Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Vidzemnieki meklē nākotni

Sarmīte Feldmane
00:00
28.10.2019
3
Vidzemnieki 1

Reģionālajā pasākumā “Vidzemnieka demogrāfiskais portrets” izskanēja atziņa, ka Vidzemē daudz kas sakārtotāks nekā citos reģionos. Tas ir arī mazāk urbanizētais reģions. Diskusijā tikās dažādu nozaru, institūciju pārstāvji un no dažādiem aspektiem vērtēja Vidzemes nākotni.

Apvienojot prātus, vairāku Latvijas augstskolu pētnieki strādā pie pētījuma “Ilgtspējīgas un saliedētas Latvijas sabiedrības attīstība: risinājumi demogrāfijas un migrācijas izaicinājumiem”.

“Lai spriestu, kādai jāizskatās valstij, tiks izstrādāti pētniecībā balstīti risinājumi, taps ieteikumi, kā veicināt saliedētas sabiedrības attīstību. Kas un kādi Latvijā esam, kas mums kopīgs, kas atšķirīgs. Kurp ejam, kā nākotnē attīstīsimies. Līdz šim bieži vien skatīta valsts kopumā, bet ir svarīgi pavērtēt reģionus,” stāsta projekta vadītāja, profesore Zaiga Kriš­jāne. Viņa arī atzīst, ka nopietni jādomā, kā izmantot bagāto kultūras mantojumu, jānovērtē kultūras nozīme reģiona revitalizācijā. Ti­kai apzinoties, ka tāda ir, uz priekšu netiksim.

“Vai tiešām visi tikai brauc prom, kā dažkārt izskan? Arī Vidzemē cilvēki atgriežas. Mums jāmācās noturēt, atgūt un piesaistīt talantus,” uzsver pētniece.

Vadošais pētnieks, asociētais profesors Māris Bērziņš ieskicēja Vidzemes demogrāfisko ainu šodien un nākotnē. No 2000.gada dabiskās ataudzes un migrācijas ietekmē, kas savukārt saistīts ar situāciju valstī, Vidzemē iedzīvotāju skaita sarukums nav tik liels kā citos reģionos. Lielās pilsētās un piepilsētās tas ir mazāks. Kocēnu pagastā un Valmieras pagastā 19 gados iedzīvotāju skaits samazinājies attiecīgi par 11,2 un 12,2 procentiem. Savukārt Alūk­snes novada Kalncepju pagastā tas sarucis par 57,1 procentu. Vidzemē 2000.gadā bērnu līdz 14 gadiem bija 20,8 procenti no iedzīvotāju skaita, tagad 15,2 procenti.

Palielinās senioru (65 un vairāk gadi) skaits. Pēc aplēsēm 2040. gadā 31 procents vidzemnieku būs seniori. Tas ietekmē pašvaldību budžeta sadalījumu. Ja pērn Vidzemē dzīvoja 188, 4 tūkstoši iedzīvotāju, 2040.gadā tiek prognozēts 131,8 tūkstoši. Palielinās mājsaimniecību skaits, kurās ir viens cilvēks, kurās nav bērnu. Arī tas parāda situāciju.

“Pētot reemigrāciju, redzam, ka tie, kuri atgriezušies, reizēm pēc dažiem gadiem atkal dodas prom. Salīdzinot ar citiem reģioniem, uz tūkstoš iedzīvotājiem visvairāk atgriežas Vidzemē. Te izceļas Valmiera, Cēsis un šo pilsētu robežnovadi,” stāsta Māris Bērziņš. Skaidrojot iemeslus, kāpēc reiz aizbraukušie atgriežas, pētnieks uzsver, ka atbildēs dominē sentiments – ja prom brauc, lai uzlabotu finansiālo situāciju, iegūtu izglītību, tad vairāk nekā puse atgriežas, jo pietrūkst ģimenes un draugu.

Profesors Juris Krūmiņš atgādināja, ka sabiedrības novecošanās notiek visā pasaulē un migrācija iedzīvotāju skaitu pasaulē neietekmē. “Veselīgās dzīves ilguma, nevis mūža ilguma rādītājos Latvija atrodas pēdējā vietā Eiropā. Būtiski – nevis pielikt gadus dzīvei, bet dzīvi gadiem. Ve­selīgā dzīves ilguma ziņā Vid­zeme Latvijā nav līderos, ” teica profesors.

Domājot par Vidzemes attīstību, kā būtiskākie izaicinājumi tika minēti strādājošo un darbavietu trūkums, zemās algas, sliktie ceļi, dzīvojamā fonda trūkums, skolu tīkla attīstība, senioru iesaistīšana darba tirgū.

Domājot par reģiona attīstību, cilvēku piesaisti, būtiska ir kultūra. Kāds diskusijas dalībnieks uzsvēra, ka Vidzemē ir nežēlīgi spēcīga amatiermāksla. Katrā novadā daudz kolektīvu. “Kultūra ir resurss reģiona attīstīties spējai, tā iedarbina pārējās dzīves jomas, ekonomiku, cilvēku iesaisti un piesaisti,” skaidroja pētnieki.

Kā izaicinājums tika uzsvērts, ka mums, krājēju tautai, nevajadzētu atjaunot ikvienu kultūras pieminekli vai objektu tikai tādēļ, ka jāatjauno, bet padomāt, kā tradicionālās kultūras vērtības sasaistīt ar mūsdienīgu piedāvājumu, kā tās veiksmīgāk izmantot. Lai tas, ko atjauno, arī ienes naudu. “Ir nopietni jādomā, kā radīt pievienoto vērtību kultūras infrastruktūrai, pasākumiem, kā celt to kvalitāti,” izskanēja pasākumā.
Diskusijas atziņas tiks apkopotas, salīdzinātas ar citu reģionu izaicinājumiem, un taps pētījums, kas būs noderīgs, izstrādājot valsts attīstības dokumentus.

“Diskusijas parādīja, ka Vidzemē daudz kas sakārtotāks nekā citos reģionos. Tas ir arī mazāk urbanizētais reģions,” vērtēja vadošā pētniece Elīna Apsīte – Beriņa.

Ilze Šulte no Drabešu pagasta pēc diskusijas atzina, ka attīstību negatīvi var ietekmēt novadu reforma: “Novadi ir sevi apzinājuši, ir izteikts lokālpatriotisms, kas virza attīstību. Vai lielais novads spēs saturēt kopā? Ja izdosies, viss kārtībā. Visu, protams, ietekmēs politiskie lēmumi.” Savukārt priekuliete Mārīte Raudziņa uzsvēra: “Ja cilvēki jutīs kaut nelielu uzlabojumu, viņi noticēs. Viss notiks, esam izglītoti, strādīgi. Nebūs tik drūmi, kā paredz pētnieki.”

Viedokļi veidos kopainu. Pētniece, demogrāfe Zane Vārpiņa, vadošā pētniece Elīna Apsīte – Beriņa, profesors Juris Krūmiņš, Ina Miķelsone,
profesore Velta Ļubkina, profesore Zaiga Krišjāne ir pārliecināti – lai ietu uz priekšu, jāpieņem izaicinājumi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
4

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
25

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
140

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi