Zemeņu masveida ražas laiks iet uz beigām. Otrdienas rītā (06.07.) Cēsu tirgū, kad ne viens vien pircējs cerēja ieraudzīt plašu izvēli, jo brīvdienās ogas varēja gatavoties aumaļām, sastapa vien pāris vietējo cilvēku, kas pārdeva dārza zemenes.
Savukārt plašā izvēlē un lielā apjomā bija lielaudzētāju mālpilnieku raža un Bauskas pusē, Vecumniekos, audzētās ogas.
Zemeņu tirgotāji nav runīgi, arī tie, kas pārdod pašu audzēto. Ar Raiskuma zemeņu nosaukumu tirgotās ogas audzē piemājas saimniecībā “Beverīnas” Raiskuma pagastā. Pieredze liela, zemenes kopj gadiem, bet, protams, nav iespējams konkurēt ar lielajiem audzētājiem.
Mūspusē pazīstamās zemeņu audzēšanas saimniecības patlaban tirgū nav sastopamas. Raunas pagasta “Lejas Smurģos” zemenēm pašlaik pārtraukums. Saimniecības pārstāvis Andris Bite pastāstīja, ka lauka stādījumos agrākās šķirnes beigušas ražot, bet vēlākās vēl gatavojas. “Mūsu saimniecība ogas tirgo lielākoties tiešajā pārdošanā, pircēji brauc pie mums, retu reizi ir arī kādas piegādes,” sacīja A.Bite.
Zemeņu audzēšanā “Lejas Smurģos” uzsvaru liek uz siltumnīcas stādījumiem, kas ražu dod ļoti agri. Lauka zemeņu stādījumi laika gaitā samazināti. Tam iemesli dažādi, bet viens no tiem – ražas laikā trūkst darbaspēka, grūti atrast ogu lasītājus.
Arī otra Raunas pagasta ogu audzēšanas saimniecība “Mežnoras” lauka zemenes audzē nelielā apjomā, apmēram 0,1 hektārā, tās iztirgo uz vietas saimniecībā. Pamatā raža tiek iegūta no segtajām platībām, proti, siltumnīcām. Pirmās ogas siltumnīcā ir ap maija vidu. Kad stādījumi beidz ražot, tos atjauno, otrā raža ienākas septembrī. Saimnieks Aivars Urbasts jau vairākkārt teicis, ka lēmums samazināt zemeņu lauka stādījumus pieņemts tieši tādēļ, ka sezonā grūti atrast darbiniekus. Nolemts darīt tik, cik var paveikt pašu spēkiem. “Mežnoras” pazīstamas arī ar avenēm, tikko uzsākta to vākšanas un pārdošanas sezona.
Komentāri