Pandēmijas un ierobežojumu laiks mainījis ceļotāju paradumus. Ja agrāk populāras bija lielas tūristu grupas, tagad tādas ir retums. Tūristi pārsvarā ceļo nelielās kompānijās paši ar savu transportu.
Pie Cēsu Jaunās pils “Druva” satiek meitu un māti Katrīnu un Margaretu Heinkes no Leipcigas Vācijā. Viņas kopā ar grupu devušās braucienā pa Baltijas valstīm, apskatot Hanzas pilsētas. Margareta Latvijā ir pirmo reizi, bet Katrīna te viesojusies 2010. gadā un atklāj, ka vēlējusies Latviju parādīt arī mammai. Divās ar pusi stundās, kas atvēlētas ekskursijai pa Cēsīm, izstaigāta un iepazīta pilsēta. Tūristes apliecina, ka ceļot viņām patīk, lai gan šobrīd tas ir sarežģītāk, uzsverot arī to, ka Latvijā un Igaunijā daudzviet nepieciešamas maskas.
Cēsu pils kompleksa Apmeklētāju centra vadītāja Ieva Kleine teic: “Līdz ar rudeni darba dienās ir mazāk tūristu, vairāk vietējo skolēnu grupas. Jūtams, ka Cēsu skolas ļoti izmanto iespēju pabūt ārpus skolas sienām, tā nodrošinot interešu izglītību. Daudzas klases piedalās muzejpedagoģijas programmā, apmeklē arī arheoloģisko izrakumu vietu Pils ielā. Tur piestāj un jautājumus uzdod gan tūristi, gan vietējie, vecāki stāsta bērniem, kā tas notiek. Ierasts, ka septembra beigas un oktobra sākums ir skolēnu ekskursiju laiks, bet pagājušajā gadā tās izpalika. Redzēs, kā būs šogad. Lai arī nelielā skaitā, tomēr pāris grupas ir jau pieteikušās.”
Ieva Kleine vērtē, ka līdz ar ierobežojumiem jūtams, ka ļoti reti brauc tūroperatoru grupas no ārzemēm, izteiktāks ir individuālais tūrisms, kad cilvēki izvēlas atlidot ar lidmašīnu vai brauc ar savu transportu un kemperiem. “Līdz ar to šis laiks ir klusāks. Tajā pašā laikā pagājušajā vasarā izjutām, ka tad, kad latvieši nevarēja ceļot uz ārzemēm, viņi vairāk apceļoja Latviju, arī Cēsis. Bet, līdzko kādā valstī tika noteikti ceļošanas atvieglojumi, šie tūristi – vai tie būtu holandieši vai igauņi – arī parādījās Cēsīs,” stāsta Ieva Kleine, piebilstot: “Gaidām, kad sāksies rudens lapu skaistums, jo pēdējos gados cilvēki arvien vairāk novērtē, ka zelta rudeni var baudīt ne tikai Siguldā, kas tajā laikā ir pārpildīta, bet arī tālāk – Līgatnē, Āraišos, Cēsīs.”
Līgatnes Tūrisma informācijas centra vadītāja Santa Jermičuka novērojusi, ka ārzemju tūristi pilsētā sāka viesoties līdz ar atvieglojumu noteikšanu jūlijā. Tad Līgatni apmeklējuši tūristi no Lietuvas, Igaunijas, Somijas, arī Polijas: “Bet visdrošākie ir vācieši, kas vienmēr ir mūsu apmeklētāju top trijniekā. Arī šodien bija viesi no Vācijas un Nīderlandes. Lai arī nav vairs tāds tūristu pieplūdums, kā bija pirms pandēmijas, nedēļas nogalēs viesi ir sastopami. Pateicoties “Enter Gaujai”, daudzi brauc vienas dienas ceļojumā, izvēloties Līgatni kā galamērķi. Un, pateicoties mūsu uzņēmējiem, mēs spējam nodrošināt, ka cilvēki paildzina uzturēšanās laiku, jo te var gan papusdienot, gan baudīt kādu koncertu, pastaigas. Redzam, ka palielinās arī tūristu skaits, kuri paliek pa nakti.”
Visvairāk cilvēki Līgatnes pusē interesējas par industriālā mantojuma vēsturiskā ciemata centru un pašu papīrfabriku. Daudzi, kuri vēlas baudīt dabu, brauc trešo un ceturto reizi. Santa Jermičuka teic: “Cilvēki labprāt ar gidu apmeklē Līgatnes alas, tai skaitā garāko alu ar tajā izcirstajiem pagrabiem. Līgatnē vienuviet ir ļoti daudz kā skatāma.”
Amatas apvienības pārvaldes Tūrisma un Āraišu ezerpils nodaļas vadītāja Eva Koljera arī norāda uz būtisko atšķirību šogad un citās vasarās. “Ja ir grupas, tad tās ir vietējās, bet arī ļoti maz. Toties ērtāk un brīvāk var justies cilvēki, kuri brauc individuāli, tāpēc nekad nav sliktuma bez labuma. Mums ir liela āra teritorija, un tā ir mūsu priekšrocība, jo cilvēki vēlas apmeklēt vietas, kur nav jāiet telpās. Amatas novadā ir ļoti daudz dabas taku, un tās ir kupli apmeklētas, kādreiz varbūt pat par daudz.” Eva Koljera skaidro, ka galvenokārt uz Āraišu ezerpili brauc ģimenes ar bērniem, turklāt labprāt apmeklējuma laikā izvēlas arī gidu, veidojot savu laiku piepildītāku: “Esam attīstījuši arī individuālo klientu pakalpojumus, piemēram, darba lapas bērniem, audiogidu, ko labprāt izvēlas vecāka gadagājuma cilvēki. Lejuplādējot aplikāciju telefonā, iespējams uzzināt par dažādiem laikmetiem, kas teritorijā redzami.” Tomēr arī šajā vasarā bijuši ārzemju viesi, galvenokārt no Vācijas, Francijas, Igaunijas. Savukārt, sākoties rudenim, darba dienās arheoloģisko parku apmeklē arī skolēnu grupas. Tā kā parks strādā arī brīvdienu vēlās pēcpusdienās, tas ir laiks, kad to labprāt apmeklē tūristi. Bet, kad iestājas zelta rudens, viesi, baudot apkārtni, labprāt kājām izstaigā apmēram piecu kilometru loku, apskatot arheoloģisko parku, baznīcu, zviedru priedi, vējdzirnavas un Drabešu muižu.
Skaistais rudens vēl tikai būs. Ja ne kompānijās vai grupās, tad individuāli un ģimenes brīvdienās brauks ko jaunu apskatīt un novērtēt. Tūrisms pavisam nekad neapstājas.
Komentāri