“Vienmēr bijusi apziņa, ka Cēsis nav tāda kā galvaspilsēta, ka te par drošību nav jāsatraucas, ka var brīvi un droši staigāt, kad un kur vēlies. Izrādās, ka tā nav! Meitenes, uzmanieties! Nestaigājiet vienas!” ar šādu brīdinājumu “Druvas” redakcijā Cēsu meitenēm un viešņām ieradās priekulietes Kristīne un Anna (vārdi mainīti). Abas jaunietes Cēsīs piedzīvojušas varmācību – viņām uzbrukuši puiši, kas centušies meitenes apzagt un pat izvarot. Kristīne un Anna nav vājas, pratušas sevi aizsargāt, tiekot cauri ar pāris zilumiem. Kristīne nav kautrīga klusētāja, par savu neseno dramatisko pārdzīvojumu viņa pēc tiesu medicīnas ekspertīzes sazinājusies ar draudzenēm, stāstot, kas noticis. Sarunā atklājies, ka daudzas pazīstamas jaunietes ir nokļuvušas līdzīgā situācijā. Tikai visas klusē. Iespējams, bail, ka varmāka atriebsies, iespējams, kauns vai māc vainas apziņa, jo Latvijā plaši izskan piezīmes – meitenes pašas ar savu uzvedību izaicina puišus uz varmācīgiem darbiem. Kristīne stāsta citu gadījumu: “Vakarā ejot cauri pilsētas centram, no mugurpuses uzbruka puisis, maza auguma, vēl īsts šmurgulis. Centās izvarot. Es neesmu ne psiholoģiski, ne fiziski vārga, kāvos riktīgi. Vairāk par man nozagto maku ar dokumentiem viņš nedabūja. Ja būtu bijusi vārgāka, kas zina, kā beigtos uzbrukums. Ar policiju braukājām pa ielām, varbūt vēl tas noziedznieks savus darbus turpina. Aizdomīgs likās kāds puisis, policija viņu apturēja. Tas nebija cilvēks, kas man uzbruka, taču, viņu pārmeklējot, pie puiša atrada ne to mazāko dunci. Vai tā Cēsīs
var justies droši?” Kā vēlāk “Druva” noskaidroja Cēsu rajona Policijas pārvaldes kārtības policijā, Kristīnes stāstījumā par piedzīvoto nianses ir
pretrunīgas. Taču policijas darbinieki šī notikuma esamību nenoliedza, tāds bijis. Kārtības policijas biroja 2.nodaļas vecākā inspektore Inna Orlovska stāsta: “Visiem jauniešu noziegumiem pamatā ir alkohols. Cēsīs tas ir rets gadījums, ka gaišā dienas laikā kādam uzbrūk. Šajā gadā ir fiksēti trīs aplaupīšanas gadījumi, par kuriem vainīgie tiesā saņēmuši sodus. Reģistrēti arī trīs huligānisma vai miesas bojājumu gadījumi. Visi saistīti ar attiecību kārtošanu vai emociju izlādēšanu. Jaunieši neredz citu veidu, kā to darīt.” Jauniešu noziedzīgās lietas notiek tumšākajās nomaļās vietās vakara vai nakts stundās. Taču policijas darbinieki operatīvi strādā, lai šādu gadījumu būtu mazāk. Kārtības policijas biroja 2.nodaļas inspektors Aivars Lamberts informē, ka nakts dzīve pilsētas klubos dara savu: “Diskomfortu tā vienmēr radīs, taču tas nenozīmē, ka pilsētā ir slikta drošība. Katram jāizvērtē sava rīcība un tās sekas. Notikumi vienmēr būs, bet kopumā nav par ko uztraukties.”
Visvairāk jauniešu noziedzībai pamatā ir dzirdētais un redzētais masu medijos, rodas vēlme pašiem izmēģināt, kas sanāks. Arī bezdarbība rada idejas noziegumiem, stāsta policijas inspektori. “Cēsis ir maza, nosvērta pilsētiņa. Tā nav Rīga, kur uz katra stūra kas atgadās. Simts cilvēku vidū būs varbūt viens, kas gribēs nodarīt ļaunu. Varu pārliecinoši apgalvot – Cēsīs normālā laikā ir droši,” saka I.Orlovska. Cēsu rajona slimnīcas traumatoloģiskās nodaļas vadītāja Anda Skrastiņa ir satraukta par jauniešu varmācību: “Šajā sezonā esmu jau šuvusi trīs sejas, kas stipri savainotas ar sasistām pudelēm. Sitieni ar dūri, zābaku vai akmeni ir pierasti. Par laimi, šādu gadījumu skaits nepalielinās. Jauniešiem ir radīti labi apstākļi, lai aizietu uz dažādiem pasākumiem, bet viņi paši ar vardarbīgu uzvedību izklaidi sagrauj.” A.Skrastiņa pārliecināta, ka nedrošību pilsētā rada paši jaunieši, ne ārējie faktori. Viņa šaubās teikt, ka Cēsis ir droša pilsēta, vērtējot jauniešu gūto traumu skaitu, turklāt visi nemaz nevēršas pie policijas.
Kristīne ar savu stāstu nāca uz “Druvu”, lai kāds sāktu runāt par meitenēm draudošajām briesmām, par kurām klusē gan policija, gan laikraksti. “Ja es kaut vienu tādu vardarbības gadījumu būtu izlasījusi avīzē, es noteikti nebūtu nākusi uz laikraksta redakciju. “Druvā” lasu policijas ziņas, taču neviens izvarošanas mēģinājuma gadījums nav publicēts,” stāsta Kristīne.
Taču Cēsu rajona Policijas pārvaldes kārtības policijas biroja inspektori stāsta, ka izvarošanas vai to mēģinājumi ir fiksēti ārkārtīgi reti. Jauniešu noziegumi notiek kā uzplaiksnījumi, kas saistīti ar svētkiem. Jo vairāk pasākumu pilsētā notiks, jo vairāk būs notikumu, kuros iejaukties policijai.
Komentāri