Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Valters atcerējās jaunību

Druva
00:00
10.01.2009
5

Ogres rajonā

Laikrakstā “Druva” gada nogalē publicēts S. Feldmanes raksts “Kā Raunā Hruščovu gaidīja”. Nosūtu dažas atmiņu lauskas un teiksmas par 50 gadus senajiem notikumiem Raunā un tās apkārtnē.

Toreizējā “teātra” izrāde Raunā ar augsti titulētu aktieru piedalīšanos gan raunēniešiem, gan drabešniekiem ir sen piemirsusies, bet pretrunīgās atmiņas par Mitrofanu Deņisovu un laikmetu, kurā toreiz dzīvojām, no vēstures izsvītrot nevar.

Kāpēc Hruščovs uz Raunu brauca

Vai tiešām jau pagājuši 50 gadi, kopš PSKP CK pirmais sekretārs Ņikita Hruščovs (1894. – 1971.) un VDR Ministru padomes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Valters Ulbrihts (1893. – 1973.) viesojās pie Mitrofana Deņisova Raunas kolhozā “Sarkanais Oktobris”?

Augsto viesu uzņemšana Raunā notikusi pēc visiem Krievijas ķeizarienes Katrīnas II (1729. – 1796.) iedibinātiem un PSRS laikā papildinātiem augstu viesu uzņemšanas kanoniem. No Krievzemes valdniekiem vienīgi Pēteris Dižais (1672. – 1725.) šādus kanonus ne visai ievērojis un negaidīti ieradies tur, kur vismazāk ticis gaidīts, ar visām no tā izrietošām sekām. Žēl, ka Hruščovam tādu iespēju nebija.

Ne tikai raunēnieši, bet arī mēs, drabešnieki, uzmanīgi sekojām līdzi augsto viesu sagaidīšanas, uzņemšanas un aizvadīšanas gaitai Raunā, jo kolhoza “Sarkanais Oktobris” priekšsēdētājs M. Deņisovs jau no 1945. gada aprīļa bija Drabešu pagasta partorgs. Drabešu pagasta vecie iedzīvotāji Mitrofanu labi atcerējās, jo 1949. gadā viņam bija Rīgā, ne Cēsīs, izdevies ievērojami saīsināt uz Sibīriju “evakuējamo” tautas ienaidnieku, budžu un kulaku sarakstu. Drausmi, bet daudzus no izsūtītajiem toreizējos apstākļos viņš pat teorētiski nevarēja glābt.

Raunas ciema padomes bijušajai sekretārei Imantai Gulbei taisnība. Tracis un neziņa bija liela, jo ne raunēnieši, ne Mitrofans nevarēja zināt, kāpēc augstie viesi izvēlējušies braukt tieši uz Raunu.

Atceroties tā laika notikumus, rajona laikrakstā “Cēsu Stars” publicētos oficiālos datus par viesošanās norisi un teiksmas jāpapildina vismaz ar divām komiski sentimentālām epizodēm.

Hruščovs dikti slavinājis latviešu piensaimniekus par garšīgo sviestu un mudinājis to ražot vairāk un lētāk. Apskatot saimniecību, augstie viesi bijuši sajūsmā par lielo un “jautro” LB (Latvijas brūnās) ganāmpulku, kurā gotiņas ne tikai kāri plūkušas ar sālsūdeni salaistīto zāli, bet arī draiski lēkājušas un centīgi badījušās. Tā kā abi augstie viesi ar lauksaimniecības problēmām bija pazīstami jau no bērnības, tad par redzēto bijuši ļoti uzjautrināti un skaļā balsī prātojuši, no cik kūtīm vai fermām parādes ganāmpulks komplektēts. Drabešnieku lopkopes vēl ilgi priecājās par govju teātra izrādi Raunā.

Redzot Valteru Ulbrihtu un klausoties viņa balsi, dažas raunēnietes labākajos gados esot atcerējušās savu jaunību, kad īsi pirms I pasaules kara (1912. – 1913.g.) jauns, brašs vācu ceļojošais amata, šķiet, galdnieka māceklis Valters Raunas ballītēs labprāt ar latviešu skuķiem amizējies un viņas centīgi dancinājis. Pie sarunām ar Valteru vecraunēnietes neesot tikušas, jo tādas nemācītas lauku vecenes pie augstiem kungiem toreiz netika klāt laistas.

Atceroties Ņikitas raksturu un izdarības, kā arī zinot vāciešu noslieci uz romantiku, varam secināt, ka Valters palūdza Ņikitu aizvest viņu uz jaunības dienu Ulubeli – Raunu, lai varētu pastaigāties pa jaunības dienu takām un atcerēties veco vācu “studentromanci”: “Es savu sirdi zaudējis reiz esmu, Heidel… nē!… Ronnenburgā – jaunībā”.

Velti Deņisovs un raunēnieši zīlēja un minēja, kāpēc augstie viesi brauc tieši uz Raunu. Ja nu vienīgi dažas pavecākas raunēnietes atcerējās, ka kādreiz… ziedonī. Bet viņas jau toreiz neviens neintervēja.

Valstsvīri un citi pasaules varenie var ieņemt ļoti augstus amatus, bet nekāda vara nevar viņiem atņemt tiesības kavēties romantiskās jaunības atmiņās. Un ja nu šīs atmiņas var savienot ar oficiālu valsts vizīti! Kāpēc gan šādu izdevību neizmantot?

Fakts, ka M. Deņisovs par lepno uzņemšanas balli nemaksāja, bija likumīgi pamatots, jo kolhozu statūtos nebija tāda konta, kur varētu norakstīt “vissavienības balles rīkošanas” izdevumus. Kurš mūziku pasūta, tam arī jāmaksā.

Par dāvāto akordeonu… žēl, jo vācu akordeoni bija pasaules klases mūzikas instrumenti. Bet vai nu tādai lauku skuķei, ciema padomes sekretārei, toreiz varēja tik smalku un dārgu instrumentu dot?! Diez vai īstos taustiņus prata spaidīt. Labāk jau lai glabājas drošā vietā, pie kolhoza priekšsēdētāja dēla. Raunēnieši lai spēlē ar parastām krievu garmoškām.

1959. gada 11. jūnijā, kamēr Valters Ulbrihts un Ņikita Hruščovs viesojās Raunā, VDR premjerministrs Oto Grotevols (1894. – 1964.) un LPSR Ministru padomes priekšsēdētājs Vilis Lācis (1904. – 1966.) vizinājās ar kuģīti pa Daugavu un priecājās par Rīgas un Jūrmalas panorāmu.

Nav ko brīnīties, ka Raunā, Cēsīs, Drabešos maz kurš vairs atceras par Hruščova vizīti Raunā, jo notikumu aculiecinieki, veco paaudžu laikabiedri, sen jau…

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
7

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
19

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
29
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
257

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
36

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
66
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
35
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
17
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi