Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Vēlēšanu biļeteniem ir sava vēsture

Sarmīte Feldmane
23:00
24.09.2022
8
Biuetenu Izstade

Informatīva  izstāde “Vēlēšanu biļetens”, kas apskatāma “CATA” kultūras namā, uzsver, cik liela nozīme demokrātiskās vēlēšanās bijusi un ir biļetenam.

“Mazs, bet nozīmīgs balsošanas instruments – vēlēšanu biļetens. Biļetenam bijusi svarīga loma demokrātijā, un tas ir mazākais demokrātijas piemērs. Iespēja piedalīties demokrātiskās vēlēšanās mums ir tikai simts gadu,  ir daudzas valstis, kurās    vēlēšanas nav demokrātiskas,” izstādes atklāšanā sacīja    Ziemeļ­valstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stefans Eriks­sons un uzsvēra, ka Cēsis ir demokrātijas galvaspilsēta Latvijā un saistās ar festivālu “Lampa”.

Izstādē  apskatāmi vēlēšanu biļeteni ne tikai no Baltijas jūras reģiona valstīm, bet arī no Ban­gladešas, Vjetnamas, Čīles un citām.    Izstādes kurators Makss Valentīns izpētījis ap trīs tūkstošu vēlēšanu biļetenu, kas izmantoti balsošanai, sākot no pēckara gadiem.

“Tāpat kā visam, arī biļeteniem ir mode,” saka pētnieks un piebilst, ka Latvijas vēlēšanu listēm ir interesanta vēsture. Izstādē redzams, kāds1931.gadā bija 4.Sa­eimas vēlēšanu biļetens.

“Pēc 1.pasaules kara daudzas valstis kļuva demokrātiskas, ieskaitot Latviju. Tendence bija izvēlēties Francijas vēlēšanu biļetenu, uz katras listes vienas partijas saraksts. Pēc padomju laika Latvija atjaunoja tādus pašus biļetenus. Tādi biļeteni vēl ir Zvied­rijā, Izraēlā, Francijā, Nor­vēģijā. 90.gados pēc Padomju Savienības sabrukuma daudzas valstis izvēlējās vācu, nevis franču vēlēšanu biļetenus. Arī Lie­tuva. Uz vienas lapas ir sarakstīti visu partiju saraksti,” stāsta M. Valentīns un piebilst,    iespējams,    Latvijas labās attiecības ar Zviedriju veicināja izvēlēties tādus biļetenus, kādus mūsu valstī pašlaik izmanto. Lietuva vairāk skatījās uz Poliju, Vāciju. Igau­nija pārņēma somu sarakstu sistēmu. Tā kādreiz bija ļoti sarežģīta un neizprotama, tagad ļoti vienkārša – balta lapa, vēlētājs uzraksta kandidāta vārdu.

“Ziemeļkoreja, kas pat negrib tēlot, ka ir demokrātiska, arī rīko vēlēšanas.  Tāpat Baltkrievija. Tad vēlēšanu laikā veidojas saspringta situācija. 2020.gadā opozīcija Baltkrievijā  izveidoja alternatīvās balsošanas mehānismu: internetā parādījās platforma “Golos”, uz kuru cilvēki sūtīja savu biļetenu fotouzņēmumus. Un visi pārmaiņu piekritēji uzvilka baltas aproces, biļetenus salocīja “akordeona veidā” un iemeta urnās. Urnas bija caurspīdīgas, varēja redzēt salocītos biļetenus un pārliecināties par melīgo balsu skaitīšanu. Vēlēšanu biļetenam bija galvenā loma cīņā par demokrātiju,” stāstīja M.Valentīns.

Kultūrvēsturiskā mantojuma pētniece, “Sirdsapziņas ugunskura” vadītāja Elīna Kalniņa atgādināja, ka ir svarīgi zināt, ka pirmās nedemokrātiskas un antikonstitucionālas vēlēšanas Latvijā notika 1940. gada 14. un 15. jūlijā, tikai dažas nedēļas pēc Latvijas okupācijas. Nesagaidot vēlēšanu iecirkņu slēgšanu, tika oficiāli paziņots, ka 97,6% vēlētāju ir nobalsojuši par vienīgajā vēlēšanu sarakstā – Darba tautas bloka – iekļautajiem kandidātiem. “ Okupācijas muzejā ir pirmie sabojātie padomju vēlēšanu biļeteni. Kāds vēlētājs bija uzrakstījis: “Dievs, svētī Latviju!”  Cits: “Es esmu pret!” Bojāšana bija noziegums. Tie saglabājušies muzeja krājumā, jo par tādu rīcību tika ierosinātas krimināllietas un biļeteni atradās apsūdzību lietās,” pastāsta E.Kalniņa un uzsver, ka tas parāda, ka cilvēkiem nebija vienalga, viņi reaģēja, kā spēja, saprotot, kādas ir šīs vēlēšanas.

Pavisam citādi ir vēlēšanu biļeteni Bangladešā. Tur vēlēšanās piedalās 80 procenti, bet lasīt un rakstīt māk tikai 70 procenti iedzīvotāju. Tāpēc vēlēšanu listēs deputātu kandidāti apzīmēti ar simboliem: zilonis, stārķis, vijole un citi. Dienvidāfrikā prezidenta vēlēšanu biļetenā ir visu pretendentu portreti. Arī tāpēc, lai var piedalīties arī tie, kuri nemāk lasīt.

M.Valentīns arī vērtēja, ka diemžēl vēlētāju aktivitāte Latvijā samazinās. Bet Zviedrijā pēdējās vēlēšanās piedalījās 83 procenti vēlētāju, iepriekšējās 87. “Ir bažas, kāpēc tā notiek. Pētnieki secinājuši, ja partiju iekšienē notiek mazāk demokrātiski procesi, tad vēlētājiem mazāka interese par politiku un vēlēšanām,” saka M.Valentīns. Eiropā tikai Beļģijā un Maltā vēlēšanās jāpiedalās obligāti, ja ne -    jāmaksā valstij sods.

“Vai nākotnē būs biļeteni? Daudzas valstis izmēģinājušas elektronisko balsošanu, bet tikai Igaunijā to izmanto. Viņi ir pārliecināti par savu sistēmu.

Protams, elektroniskā balsošana samazinātu izmaksas un paātrinātu rezultātu uzzināšanu, bet arī samazinātu to skaitu, kuri iesaistīti vēlēšanās. Zviedrijā tie ir 30 tūkstoši brīvprātīgo. Pretestība būtu liela. Igaunijā ir iespējama    arī tradicionālā balsošana, puse balso ar papīra biļeteniem, puse elektroniski. Nesaprotu, kā igauņi ievēro Cilvēktiesību konvenciju, jo viens ģimenes loceklis var ietekmēt otra izvēli. Jā, vēlāk var mainīt savu balsi, bet uzskats, ka kāds ietekmējis, tomēr nepazūd,” viedokli pauž pētnieks un atgādina, ka konvencijā teikts, ka tas nav jūsu pienākums balsot aizklāti, bet tas ir valsts pienākums to nodrošināt.

Izstādē ir daudz informācijas par vēlēšanām dažādās valstīs. Kaut vai iespēja apskatīt Etiopojas balsošanas urnu. Tai obligāti jākarājas gaisā, lai no apakšas nevar iebāzt viltotu biļetenu. Interesanti ir apskatīt ASV vēlēšanu kabīni.    Katrā valstī savas tradīcijas, bet demokrātiskām vēlēšanām visur viens mērķis – ievēlēt tos, kam uzticamies.

Jau nākamnedēļ “CATA” sāks darbu vēlēšanu iecirknis. “Vēlēšanu biļetens nav tikai  papīriņš, bet simbols demokrātijai. Vēlēšanas ir tuvu, un katram jāizmanto iespēja gan uzzināt vairāk par vēlēšanām citās valstīs, gan izvēlēties, par ko balsot,” sacīja Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš – Eglītis.

Izstāde “Vēlēšanu biļetens” ir viens    no Ziemelļvalstu nedēļas pasākumiem, kas notiks nākamnedēļ. Pēc tam izstāde būs skatāma Rīgā un Daugavpilī.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
29

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
33

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
63

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
155

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi