Satraukums par bīstamo augu slimību – bakateriālajām iedegām, kas atklātas Zemgalē, satrauc arī mūsu rajona dārzu saimniekus. Tādēļ meklējām atbildes uz lasītāju biežāk uzdotajiem jautājumiem
Kuriem kokiem šī slimība ir bīstama? Valsts augu aizsardzības dienests skaidro, ka bakteriālās iedegas ir bīstamas ābelēm, bumbierēm, cidonijām, krūmcidonijām, pīlādžiem, korintēm, klintenēm, vilk-ābelēm, ugunsērkšķiem, eriobotrijām, mespiliem un stranvēzijām.
Slimība NAV bīstama ķiršiem, plūmēm un pārējiem augiem.
Bakteriālo iedegu raksturīgākie simptomi: * daži vai visi ziedi novīst, nomelnē, iet bojā, bet parasti nenokrīt un paliek pie auga; * pumpuri un jaunie dzinumi novīst, nobrūnē; * nobrūnē lapu kāts un centrālais dzīslojums; * augļi nobrūnē, sačokurojas un iet bojā, bet nenokrīt; * slimība sākas no ziedu vai zaru galiem, no tiem baktērijas pāriet uz lielākajiem zariem un izplatās uz galveno stumbru. Pavasarī augi izskatās kā deguši vai sala bojāti. Vēlāk bojāto koku miza vietām uzpūšas un plaisā. Zem tikko bojātas mizas koksne ir brūngansarkana; * mitrā siltā laikā no bojātiem pumpuriem, ziediem, jauniem dzinumiem, mizas plaisām un augļiem izdalās pienbalts vai zeltains šķidrums.
Valsts augu aizsardzības dienests atgādina – iegādāties stādus visdrošāk Latvijas stādu audzētavās, kurās tie ir pārbaudīti un ar augu pasēm. Pērkot stādāmo materiālu, kas ir karantīnas slimību saimniekaugi, tirdzniecības vietā noteikti jāpieprasa augu pase.
Ja ir radušās aizdomas par šīs slimības simptomiem dārzā, noteikti jāsazinās ar Valsts augu aizsardzības dienesta reģionālo inspektoru un jāinformē par situāciju. Sagatavojusi Andra Gaņģe
Komentāri