Skolēni uzsākuši strādāt Cēsu novada pašvaldības organizētajā skolēnu vasaras praksē vietējos uzņēmumos. Katram skolēnam vecumā no 13 līdz 18 gadiem tiek dota iespēja strādāt divas nedēļas katru darba dienu četras stundas.
Lielākā daļa – 70% skolēnu, kas iesaistījušies vasaras darbā – strādā zemnieku saimniecībā “Kliģeni”, kas rūpējas par Cēsu parkiem, citu zaļo zonu un puķu rotām pilsētā.
“Kliģenu” dārzniece Indra Dzene stāsta, ka uzņēmums vairāk nekā desmit gadus labprāt sadarbojas ar skolēniem: “Esam atsaucīgi, pie bērniem un viņu palīdzīgajām rokām esam pieraduši, tāpēc šogad pat šķiet, ka skolēnu ir par maz, jo vasarā mums ir visvairāk darāmā. Šonedēļ darbu uzsāka deviņi, bet ierasti tie ir vairāk nekā desmit bērni, kurus varam iesaistīt dažādos darbos. Tā kā pavasaris bija vēss, dabā viss notiek apmēram divas nedēļas vēlāk, šogad skolēni paspēs arī uz puķudobju stādīšanu. Iepriekšējos gados ap šo laiku dobes bija pārstādītas, bet tagad tajās vēl zied tulpes un atraitnītes. Bērni varēs palīdzēt piestādīt gan Maija parka autobusa pieturas dobi , gan puķes bērnu laukumā, gan Rīgas ielā pie grāmatnīcas un Līvu laukumā.”
Skolēni dara dažādus darbus: ravē, grābj nopļauto zāli, nolasa vecos ziedus, uzkopj celiņus. I.Dzene vērtē, ka skolēnu motivācija strādāt ir laba: “Tie, kas negrib, nemaz nepiesakās. Skolēni ir ieinteresēti gan nopelnīt, gan uzzināt ko jaunu, tāpēc pārrunājam gan par ziediem, gan nezāļu dažādību. Viņi arī iemācās daudz praktisku lietu savai lielajai dzīvei.” Tāpat dārzniece atzīst, ka tad, kad pašu koptajās vietās jaunieši bauda pasākumus, vairāk spēj novērtēt darbu, kas ieguldīts, lai būtu skaisti: “Skaistums nerodas pats no sevis, lai apkārtne būtu sakopta, skaista, vajadzīgs regulārs darbs.”
Pirmajā darba dienā “Druva” satika trīs gados jaunos cēsniekus, kas apņēmīgi bija ķērušies klāt veicamajam – dobju ravēšanai. Šiem skolēniem dārza darbi nebija sveši, bet dārznieces zina teikt, ka dažu gadu bijuši bērni, kuri nezina, kā izskatās kaplis, bet ar interesi visu ātri apgūst.
Sanija Alksne šogad sasniegusi vecumu, no kura drīkst sākt strādāt. Meitene teic: “Strādāju, jo vēlos nopelnīt naudu savam mērķim – jaunam velosipēdam. Esmu arī citur piestrādājusi, lai pamazām sakrātu vajadzīgo summu.” Sannijai dārza darbi nav sveši, ģimenei ir dārzs, un meitene mammai bieži palīdz. Terēze Dārta Ozola arī strādā pirmo gadu, iepriekš par tādu iespēju nezināja. Viņa vēlas nopelnīt naudu vasaras atpūtai, kā arī izbaudīt darba pieredzi: “Neesmu iepriekš strādājusi un gribu saprast, kāda ir sajūta, diendienā strādājot. Pie omītes esmu ravējusi, bet tās nav bijušas četras stundas katru dienu. Lai gan pieļauju, ka otrajā nedēļā būs mazliet grūtāk, domāju, viss būs labi.” Stefans Dadzītis arī šogad pirmo reizi varēja pieteikties šiem darbiem un vēlas izmantot iespēju izmēģināt dažādas nodarbes: “Domāju, ko nākotnē vēlos darīt, lai vieglāk būtu saprast, gribu izmēģināt pieredzi dažādos darbos, tāpēc šogad strādāju šeit, bet nākamgad ceru iegūt pieredzi citviet.”
Ne jau visiem skolēniem, kas vēlējās vasarā strādāt, ir šī iespēja, darba vietu ne visiem pietiek. Šopavasar uz maksimāli pieejamajām 85 vietām bija pieteikušies 135 skolēni. Skolēni iespējai strādāt vasarā ļoti aktīvi piesakās ik gadu, šoreiz tas notika vēl aktīvāk, jau pēc mazāk nekā pusstundas pieteikšanās iespēja tiešsaistē bija jāslēdz, jo bija jau krietni pārsniegts pieejamo darba vietu skaits. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes speciāliste Anda Kamzole atzīst, ka pēc pieteikšanās bijušas iebildes, ka ne visi, kuri vēlējās, paguva pieteikties: “Patiešām, bija nepieciešama veiklība un ātrums. Pēc pieteikumiem redzējām, ka pat brāļi nebija paguvuši reģistrēties vienlaikus, vienam bija divdesmitais, otram jau piecdesmitais kārtas numurs.”
Šogad domes budžetā skolēnu vasaras praksei atvēlēti 14 tūkstoši eiro, kas dod iespēju 80-85 skolēniem iziet praksi un gūt darba pieredzi. Lielākā daļa skolēnu strādā zemnieku saimniecībā “Kliģeni”, daļa skolēnu darba pieredzi gūst Cēsu Vēstures un mākslas muzejā, Mākslas rezidenču centrā “Ruckas muiža” un citviet. Arī iepriekšējos gados pašvaldības organizētājos skolēnu vasaras darbos strādāja līdz 90 jauno darba ņēmēju.
Komentāri