Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Uz Sanktpēterburgu ziemas brīvdienās

Druva
00:00
27.12.2008
6
200812261547444537

Nez kāpēc ceļojums uz Krieviju man saistās ar karstu tēju, kūpošiem pīrādziņiem, adītiem dūrainīšiem, biezu šalli un neskaitāmiem zeltītiem kupoliem. Auksti, bet dvēselē silti. Kuldīdznieks un reizē cēsnieks Pēteris Zeps, kurš pavisam nesen atgriezās no ziemas brīvdienām Sanktpēterburgā, saka: „Arī tādas asociācijas varētu būt, bet man vispirms prātā nāk vilciens, slapjš sniegs un metro.” Braukt ar vilcienu – ērti, bet nogurdinoši

Pēteris stāsta, ka ar draugiem nolēmis doties nelielās ziemas brīvdienās. Taču nav gribējuši braukt uz kādu Eiropas Savienības valsts pilsētu. Prātā ienākusi Krievija un greznā Sanktpēterburga.

„Tā kā īsti neatminos padomju laikus, mani interesēja, kā tad Krievijā cilvēki dzīvo, kā tur izskatās. Maskava likās pārāk liela metropole ar visām no tā izrietošajām sekām, nolēmām priekšroku dot kaut kam romantiskākam. Izvēle krita par labu Sanktpēterburgai. Nokārtojām vīzas un devāmies ceļā,” stāsta 25 gadus vecais puisis un atklāj, ka piedzīvojumu sagādājis arī brauciens ar vilcienu, jo nekad iepriekš ar to nebija tik tālu braucis.

„Uz Sanktpēterburgu braucām ar vilcienu no Rīgas centrālās stacijas. Nopirkām biļetes četrvietīgā kupejā. Ceļš vienā virzienā ilga apmēram 14 stundas. Vakarā ap septiņiem devāmies ceļā, no rīta jau bijām Sanktpēterburgā. Pa nakti gan atpūsties neizdevās, jo nespēju vilcienā īsti aizmigt. Robežu šķērsojām naktī, tika pārbaudīti arī mūsu dokumenti un bagāža. Ar lielām somām apkrāvušies nebijām, robežsargi mūsu kupejā ilgi neuzturējās un novēlēja laimīgu ceļu,” stāsta Pēteris, sakot, ka katrā kupejā uz galda, jau iekāpjot vilcienā, stāvējuši cepumi, minerālūdens un dažādi našķi.

„Tas bija jauki. Taču paēst un ko siltu iedzert varēja arī bāra vagonā, kas šādā braucienā noteikti jāizbauda. Gluži vai romantika,” ar smaidu saka puisis un uzsver, ka braukšanai ar vilcienu ir viens pluss- dzelzceļa stacija atrodas pilsētas pašā centrā, līdzīgi kā Rīgā.

„Mans pirmais pārsteigums bija Sanktpēterburgas metro, jo vēl nekad nebiju pārvietojies pa pazemi. Turklāt bija ne tikai jaunas metro stacijas, bet arī senatnīgas un greznas ēkas. Pārliecinājos, ka vietējie daudz izmanto šo sabiedrisko transportu. Pati Krievijas megapērle- Sanktpēterburga – ir vienkārši milzīga pilsēta. Ar Rīgu to salīdzināt nevar. Prātā atausa arī vēstures stundas, kurās mācīja, ka šo pilsētu cars Pēteris Lielais cēla kā Krievijas galvaspilsētu,” pārdomās dalās ceļotājs un uzsver, ka nepamanītas nepaliek krāšņās un vēsturiskās ēkas, majestātiskie parki un skaistā Ņeva ar neskaitāmajiem tiltiem.

„Tur ir skaisti. Ir tikai jāmāk noķer īsto fīlingu, neiekrītot pilsētas straujajā tempā kā straujas upes virpulī. Domāju, ka katram kaut reizi dzīvē ir vērts doties ekskursijā uz šo skaisto Krievijas lielpilsētu. Tā patiešām ir pārsteidzoša. Domāju, ka vasaras ietērpā Sanktpēterburga ir vēl krāšņāka. Taču mēs daudz nebēdājām arī par slapjo sniegu un nedaudz draņķīgajiem laika apstākļiem,” saka Pēteris un atklāj, ka ar lielu interesi bijis Ermitāžā, kas ir viens no lielākajiem mākslas muzejiem pasaulē, svētā Īzaka katedrālē, kas savukārt ir viena no lielākajām baznīcām pasaulē, kā arī daudzās citās katedrālēs un muzejos, kuru Sanktpēterburgā netrūkst. Žiguļi, matrjoškas un karsta tēja

Vietējie iedzīvotāji ir laipni, viesmīlīgi un izpalīdzīgi. „Sanktpēterburgieši noteikti nav pielīdzināmi Latvijā dzīvojošiem krievvalodīgajiem,” saka Pēteris un turpina: „Viesnīcā sastapām darbinieci, kurai Latvijā dzīvo radi. Viņa laipni mūs uzņēma, sasveicinājās ar mums latviski un pat noskaitīja grupas „Bet bet” dziesmai „Lai nāk smaga diena…” vārdus,” ar smaidu atminas Pēteris. Viņš atzīst, ka: „vietējie noteikti izpalīdzēs, ja būsiet kaut kur apmaldījušies.

Pat ja nemācēs

izstāstīt, aiz rokas aizvedīs, kur vajag. Noteikti nepamanīts nepaliek fakts, ka vietējie ļaudis ir uzticīgi savas valsts ražotajiem produktiem, piemēram, auto. Pa ielām braucot var manīt daudz vecāko un jaunāko modeļu žiguļus un volgas. Un kur tad vēl matrjoškas, vareņiki un salda melnā tēja, kura esot jābauda Krievijā. Tūristiem paredzēti suvenīriņi arī pieejami ik uz soļa, bet neviens pārdevējs ar varu virsū nebāžas, lai nopirktu tieši viņa izstrādājumus. Ikviens pats var izstaigāt suvenīru bodes un pārdomāt katra nieka nepieciešamību” .

Pēteris stāsta, ka Krievija ir izslavēta ar to, ka vietējās aptiekās nopērkami medikamenti, kurus Latvijā var iegādāties tikai pret receptēm. Tieši tādēļ daudzi latvieši sastopami aptiekās, sev vai radiniekiem iepērkot kādas zāles.

„Cenas Sanktpēterburgā ir apmēram tādas pašas, kā pie mums. Paēst var garšīgi, un nebūt nav jāšķiras no milzīgām naudas summām. Arī sabiedriskais transports nav dārgs. Turklāt tas ir ērts un sakārtots, vienalga, vai braucot ar pazemes, vai virszemes transporta līdzekļiem,” stāsta Pēteris un skaidro, ka, esot Krievijā, labāk izskatīties kā savējam. Tad gan biļetes muzejos būs lētākas, gan daudz kas cits ērtāk pieejams.

“Sanktpēterburgā, protams, viss ir krievu valodā- gan veikalu un kiosku, gan dažādu preču un ielu nosaukumi. Apkārt dzirdama tikai krievu valoda. Tas man kā modernajam jaunietim, kurš krievu valodu nepārzina, sagādāja nelielas neērtības. Redzēju, ka draugi, kas bija nedaudz vecāki par mani, ar šādu problēmu nesaskārās un krievu mēlē runāja bez problēmām,” ar smaidu atminas Pēteris, bilstot, ka par šo braucienu saglabājušās jaukas atmiņas. Un kaut reizi dzīvē vajag pagriezt galvu uz austrumu pusi un ielūkoties aiz nezināmā plīvura, atzīst Pēteris.

“Tas tiešām ir to vērts. Pieļauju, ja vēl Pēterburga mūs būtu palutinājusi ar baltu sniedziņu, emocijas būtu vēl krāšņākas,” piebilst puisis.

Fakti * No 1712. līdz 1918.gadam Sanktpēterburga bija Krievijas galvaspilsēta. * Tā tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām Krievijas pilsētām. Savdabību piešķir daudzie kanāli, tilti un tiltiņi.

* Ievērojamākās vietas – Pils laukums ar Ziemas pili – bijusī cara ziemas rezidence, tagad ievērojams mākslas muzejs – Ermitāža, Pētera-Pāvila cietoksnis – Krievijas caru kapa vietas, Pētera I piemineklis (Vara jātnieks) – Sanktpēterburgas simbols, Ņevas prospekts – centrālā iela, Īzaka katedrāle, paceļamie tilti pār Ņevu, metro.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
4

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
12

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
27
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
244

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
33
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi