Trešdiena, 22. maijs
Vārda dienas: Emīlija

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

Anna Kola
05:23
25.04.2024
41
1 Anna Domas Copy 150x150.jpg

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību teoriju cienītāju ideja par to, ka cilvēce mērķtiecīgi tiek indēta. Lidmašīnas (tātad pasaules ietekmīgās valstis, lielvaras) gaisā izkaisa kaitīgas ķīmiskas vielas, lai cilvēki tās ieelpotu, lai tās nosētos uz augsnes, lauksaimniecības augiem un citiem labumiem, ko lietojam uzturā un citādi patērējam ikdienā.

Sazvērestības teorijas piekritēji atsaucas uz citu līdzīgu ideju, ka valdības vai partijas ir iesaistītas slepenā programmā, lai no gaisa kuģiem atmosfērā izmestu toksiskas ķīmiskas vielas tā, ka tās debesīs veido redzamas sliedes, nedaudz līdzīgas spārniem. Par iespējamās izsmidzināšanas iemesliem spekulē dažādi, tostarp piesauc cilvēku sterilizāciju, paredzamā dzīves ilguma samazināšanu, prāta kontroli vai laikapstākļu kontroli. “Mēs neesam redzējuši nekādus ticamus pierādījumus, ka ķīmiskās taciņas pastāv. Ja mēs redzētu kādus pierādījumus tam, ka valdības apdraud savus pilsoņus tādā veidā, kā tiek apgalvots “chemtrails” sazvērestībā, mēs labprāt atklātu un apturētu visas šādas darbības,” tā par ķīmisko taciņu teoriju teic Hārvardas universitātes profesors Deivids Kīts. “Apgal­vojums, ka pastāv liela mēroga slepena programma materiālu izsmidzināšanai no lidaparātiem, ir ārkārtējs. Tomēr visi pierādījumi, ko esam redzējuši līdz šim, ir bijuši ļoti vāji. Visizplatītākais apgalvojums ir vienkārši tāds, ka gaisa kuģu sliedes izskatās “atšķirīgi”. Tas ir tikpat pārliecinoši kā apgalvojums, ka citplanētieši staigā starp mums ikdienā, pārģērbušies kā cilvēki, skaidrojot ar to, ka daži cilvēki rīkojas ļoti dīvaini. Tas ir smieklīgi,” tā D.Kīts.

Pameklējot informāciju par šo tēmu sociālajos tīklos, acīmredzams, ka Latvijas sabiedrība – vismaz tā, kas aktīvi iesaistās diskusijās un dalās ar ierakstiem un ziņām no dažādiem (dažkārt mazticamiem) avotiem – dalās. Liels pulks par šīm idejām smejas un uzskata, ka sazvērnieki ir pavisam aptrakuši. Daļa aizvien skaidro atšķirīgas idejas ar “Co­vid-19” vakcīnu sekām, un te – jau atkal – aizspriedumi, sazvērestības teorijas! Daļa aktīvi turpina dalīties ar ierakstiem, ziņu avotiem par šo tēmu, nadzīgi skubinādami citus painteresēties par šo un lieku reizi pārliecināties, ka pasaule, kurā dzīvojam, mūs mērķtiecīgi indē un palēnām iznīcina.

Lieldienu brīvdienās Latvijā piedzīvojām šim laika periodam neierastu siltumu. Tajās dienās daudzi no skapja vilka ārā šortus, vasaras t-kreklus un sporta apavus, jo ierasto marta beigu pavēso laik­apstākļu vietā pēkšņi bija +20, pat +24 grādu siltums. Pēc siltajām dienām sekoja brīdinājums par slikto gaisa kvalitāti – Sahā­ras smilšu dēļ, kuras vēji bija atnesuši pa visu Eiropu līdz pat ziemeļvalstīm. Arī pie mums. Un tad tik sākās! Pirmie to pamanīja vācieši, tad, protams, ziņas izplatījās citviet. Sahāras smilšu nosēdumi, kas bija vērojami arī pie mums, Latvijā, lielākoties uz automašīnām, izrādījās reaģēja uz magnētu! Un, lūk, sazvērestību teoriju cienītājiem bija jauns jājamzirdziņš par tēmu chemtrails vai ķīmiskajām gaisa taciņām.
Daudzi, to skaitā, protams, labi pazīstamie skaļie sociālo tīklu oratori kā Rūdolfs Brēmanis, izplatīja video ar ziņu, ka tagad nudien ir pierādījums tam, ka mūs mērķtiecīgi indē no gaisa. Tobrīd daudzi apgalvoja, ka vāc putekļu paraugus, lai nosūtītu uz laboratorijām pārbaudīt. Nu ir pagājis gandrīz mēnesis, bet dzirdamu rezultātu par smilšu putekļu sastāvu joprojām nav. Var jau būt, ka laboratoriju darbs rit lēnāk, ja runa ir par smiltīm?

Taču netrūkst to, kas par sazvērestības teoriju ironizē. “Face­book” lietotājs Kārlis Ulmanis raksta: “Atkal tie <>, nodomāju, braucot cauri Jaunjel­ga­vai un skatoties, kā trīs indētājlidmašīnas cenšas iznīdēt jaunjelgaviešus. Pagaidām viņiem ir izdevies kopš 2000. gada iznīdēt 534 jaunjelgaviešus. No 2339 iedzīvotājiem tur atlikuši vairs 1805. Katru gadu viņiem izdodas tikt vaļā no 25 jaunjelgaviešiem. Mēnesī – 2 genoht. Un vienlaikus nodomāju – tie miljardieri gan ir totāli āmurgalvas. Kā viņi varēja sapelnīt tādu naudu, būdami tādi idioti? Kā var būt tā, ka investē tādu naudu, lai tiktu vaļā no cilvēkiem tik neefektīvā un naudu izsaimniekojošā veidā? Pilots vidēji izmaksā 8tk mēnesī (tā pieņemu). Un tur vismaz ir divi piloti. Pati lidmašīna, lidmašīnas apkalpe, lidostas īrēšana, lidmašīnas uzturēšana, forklifteri, noliktavas, kurās glabā čemtrail indi, pati inde, pie kuras bildējas Merkele ar bērniem, noteikti izmaksā kā minimums 68 233 mēnesī. (..) Un šie aprēķini ir tikai par vienu lidmašīnu, Jaunjelgavā bija tādas trīs. Jaunjelgava ir tikai 6,1 m2 liela. Tā aizņem 0,009% no Latvijas un noapaļojot 0% no pasaules platības. 20 gadus no vietas šķiest katru mēnesi tādu naudu ir jābūt pamuļķim. Bet prieks, ka šie mūsdienu indētāji ir tādi stulbeņi!”

Tiešām, pat ja kāds tic absurdai idejai, ka pasaules varenie sazvērējušies iznīcināt cilvēci, vajadzētu taču apsvērt, vai tādā veidā tas praktiski realizējams, turklāt noslēpjot no sabiedrības. Ja patiešām no lidaparātiem aprakstītajā mērogā izgāž materiālus, vajadzētu būt darbības programmas aprēķiniem, ķīmisko vielu ražošanai, transportēšanai līdz lidlaukiem, iepildīšanai lidaparātos un izkliedēšanai. Un vajadzīga būtu lidojumu plānošana, koordinēšana. Ja tāda programma pastāvētu, tai būtu nepieciešami tūkstošiem vai varbūt desmitiem tūkstošu cilvēku. Visu notiekošo būtu neiespējami saglabāt noslēpumā. Turklāt, ja tādas programmas mērķis bija nodarīt kaitējumu līdzpilsoņiem — kā to apgalvo cilvēki, kas tic “Chemtrails” sazvērestībai —, tad, jādomā, programmā strādājošajiem būtu ļoti spēcīga personīga motivācija to atklāt plašākai pasaulei. Kāds cits “Facebook” lietotājs Ivars Bergs par Sahāras putekļiem Lieldienās raksta šādi: “Redzēju, kā jauneklis sakasīja strēķīti smilšu no neliela automašīnas loga gabaliņa. Es tā piemetu, ka, ja rūpīgi sakasītu, tad no viena kvadrātmetra būtu kādi 2-3 grami smilšu putekļu. Latvijas teritorija ir 64,589 km2, kas ir 64,6 miljardi m2. Ja ir 2 grami uz kvadrātmetru, tad kopējā putekļu masa ir ~ 129,2 tūkstoši tonnu. Lielākā plaši izplatītā kravas lidmašīna “Boeing 747-8 Freighter” var pacelt 132,6 tonnas. Tātad, lai uz Latviju pārvestu īpašos Sahara-sand-chemtrails, bija vajadzīgi 975 lidmašīnu vienmērīgi lidojumi virs Latvijas, noklājot tās teritoriju divu dienu laikā.”

Lieku reizi der atgādināt, ka interneta vide ir brīnumu pilna, tur var atrast ne tikai noderīgu informāciju, bet arī daudz nevajadzīgu un stresu radošu informācijas krāmu, ar ko pilnīgi nejēdzīgi piebāzt savas jau tā no ikdienas steigas un darbiem nogurušās galvas. Ja ticat chemtrails teorijai, pajautājiet sev, kā varat būt tik pārliecināti, ka patiešām pastāv grandioza sazvērestība? Kur ir tie pierādījumi? Apsveriet vienkāršus un reizē saprotamus, zināšanās balstītus skaidrojumus. Atcerie­ties, ka internets ir piepildīts ar ierakstiem, kas vienkārši nav patiesi. Ja uzskatāt, ka gaisa kuģa sliedes “izskatās citādāk” vai “uzvedas dīvaini”, jāņem vērā, ka lidmašīnu parastās kondensācijas pēdas (kontrailes) dažkārt ir ilgstošas ​​un to izskats var pēkšņi mainīties lidojuma trajektorijā, gaisa kuģiem lidojot cauri reģioniem ar atšķirīgu gaisa temperatūru un mitruma pakāpi. To pierāda novērojumi uz Zemes un zinātniskie pētījumi, ko daudzu gadu desmitu laikā veikuši tūkstošiem nozares speciālistu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

8.jūnijā esot vēlēšanas

13:04
22.05.2024
11

Tie, kuri seko līdzi politiskajiem notikumiem, neapšaubāmi zina, ka 8.jūnijā būs Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Taču ir ļoti daudzi, kas par tām nav pat dzirdējuši. Ikdienā saklausīts, ka tās jau nav Latvijas vēlēšanas un kāda mums tur daļa vai, lai jau politiķi plēšas, kurš tiks Eiropā, nav tur ko jaukties, vai arī – kāds man labums, […]

Maija ziedonis dabā un mūzikā

13:38
20.05.2024
18

“Pasaulē ir daudz negatīvā, to mēs zinām. Taču es gribu, lai manas kompozīcijas vēstītu par visu to neticamo skaistumu, ko visi varam saklausīt un saskatīt,” šos vārdus filmā “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” saka pats tās varonis. Jāteic, kopš filmas noskatīšanās šis pavasaris, dabas mošanās un ziedēšanas trakums, kas pārņem ne tikai laukus, arī pilsētu, man […]

Uzmākšanās – privāto robežu pārkāpšana

13:36
20.05.2024
18

“Druvā” jau dalījos, ka nupat paviesojos Apvienotajā Karalistē. Tā kā ļoti ērti pārvietoties Londonā ir tieši ar sabiedrisko transportu – metro, autobusiem, vilcienu-, gribot negribot acīs iekrita reklāmas plakāti, ja tos tā vispār var nosaukt, par tēmām, kas skar sieviešu tiesības. Proti, seksuālo uzmākšanos un to, kā tā izpaužas sociālā vidē – sabiedriskās vietās, tostarp, […]

Sašķeltās sabiedrības un vēlēšanas

13:35
20.05.2024
15

Aizvien biežāk tiek runāts, ka daudzās valstīs sabiedrība savos uzskatos un rīcībā sašķeļas jeb polarizējas savstarpēji naidīgās iedzīvotāju grupās. Protams, nav iespējams, ka pilnīgi visi domā vienādi. Piemēram, iedzīvotāji jautājumā par to, vai Eiropas Savienība (ES) ir vai nav vajadzīga, pat var būt vienisprātis, bet noteikti atšķirsies viedokļi, kas ES ir jādara un kā tie […]

Ceļotāja piezīmes

21:00
16.05.2024
20

Nupat kā nedēļu aizvadīju Apvienotajā Karalistē. Proti, tās galvaspilsētā Londonā. Tie, kam bijusi iespēja tur paviesoties, labi zina, cik daudzšķautņaina, spraiga, ātra un vienlaikus nesteidzīga ar saviem lielajiem, zaļajiem parkiem un bagāto kultūras dzīvi šī pilsēta ir. Šoreiz uz Londonu devāmies ar bērniem, kaut daudzi teica: “Ko gan tādā milzīgā pilsētā ar bērniem var nedēļu […]

Ieraudzīt svarīgo

20:58
16.05.2024
16

Labklājības ministrija informējusi, ka vismaz 15% meiteņu jeb viena no sešām meitenēm ir kavējušas skolu, jo nav varējušas iegādāties higiēnas preces, to jau šajā rubrikā esmu rakstījusi. Tāpat 17% meiteņu    kavējušas mācību procesu higiēnas preču nepieejamības dēļ. Tāpēc esmu ļoti gandarīta, ka Balvu un Aizkraukles novadu izglītības iestādēs uzsākts pilotprojekts, kurā mēģinās apzināt skolām […]

Tautas balss

Vai pilsētas vizītkarte

13:07
21.05.2024
22
Velta no Priekuļiem raksta:

“Druva” rakstīja par Bagāžnieku tirgu. Patiesi, jauks pasākums. Šosestdien būs Stādu tirgus, un nevaru aizmirst to pavasari, kad nabaga tirgotāji bedrēs, kas pēc lietus bija pilnas ar ūdeni, meta kartona gabalus, lai pircēji var pieiet pie viņiem. Pircējam šajā tirgus placī jāskatās, kur liek kāju, nevis ko kurš tirdzinieks piedāvā. Uz šādiem tirgiem brauc arī […]

Runā pilnīgus melus

21:00
16.05.2024
22
Seniore raksta:

“Kad klausies, ko saka dažu prokrievisko partiju politiķi, ir ne tikai dusmas, bet arī ļoti bēdīgi. Cilvēki bauda visus labumus, ko dod Latvijas valsts un sabiedrība un tajā pašā reizē tā nomelno notiekošo. Kā var teikt, ka skolēniem skolā nedod ēst, ja līdz ceturtajai klasei visiem bērniem pusdienas apmaksā valsts! Tad kā tu vari vispār […]

Jābūt modriem

10:21
13.05.2024
25
"Druva" lasītājs raksta:

“Raksta, ka “Balticom” ka­nālos Maskavas 9.maija parādi varēja redzēt kiberuzbrukuma rezultātā. Es gan domāju, ka vajag kārtīgi pārbaudīt arī pašu televīzijas pakalpojumu sniedzēju, cilvēkus, kas tajā brīdī bija atbildīgi. Lai nu ko kurš saka, aizdomu ēna tomēr paliek, ka viss var nebūt tik vienkārši,” pārdomās dalījās lasītājs.

Svinēsim svētkus kopā

10:21
13.05.2024
24
Seniore Z. raksta:

“Priecājos par 4.maija svētkiem Cēsīs. Bija ļoti sirsnīgs un patriotisks pasākums. Protams, palīdzēja arī tas, ka bija skaists laiks. Ir jauki, ka svētkos varam sanākt kopā, kopā priecāties un svinēt. Tādus pasākumus vajadzētu rīkot biežāk. Piemēram, arī Jāņu vakarā pilsētniekiem varētu būt skaista kopā sanākšana. Nav jau visiem lauku, kur aizbraukt. Tad Zāļu vakarā varētu […]

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
53
Autovadītāja raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Sludinājumi