Sestdiena, 27. aprīlis
Vārda dienas: Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne

Dienas, gadi ieausti lupatdeķos

Sarmīte Feldmane
06:56
27.09.2022
8
Brigita Ligatne 1

Brigitas Kauliņas rokās adāmadatas skrien. Top kārtējais cimdu pāris, kas ziemā sildīs kāda tuva cilvēka rokas. “Sēdēt un neko nedarīt nemāku,” saka līgatniete. 6. jūnijā viņa nosvinēja 95 gadu jubileju.

Aušana – spēka avots

“Daudzi jaunie nav varīgāki par mani. Vasara bija jauka, to pavadīju stellēs. Kā jau manos gados, daudz kas sāp, kad iesēžos stellēs, viss pāriet. Tā mana vingrošana, nav jāiet pastaigās, jāuztraucas, ka par maz kustos. Aužot, adot domas nenomāc prātu,” stāsta Brigita.

Darbnīca viņai iekārtota saimniecības ēkā, vasarā tur vēsi, var aust lupatdeķus. Šovasar noausti 140 metri. “Lupatdeķus aužu jau 50 gadus. Kāds iznāk, atkarīgs no lupatām, divu vienādu nav. Ja sagriež blūzīti, strīpiņa vien iznāk,” pastāsta audēja. Viņa uzsver, ka aust jau nav grūti, smagākais darbs ir strēmelēs sagriezt lupatas. Tas ir darbs ziemai.
“Kad man palika 80 un kad 90 gadi, teicu, ka vairs neaudīšu. Meita, mazmeita atved maisu ar lupatām, kas atliek – jāgriež un jāauž,” ar smaidu stāsta Brigita.

Rokdarbi viņai patikuši no bērnības. Brigita dzimusi un darbīgo mūžu nodzīvojusi Ungurpilī pie Alojas. Vecākiem bija neliela saimniecība,    meitām jāpalīdz darbos. “Biju gatava darīt visu, lai tikai nebūtu jāiet ganos. Tad jau labāk ar zirgu ecēju tīrumu vai grābu sienu, bet sēdēt stellēs bija kā atpūta. Kad biju maza, dzīvojos pa steļļapakšu, vēlāk jau tēvs, kad auda, uzsēdināja uz šķērskoka. Man patika skatīties, kā ar katru piesitienu veidojas audekls,” teic Brigita un pastāsta: “Apģērbu paši audām. Sēja linus, aizveda pārstrādei, varējām noaust dvieļus, palagus, galdautus. Mums bija lina kleitas. Vēl tagad viena saglabājusies, zila ar svītrām. Vilnas mēteļus, kleitas audām, lai ir ko vilkt mugurā.”

Padomju laikā, lai cik smaga kolhoza darbā un savā saimniecībā bija diena, vienmēr atradās laiks rokdarbiem. Brigita darbojās Staiceles studijā,      kombināts “Māksla” viņai uzticēja sarežģītus pasūtījumus. “Man bija adāmmašīna, ko kādam vajadzēja – kamzoli, jaku, svārkus –, to noadīju. Tā kādu rubli varēja nopelnīt,” teic rokdarbniece un atzīst, ka aušana un adīšana grūtākos laikos bijis labs atspaids ģimenei. Īpaši pēckara gados, kad par darbu kolhozā varēja nopelnīt vien kapeikas.

Lai kādi laiki, jāstrādā

Jaunības gados viņas paaudze piedzīvoja varu maiņu, to, kā gadiem koptais, taupītais tiek iznīcināts. “Vācu laiks pagāja mierīgi. Kad vācieši atkāpās, tēvs sau­ca mani palīgā nozāģēt lielo bērzu, kas auga pie mūsu aploka lielā ceļa malā. Nesapratu, kāpēc tagad jāzāģē. Tā viņš cerēja aizkavēt krievu ienākšanu, lai vācieši paspēj atkāpties. Paši ar zirgu noslēpāmies purvā. Uz Staiceles šosejas meta bumbas, krievi gribēja sabumbot vācu noliktavas, kas bija silā, bet trāpīja citur,” atmiņās kavējas Brigita.

Tā kā vecākiem saimniecība bija tikai 20 hektāri un ģimene nebija turīga, represijas neskāra. Vienīgais zirgs gan bija jāatdod kolhozam. Tēvs kļuva par zirgkopi, arī veda piena kannas uz pienotavu.

“Esmu kolhozniece, nostrādāju no dibināšanas līdz izjukšanai. Pirmais kolhozs bija “Jaunais laiks”, biju grāmatvede. Vēlāk klīdu no viena amata uz nākamo. Biju gan iecirkņa priekšniece, gan kaltes vadītāja, agronome, zootehniķe, gan kontrolasistente. Pirms iešanas pensijā aizgāju uz fermu, lai vairāk nopelnītu,” stāsta Brigita un uzsver, ka jaunībā nekas nav par grūtu. Kad pats jau gados, tad var brīnīties, kā visu varēja paspēt, kā pietika spēka cilāt piena kannas, rast prieku ikdienā. “Jaunībā visi grūtumi, pārdzīvojumi ir vieglāki un ātrāk aizmirstas. Gribas taču dzīvot un priecāties,” pārdomās dalās Bri­gita.

Kad kolhozu likvidēja, abi ar vīru nodibināja saimniecību. “Tagad domāju, vai bija vērts rauties. Pati braucu ar traktoru, visu vēl varēju. Bija 20 govis, aru, sēju, gādāju sienu, piena kannas nesu uz steķa. Vienmēr esmu bijusi optimiste. Ja dara, tad dara, nav ko skatīties atpakaļ,” atceras līgatniete un piebilst, ka, jau būdama pensijā, ieguvusi šofera tiesības. Tajā laikā tik cienījamos gados parasti nemācījās braukt ar mašīnu. Nelaimīgi bojā gāja vīrs, pašai veselība sāka niķoties. “Atbrauca meita Anita no Līga­t­nes un stingri pateica: “Ne­dē­ļas laikā likvidē saimniecību, brauksi pie manis.” Tā nu jau vairāk nekā 20 gadus dzīvoju Līga­tnē,” stāsta Brigita un atzīst, ka te pavadīts jauks laiks.

“Iedzīvoties nebija grūti. Sapazinos ar audējām, piedalījos izstādēs. Meita un mazmeita ir aktīvas, nav mājās sēdētājas, iesaistīja mani. Tagad gan tikai pa māju. Viņas izstāsta, kas pilsētā notiek. Kā man iet, to jau līgatnieši redz manos lupatdeķos,” teic Brigita.

Dzīves ceļam patīk pagriezieni

Steļļu un adatu vienmērīgais ritms, meistarei darot sev tik ierasto, rosina atmiņas. “Man bija 19 gadi, kad apprecējos. Aiz­braucu ciemos pie māsas, viņa bija ieprecējusies Ainažos, tur satiku jaunu puisi. Iepatikos viņam. Kopā nodzīvojām nepilnu gadu, nomira ar tuberkulozi. Tagad domāju, varbūt nebūtu apprecē­jušies, ja viņš tik smagi nesaslimtu, jo vīramāte nebija apmierināta ar dēla izvēli. Viņi bija lielsaimnieki, kas tad es… Kad viņu atveda mājās no slimnīcas jau ļoti vārgu, vīrs pasauca māti un noprasīja: “Ja nomiršu, cik ilgi Brigita te var palikt?” Māte atbildēja, ka, cik vien grib, bet pēc bērēm atgriezos pie vecākiem. Sapratu, ka tur nekādas dzīves nebūtu,” atmiņās kavējas Brigita.

Kaimiņu puisis Rūdolfs jau sen bija ieskatījies Brigitā. Viņi apprecējās, piedzima dēls un meita. Abi strādāja kolhozā. Vīrs un dēls jau aizsaulē, tā bija lēmis liktenis. Brigitas prieks ir četri mazbērni un trīs mazmazbērni.  Mazmeita Līva šoruden atbrauks ciemos no Austrālijas, vecmāmiņa ļoti gaida.

“Man vienmēr ir ko darīt. Paskatos ziņas, kādu filmu. Radi uzdāvināja sudoku mīklu abonementu. Žēl, ka žurnāls neiznāk katru dienu, tikai reizi mēnesī. Ātri atrisinu, patīk arī krustvārdu mīklas,” pastāsta Brigita un uzsver: “Kas man tagad dzīvē vainas, tikai jādzīvo. Meita Anita, mazmeita Iveta par visu gādā. Nav ko domāt par slimībām un kaitēm. Kaut vēl būtu siltas dienas, varētu iesēsties stellēs.” Lupatu strēmeles veidos rakstu, kurā noķerts mirklis vasaras sau­les, rudens salnu baltuma, pavasara lauku aruma un ziemas meža zaļuma, arī kāda spirdzinoša lietus lāse un gabaliņš ziedošas pļavas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
12

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
37

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
121

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
120

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
411

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
116

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
13
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
20
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
10
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
35
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi