Ar tēmu “Izdzīvošana dabā” Zaubes savvaļas kulinārais festivāls pēc divu gadu pārtraukuma atgriezies klātienē, pulcējot dalībniekus un apmeklētājus daudzveidīgā smaržu un garšu pasaulē.
Festivāla vadītāja Eva Koljera teic, ka tad, kad Zaube sāka savu pasākumu, Latvijā nebija līdzīgu, kur īpaši pievērstos un izceltu garšas, ko sastopam dabā: “Tagad vietumis ir kādi, bet mums ir ikgadējs notikums, tāpēc varam jau sākt runāt par tradīcijām, īpaši vērtējot mednieku un makšķernieku devumu, kas lolots no paaudzes paaudzē. Festivāls veidots ar Latvijā unikālu konceptu, un mums ir stingra koncepcija – dabas izziņa – , pie kuras turamies, jo festivāls nav tikai par to, kā garšīgi paēst, bet ar uzsvaru uz cieņpilnu attieksmi, novērtējot to, kas ir dabā. Katrā festivālā ir arī lekcijas, runājam par cilvēka un dabas attiecībām, kurās cilvēks ir nevis patērētājs, bet godbijīgi izturas pret to, kas apkārt.”
Tēma šī gada festivālam izvēlēta, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju pasaulē. “Krīzes situācijās, kad nekā nav vai nav ikdienas komforta, ja mākam izmantot to, kas ir dabā, kas ir ēdams un vērtīgs, ir lielākas iespējas izdzīvot. Festivālā kopā ar jaunsardzes dalībniekiem varēja mācīties kurt ugunskuru, uz atklātās uguns pagatavot ēdamo, no dabas materiāliem izgatavot vietu, kur patverties no vēja un lietus. Bija meistarklases par savvaļas augiem, lekcijas par čagām un piepēm, cik ļoti daudz ārstniecisku īpašību tām piemīt. Savukārt, atbalstot ukraiņus, festivālā piedalījās arī ukraiņu ēdinātāji, kas bija pagatavojuši ļoti garšīgu boršču, turklāt vegānu,” pastāstīja Eva Koljera.
Tradicionāli katru gadu festivālā ir Zaubes mednieku un makšķernieku kluba dalībnieku pagatavotie ēdieni. Eva Koljera teic: “Tas ir tas, ko nevar dabūt nevienā restorānā, kuru pagatavošanā izmantotas paaudžu paaudzēs koptās un pārmantotās zināšanas. Šogad kluba dalībnieki cienāja ar meža gaļas zupu, ar meža cūkas gaļu pildītām pankūkām, čeburekiem ar brieža gaļu, meža cūkas sautējumu alus mērcē, kā arī uz iesma ceptu stirnu buka cepeti.”
Tāpat festivāla vadītāja vērtēja, ka ļoti labi apmeklētas bija arī meistarklases – gan pie “Re’Chef” šefpavāra Ingmara Ladiga, kurš gatavoja uz atklātas uguns, gan studijas “Skara” vadītājas Vairas Kārkliņas, kura mācīja, kā savvaļas augus izmantot pārtikā. Arī bērniem bija īpaša ēdiena gatavošanas meistarklase. E.Koljera piebilst: “Tā kā festivālu labprāt apmeklē ģimenes ar bērniem, tad šoreiz vēl vairāk piedomājām, lai arī bērniem ir, ko darīt. Bija arī izjādes zirgu pajūgā, šaušana ar loku, supošana.” Tieši tāpat plaši apmeklētas bija dažādas radošās darbnīcas, kur varēja veidot mālu, darināt izstrādājumus no koka mizām, gatavot kļavu lapu cepures, dabas rotas. Savukārt, lai izceltu, ka gleznotājs Vilhelms Purvītis ir zaubēnietis, notika gleznošanas plenērs.
Sandra Tamane no Siguldas uz festivālu bija ieradusies kopā ar meitu, kura dzīvo Amsterdamā. Sandra “Druvai” atzina: “Par festivālu biju daudz lasījusi, vienmēr gribēju apmeklēt, bet nebija izdevies. Pirmie iespaidi ir ļoti jauki, pašlaik gan vēl ir maz apmeklētāju, bet arī tas rada īpašu atmosfēru. Mums patīk festivāli, un ja var redzēt Latvijas mājražotājus, baudīt viņu gatavoto, kā arī skaistu dabu, tad tā ir lieliska kombinācija. Ļoti saistīja tieši dabas un meža tematika, jo vairāk tādēļ, ka arī mans vīrs ir mednieks.”
Vecmāmiņa Nadežda festivālu apmeklēja kuplā ģimenes lokā, viņa pastāstīja, ka pasākumā būts jau citus gadus: “Jau tad mums viss ļoti patika, arī toršu konkurss, koncerts, tāpēc braucām atkal. Vispār pēc iespējas cenšamies apmeklēt vasaras festivālus.”
Mirdza un Jānis no Cēsīm savvaļas kulināro festivālu apmeklēja pirmo reizi, Mirdza atzina, ka Zaubē pirmo reizi ir: “Dzīvoju netālu, Cēsīs, bet ne reizi te neesmu bijusi. Esmu pārsteigta par skaisto vietu un svētkiem, te ir brīnišķīgi. Izlasot “Druvā” par šiem svētkiem, izlēmām, ka vajadzētu kam labam būt, tāpēc atbraucām.” Jānis piebilst: “Koncertu jau noskatījāmies, ēdām arī garšīgu meža gaļas zupu, tagad raudzīsim, kas vēl baudāms.”
Festivāla vadītāja Eva Koljera vērtē, ka pasākums izdevies ļoti labs: “Saņēmām pozitīvas atsauksmes gan no apmeklētājiem, gan dalībniekiem, tirgotājiem. Viņiem te ir iespēja satikties, sapazīties, tāpēc labprāt brauc šurp. Tā kā festivālā nebija ieejas maksas, nevaram pateikt precīzu apmeklētāju skaitu, bet pēc izdalītajām programmām vērtējam, ka bija ap trīs tūkstoši cilvēku. Lai gan tas ir mazāk nekā iepriekšējā reizē, šoreiz arī pats festivāls bija mazāks, bez lielajiem konkursiem, jo vēl gada sākumā kovida dēļ nebija zināms, cik lielu notikumu varam plānot, tāpēc gatavojāmies piesardzīgi.”
Festivālā bija arī Zaubes un apkārtnes iepazīšana ekskursijā ar gidu vai velobraucienā, aktivitātes uz ezera, kā arī citas atpūtas iespējas. Tāpat priecēja plaša koncertprogramma, kurā uzstājās gan profesionāli mākslinieki, gan amatierkolektīvi.
Komentāri