem ir ULVIS KRIEVIŅŠ. Ar viņu sarunājāmies par ceļu mūzikā, dziedāšanu kvintetā un nākotnes plāniem. -“Belcanto” ir jauns kolektīvs. Kā tas radās? -Esam apvienojušies pieci draugi. Visi mācāmies Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā diriģentos, es esmu trešajā kursā. Kādā brīdī izdomājām, […]

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
129

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
283

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
80
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
109

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
8
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
12
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
13
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi