Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Tūrismā nepieciešamas labas idejas

Druva
23:00
13.07.2007
6

Cēsu Tūrisma informācijas centra (TIC) vadītāja Liene Kiršteine kučiera namiņā, kas ir centra mājvieta, pirms pieciem gadiem ienāca kā Vidzemes augstskolas praktikante. Tad kļuva par galveno speciālisti, bet no 2006.gada janvāra ir centra vadītāja. Jūlijs ir TIC mēnesis, gan tādēļ, ka tad atzīmē tā dibināšanu, gan tāpēc, ka šajā laikā centra pakalpojumiem ir īpaši liels pieprasījums. Maza pilsētiņa ar īpašu šarmu

– Kādam jābūt tūrisma informācijas centra darbiniekam? – Pozitīvam, atvērtam, smaidošam, tādam, kurš nebaidās no cilvēkiem, kurš saprot un uzklausa. Gadās, ka tūristi ienāk noguruši vai pat dusmīgi, jo viņiem kaut kas nav paticis ceļā uz Cēsīm. Jāatrod pareizā pieeja, lai apmeklētājs aizietu labā noskaņojumā un ar nepieciešamo informāciju. Jāzina iespējami daudz par Cēsīm un rajonu, jāprot ātri atrast informācija.

Svarīgas ir valodu zināšanas, jāprot angļu, vācu un krievu valoda. Tiesa, lielākā daļa iebraucēju var sarunāties angļu valodā, bet ir labi, ja ar vācu tūristiem, kuru ir visvairāk, darbinieki runā vāciski. Tad iebraucēji atplaukst. Viena darbiniece runā spāniski, spāņu tūristi ir patīkami pārsteigti. Reiz kāds spāņu tūrists pat gāja saukt citus, lai ienākot parunāties. Tas dod papildu bonusiņu mums, un tūristam ir pozitīvas emocijas. Ja viņš aiziet priecīgs, sakot lielu paldies, galveno uzdevumu esam izpildījušas godam.

– Statistika liecina, ka tūristu plūsma uz Cēsīm aug.

– Jā, gadu no gada vērojama augšupeja, jo informācija par mūsu pilsētu un rajonu nonāk arvien plašākam interesentu lokam. To iegūst gan izstādēs, kurās piedalāmies, gan interneta mājas lapā. Nenoliedzami, ka strādā mutiskā informācija. Te pabijušie stāsta radiem, draugiem, paziņām par Cēsīs redzēto. Ceru, ka pozitīvus vērtējumus.

– Kas piesaista tūristus?

– Tā ir mazā pilsētiņa ar pilsdrupām, vecpilsētu un īpašo šarmu. Sava loma popularitātes veicināšanā bija 800 gadu svinībām. Pat tie, kuri pagājušā vasarā nebija Cēsīs, uzzinot, ka pilsēta svinējusi tik apaļu jubileju, saprot, ka šī ir vieta ar vēsturi, ka te ir ko redzēt. Nav mazsvarīgi arī tas, ka tiek piedāvāta laba pakalpojumu kvalitāte. Mūsu rajonā ir vairāk nekā simts viesu namu, tas ir ļoti daudz. Mums ir laba līmeņa viesnīcas, lai gan vēl kāda vidējas klases viesnīca pilsētā derētu, jo vasarā nedēļas nogalēs brīvas vietas atrast grūti.

Nevaram konkurēt ar lielajām tūrisma pilsētām – Rīgu, Jūrmalu, Ventspili, Siguldu, bet aiz tām nākamās ir Cēsis ar īpašo auru un slavu. Te dzīvojot, mēs īsti nenovērtējam savas pilsētas bagātību.

Vienīgā problēma, ka vakaros ir mazs izklaides piedāvājums. Ir dažas kafejnīcas, kur pasēdēt, iemalkot alu, bet kultūras jomā nav nekā. Lai tūrists te gribētu palikt vairākas dienas, jābūt plašām iespējām, kas saista dažādas gaumes. Vēl mīnuss ir īsais darba laiks suvenīru veikaliem, kurus jau sešos vakarā slēdz, lai gan tūristu plūsma pilsētā neapsīkst.

Ja būs atpūtas piedāvājums, cilvēki labprāt uzkavēsies vēl ilgāk. Šobrīd pārsvarā Cēsis apmeklē vienas dienas tūristi.

– Vai TIC var situāciju mainīt?

– Jāsadarbojas ar uzņēmējiem, jāstimulē attīstīties, jāiesaka idejas. Tagad, kad esmu centra vadītāja, vairāk varu domāt, kā uzlabot darbību, varu ģenerēt idejas.

– Vai tās izdodas realizēt?

– Gribētu lielāku atbalstu no domes puses. Ne tikai mums, bet visam Vidzemes Vēstures un tūrisma centram. Jo bieži vien ir laba ideja, bet ieceres atduras pret finansējuma trūkumu. Protams, ir iespējas piesaistīt naudu no Eiropas fondiem, bet ne jau vienmēr tas der, tāpēc dažkārt labi domātais paliek tikai idejas līmenī.

– Kāpēc vietējie uzņēmēji uz tūrismu raugās piesardzīgi?

– Manuprāt, viņi baidās no sezonalitātes. Ir daži vasaras mēneši, kad pieprasījums būtu, bet pārējā laikā klientu pamaz. Taču varētu arī atrast savdabīgus piedāvājumus tikai vasarai, jo iespējas izvērsties ir. Nepieciešamas vien labas idejas.

– Šķiet, Žagarkalna aktivitātes veicina iebraucēju pieplūdumu arī ziemā, jo redzams, ka slēpotāju uz kalna netrūkst.

– Protams, cilvēku iebrauc vairāk. Lielākoties tie ir latviešu un lietuviešu slēpotāji, kuri arī iecienījuši šo trasi. Viņi neiet uz vēsturiskajiem objektiem, bet kafejnīcu un viesnīcu pakalpojumus izmanto, tāpēc uzņēmēji no tā iegūst.

– Bet rudenī visi brauc uz Siguldu?

– Jā, tā paņem lielu daļu tūristu, bet vērojam, ka daudzi rudeņos sāk bēgt no Siguldas, jo saulainās dienās tur ir pārāk daudz cilvēku. Zināma daļa dabas skaistuma baudītāju meklē klusākas un mierīgākas vietas, un te Cēsīm ir iespēja, jo varam piedāvāt gandrīz to pašu, ko Sigulda, bet bez lielās burzmas. Veikals upes krastā

– Vai var definēt, kāds ir vidējais tūrists, kas atbrauc uz Cēsīm?

– Definīcijas nav. Ir individuālie ceļotāji, kuri apmetušies Rīgā un nolemj kādu dienu pavadīt ārpus galvaspilsētas, izvēlas apskatīt Siguldu, Cēsis. Te mūsu pluss ir Rīgas tuvums. Otra grupa ir ģimenes ar bērniem, kuri brauc galvenokārt ar savām mašīnām. Cēsis ir piemērotas šai grupai, lai gan vienmēr jau varētu vēlēties vēl ko labāku. Pils kompleksā varētu būt plašāks piedāvājums ģimenēm, kādas nodarbes bērniem, derētu kafejnīca.

Ja runājam par tūristu vecumu, ārzemnieku vidū dominē cilvēki vecumā pēc 40 gadiem. Tur pusmūža cilvēki un pensionāri izvēlas brīvajā laikā ceļot, jo rocība to atļauj.

Brauc uz Cēsīm arī tūristu grupas, bet šie tūristi reti ienāk pie mums, galvenokārt te iegriežas individuālie ceļotāji.

– Vai no tūristiem nācies uzklausīt nerealizējamas vēlmes?

– Ik pa laikam jau kaut kas gadās. Reiz vācu tūristi, kuri gribēja ar laivu braukt pa Gauju, prasīja, vai upes krastā būs veikals. Varbūt tur pie viņiem pierasts, ka upes krastā ir veikali un citas servisa ēkas. Sapratām, ka vāciešiem nav priekšstata par to, ko nozīmē ekstrēmā laivošana, kas mums ir pierasts notikums. Teicām, ka veikala nebūs, ka būs tikai zaļās tualetes, ka neviens klāt nestāvēs. Sākumā viņi sabijās, bet pēc brauciena bija apmierināti, bija veiksmīgi iztikuši bez veikaliem, tualetēm un dušas.

Gadās, ka informācijas centrs tiek uztverts kā vieta, kur var noskaidrot jebkādu jautājumu, gadījies, ka jautā pat par apbedīšanas pakalpojumiem.

– Kas jāņem vērā viesu namu īpašniekiem, iesaistoties tūrisma biznesā?

– Svarīgs ir servisa līmenis un pakalpojuma kvalitāte. Būtu jāzina vismaz angļu valoda, jāprot sevi kvalitatīvi prezentēt, lai tūrists aizbrauktu apmierināts un citiem nestu pozitīvu vēsti par te redzēto un piedzīvoto.

Gribētos aktīvāku informācijas apmaiņu ar uzņēmējiem. Daļa tūrisma jomā strādājošo ziņo par jaunumiem, taču gadās, ka gluži nejauši uzzinām par novitātēm, ko viesu māju īpašnieki piedāvā tūristiem. Bet TIC ļoti bieži ir pirmā vieta, kur tūrists ienāk vai kam zvana, lai uzzinātu informāciju. Mēs varam pastāstīt tikai to, ko zinām. Ja informācija nav izplatīta, kā lai tūristi uzzina par īpašo piedāvājumu?

Trūkst vienota redzējuma

– Vai notiek sadarbība ar Pārgaujas, Raunas, Piebalgas tūrisma informācijas centriem?

– Līdz šim reģionālajos centros nebija algotu darbinieku. Vadītāji darbojās pēc pašu iniciatīvas, sadarbība bija minimāla. Tagad visi trīs reģionālie centri būs mūsu pārvaldījumā, katrā būs algots cilvēks, tas ļaus situāciju uzlabot. Šīs trīs teritorijas ir tās, uz kurām plūst tūristi, tāpēc varētu izveidot īpašus auto vai velomaršrutus. Šosezon rezultāti nebūs redzami, bet tūrismā nevar runāt par tūlītēju atdevi.

– Bet sadarbība ar citu pilsētu tūrisma informācijas centriem?

– Apmaināmies ar informatīvajiem materiāliem, lai tūrists, kurš atbraucis uz Cēsīm, varētu iegūt ziņas arī par citām pilsētām. Informāciju labprāt pie mums meklē arī cēsnieki, kuri nolēmuši kaut kur aizbraukt. Kopīgi ar citiem kolēģiem tiek veidoti materiāli par Vidzemi vai citiem Latvijas novadiem. Mēs neesam konkurenti, visiem tūrisma informācijas centriem ir viens mērķis – lai cilvēki brauktu uz Latviju. Tāpēc svarīgi sadarboties un domāt, kā veicināt valsts atpazīstamību.

– Uz 800 gadi tika radīts sauklis “Cēsis – senatne mūsdienās”. Vai tas aizgājis tautās?

– Tas notiek ļoti lēni. Manuprāt, tas nav atbilstoši izreklamēts un parādīts, jo sauklis nav slikts. Tas labi raksturo Cēsis, jo te ir gan senatnīgais, gan mūsdienīgais.

– Bet Latvijas sauklis “Zeme, kas dzied”?

– Nezinu, manuprāt, īsti atbilstošs tas nav. Vai tas daudz ko pasaka par Latviju? Tā lielā dziedāšana jau notiek reizi četros gados.

– Šķiet, ka arī ar Latvijas kopējo tūrisma stratēģiju labi nevedas.

– Ir vairāki attīstības plāni un stratēģijas, vēl dažādi rakstveida darbi, bet katrs jaunais dokuments akcentē kaut ko citu. Trūkst vienota redzējuma, šķiet, Latvija pati nav sapratusi, kā grib sevi parādīt. Nezinu, vai pie vainas ir birokrātija, cilvēki vai nauda, bet ir, kā ir.

– Vai tūrisma informācijas centra vadītājai jāceļo, lai redzētu, kā šī joma darbojas citviet?

– Kad kaut kur aizbraucu, cenšos ieiet tūrisma informācijas centrā, lai redzētu, kā tur strādā, varbūt var aizņemties kādu labu ideju. Nācies secināt, ka mums trūkst piemērotu suvenīru. Daudzviet ārzemēs tūrisma informācijas centri ir suvenīru pilni, un tūrists tur atstāj daudz naudas. Latvijā šis jautājums nav sakārtots. Pirmām kārtām nav vienota Latvijas simbola, katra pilsēta veido ko savu. Tas nav slikti, bet vajadzētu kaut ko visā valstī vienotu. Arī Cēsīs suvenīru piedāvājums varētu būt plašāks. Šī ir laba niša, kur varētu izpausties.

Daudz esmu ceļojusi pa Eiropu. Vēl gribētu aizbraukt uz Itāliju. Man tur varētu patikt. Līdz šim atvaļinājums vienmēr bija rudenī vai ziemā, tad centos izbaudīt sauli. Esmu bijusi Turcijā, Tunisijā un Ēģiptē. Uz Turciju labprāt brauktu vēlreiz. Bet uz katru valsti vienu reizi ir vērts aizbraukt, lai iepazītu cilvēkus, viņu dzīves veidu, kultūru, papētītu, kā viņi organizē tūrismu. Tad vislabāk saproti, ka te dzīvojam vienkārši lieliski.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
22

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
62

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
101

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
53

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
124

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
59

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
13
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi