Trešdiena, 15. janvāris
Vārda dienas: Fēlikss, Felicita

Sieviete, kura nedrīkst mirt

Druva
23:00
10.04.2008
13
200804110144425751

Gadiem ejot vai, vienkāršāk sakot, kļūstot vecākiem, sastopot spēcīgas personības, mēdzam nodomāt – kāpēc tieši šobrīd mums lemts ar šo būtni aprunāties? Nu, ne jau vienmēr ir atbildes un ne jau vienmēr notiekošajam ir paliekoša nozīme. Bet Mārīti es satiku, lai laikam taču saprastu, kā Dievs mani šajā pasaulē ir saudzējis un lai par to pateiktos. Ja ir interese, tad lasiet tālāk. Mārīte Veidemane jau divdesmit gadu vecumā bija pārdzīvojusi to, ar ko dažam nenākas tikties mūža garumā. Tagad savos 37 gados viņa ir jauna, skaista sieviete, kurai ir šķietami viss, ko dzīvē var vēlēties – ģimene, bērni, izglītība, darbs, mājīgas mājas un atvērta sirds. Un tajā pašā laikā viņa saka – dzīve būtu citāda, ja nebūtu bijis tik daudz sāpīgas likteņa ironijas. Jaunībā pēkšņi viņa zaudēja vīru un palika ar slimu bērnu uz rokām.

Katram sava latiņa

Reizi mēnesī bērnu invalīdu mammas satiekas atbalsta grupas nodarbībās. Mārīti ieraudzīju tur. Neko nezinot, likās – kāpēc viņa te iemaldījusies? Tik starojoša, enerģiska sieviete.

“Bet kādai tad man būtu jābūt? Man ir četri dēli, vīrs. Ir pilna māja ar vīriešiem, man jāturas, jāpucējas un nav laika noplukt. Jāveido dēlu priekšstats par sievietēm,” smējās Mārīte. Viņa vispār bieži smaida un piekrīt, ka arī dzīves okeānā ir bēgums un paisums. Tagad viņa ir gatava irties uz priekšu. Vairs neslēpjas un stāsta, kas pārdzīvots, kādas mācības iegūtas. Mārīte uz savas ādas jutusi, cik ļoti virspusēji cilvēki tver redzēto un dzirdēto, cik pavirši ieskatās būtībā. Nu, gluži kā iepriekš teiktajā – mamma smuka un viņai blakus foršs, smuks čalis. Bet tieši Rodijs sagrieza dzīvi kājām gaisā. “Viņš arī ir foršs čalis. Tomēr Rodijs nekad nebūs pieaudzis. Viņam vienmēr vajadzēs mammu blakus. Tāpēc es lūdzu par bērniem, lai Dievs viņus sargā. Es lūdzu par mīļajiem, kas ir man blakus, jo par sevi lūgt nemāku, laikam neesmu tā audzināta. Man liekas, ka tas būtu savtīgi,” dalījās Mārīte un atzina, ka tikai bērnu neveiksmes vēl spētu viņu sajūtu līmenī nogalināt.

“Laime vai nelaime… Viss atkarīgs no tā, kāda ir dzīves prasību latiņa. Vienam pietiek, ka šodien ir paēdis, cits grib iet tālāk – attīstīties, izglītoties, bet visiem vajag, lai bērni būtu veseli. Es esmu laimīga, ka Rodijs staigā, ēd, runā, nu, labi, mazāk saprot. Bet ir bērni, kas pat nestaigā. Ir traģiski, neticami stāsti. Tāpēc vienmēr saku – nezaimo Dievu! Es noteikti neesmu pati nelaimīgākā sieviete pasaulē. Esmu iemācījusies dzīvē ieraudzīt būtisko,” vērtēja Mārīte un skaidroja, ka, viņasprāt, katram cilvēkam ir savs sargeņģelis, tikai nepieciešams ar to parunāties, uzticēties. Un tad šis labvēlis pasaka priekšā – dzīve uzliek tik, cik spējam panest. Tas nekas, ka pašam jau sen liekas, ka sit par daudz. Tas nekas, ka pat citiem, arī šķietami vienaldzīgajiem, šķiet, ka ir par daudz sāpējis, ka diezin vai bija pelnīti. Sāpes min uz papēžiem

“Es 22 gados paliku viena ar diviem puikām – Sandi un Rodiju. Un tagad pārdzīvoju, ka tieši vecākajam dēliņam tik ātri vajadzēja kļūt pieaugušam. Man pat liekas, ka viņš bieži darīja to, ko būtu darījis tētis. Kad mans vīrs Visvaldis nomira, Sandim pēc dažām dienām palika četri gadiņi, Rodijam vēl nebija divi,” tā Mārīte un piebilda, ka nācies pārdzīvot traģēdiju traģēdijā. Tobrīd jau ģimene zinājusi, ka Rodijam ir nopietna slimība, bet bijusi cerība, ka dēlam kļūs labāk.

“Vienalga, bijām laimīgi, jo bijām kopā. Zināju – lai cik grūti, vīrs mūs nekad nepametīs. Visvaldis bija mana pirmā mīlestība, apprecējāmies, kad man bija 17 gadu. Piedzima dēli. Mācījos par mūzikas skolotāju, vīrs bija elektriķis. Viņu nosita strāva. Montieri devās labot augstsprieguma līniju. Tai vajadzēja būt atslēgtai, bet tā nebija… Liktenīga sakritība, tāpat kā Rodijam, Limbažu slimnīcā piedzimstot, nebija veiktas vajadzīgās analīzes. Tad viss būtu bijis citādi. Viņš būtu gandrīz vesels bērns, varbūt ar uzvedības traucējumiem, bet mācītos, strādātu, dzīvotu, ja pirmajos dzīves mirkļos mēs zinātu, ka dēlam ir smaga olbaltumvielu nepanesamība. Bet tā nenotika. Viņa vārda nebija kartotēkā. Kāds bija atrakstījies, domājot, ka bērns ir vesels. Ilgi nezinājām diagnozi, bērns neattīstījās. Katru dienu viņu baroju ar to, kas puisēnu nāvēja nost. Piens, citi olbaltumvielas saturoši produkti viņa organismā nesašķēlās. Vielas kā inde grāva smadzeņu šūnas. Viņš atpalika fiziskajā un garīgajā attīstībā. Un tas ir neatgriezeniski. Ar notikušo nav iespējams samierināties. Tas viss ir kopā ar mani. Es smejos, runāju, dziedu, bet kaut kur tepat blakus manās sajūtās ir Rodijs. Arī doma – kā ir, kā varēja būt,” sacīja Mārīte.

Mamma uz pilnu slodzi

Tagad Rodijam ir astoņpadsmit gadu. Tieši tikpat ilgi Mārīte vairs nav mūzikas skolotāja, jo dienu no dienas bijusi mājsaimniece – mamma 24 stundas diennaktī.

“Rodija diagnoze ir fenilketonūrija jeb FKU. Tā ir reta ģenētiska slimība. Latvijā ar to saslimuši mazāk nekā 30 bērni. Man žēl, bet tomēr katru gadu kāds bērniņš nāk klāt. Faktiski Rodijs kopš dzimšanas nedrīkstēja ēst pārtikas produktus, kuros ir daudz olbaltumvielu, taču līdz pusotra gada vecumam neviens mediķis mums šo diagnozi nenoteica, devām bērnam viņa organismam pilnīgi nederīgus pārtikas produktus. Bērns dienu no dienas aizvien vairāk degradējās. Kad noteica diagnozi, izmainījām diētu un šie procesi it kā apstājās. Bērns sāka rāpot, staigāt, bet saglabājās fiziskā un garīgā atpalicība,” pirms gadiem notikušo atcerējās Mārīte un piebilda, ka joprojām sabiedrība, arī daudzi speciālisti un pedagogi zina diagnozi – celiakija, bet par fenilketonūriju ir pilnīgā neizpratnē, tāpēc joprojām, kad Rodijs dodas uz Spāres speciālo internātskolu, Mārīte līdzi fasē speciālo pārtiku un dažādus, pārsvarā dārzeņu ēdienus, augļus, jo Rodijam diētā ir ļoti daudz aizliegtu produktu. Mārīte neslēpj, ka mazs atspaids ir tas, ka speciālo pārtiku, galvenokārt miltus maizes cepšanai un speciālos makaronus ēdienkartes dažādošanai, apmaksā valsts. Bet bijuši laiki, kad mammai ar diviem bērniem nācies iztikt no invaliditātes pabalstiem un apgādnieka zaudējuma pensijas.

Mārīte ir pateicīga, ka vienmēr jutusi ģimenes atbalstu, ka mamma ir viņas labākā draudzene. Tagad ģimene dzīvo Kārļos. Mārīte ir Aivara sieva un kopā audzina Rodiju, Arti un Rolandu. Sandis jau ir pieaudzis.

“Tas jautājums, kāpēc ar mani tā notika, ir mūžīgs. Un dzīve mūžīgi grozīsies ap Rodiju. Savulaik man tika pateikts, ka puika nekad nestaigās, nerunās, neko nesapratīs, nekas no viņa nebūs! Tā tomēr nav. Joprojām eju viņam palīgā nomazgāties, noregulēt ūdeni. Viņš var iziet arī ārā aplam saģērbies, jo temperatūras jušana ir traucēta. Vispār ir kavēta viņa sajūtu sistēma. Runāt runā, bet trūkst izpratnes par lietām. Rodijs neraksta, nelasa un televizoru neskatās, jo nespēj ilgi noturēt uzmanību. Viņam patīk kustība, kaut kur braukt, ēšana, bet tā ir jādozē. Viņš staigā man blakus ik uz soļa. Kad bija mazāks, visu laiku bija jāpieskata. Atgūstos, kad viņš ir skolā. Un Spārē ir brīnišķīgi skolotāji, audzinātājas. Es uzticos. Ja sirds kļūst nemierīga, tad piezvanu,” sacīja Mārīte, bet piebilda, ka arī viņa beidzot sajutusi, ka vairs nespēj bez dzīves ārpus mājas, bez cilvēkiem, bez vaļasprieka. Viņa sapratusi, ka dzīve jau paiet. Paiet arī mammas vienīgā dzīve.

Dzīvot dzīvi bez sevis

Tagad par to, ko pārdzīvo bērnu invalīdu mammas, ir sarakstītas un izlasāmas grāmatu grāmatas. Ir pateikts, ka dusmas, izmisums, bailes ir pavisam normāla reakcija, ja jātiek galā ar šķietami neiespējamo. Tikpat normāli, ja prātā nāk tās nepareizās domas, ka vieglāk būtu nedzīvot.

“Man ir bijuši brīži, kad likās – jūku nost. Negāju uz klases salidojumiem. Visiem bija karjera, ģimene. Ko es varēju stāstīt? Es nejutos iederīga. Ārēji šķita, ka man viss kārtībā. Tu dzīvo savā pasaulē – ar bērnu, ģimeni, sāpi. Liekas, ka ārā viss notiek, attīstās. Viss mainās, bet tu paliec čaulā. Viss notiek bez tevis. To no malas grūti saprast. Sevī ir jāizaug, lai situāciju pieņemtu tādu, kāda tā ir. Pirms pāris gadiem sapratu, ka nekas nemainīsies – nepalīdzēs ne ekstrasensi, ne Zilākalna martas, ne brīnums. Situācija jāpieņem. Jāmeklē viss pozitīvais. Es esmu pamodusies, man dzīvais jāmeklē ārpusē. Es apjaušu, ka arī esmu cilvēks. Vienalga, kas noticis – man jāiet uz priekšu,” tā Mārīte un vērtē, ka viss pie mums atnāk īstajā laikā – īstie cilvēki, padoms, darbs. Vienīgais – ir jāvēlas iespēja pieņemt, ir jāatveras. Un tas nekad nav viegli.

“Tas jādara, lai nenodedz, lai vēl esi. Man tagad ir daudz vienaldzīgāk, ko citi saka, jo ceļš mani aizved pie labajiem cilvēkiem. Man patīk būt kopā ar citiem. Strādāju par “Avon” kosmētikas konsultanti, atradu darbiņu Kārļamuižā. Viesnīcā esam trīs burvīgas kolēģītes. Man patīk apkalpot, sakārtot. Esmu jau mājās tā pieradusi. Vēl izrāvos un mācījos datoru, angļu valodu, saprotu, ka tas jādara daudz nopietnāk. Un taisnība ir visiem, kas saka, ka cilvēkiem vajag kādu vaļasprieku. Man tā ir dziedāšana. Jau pāris gadus esmu kopā ar kori “Vidzeme”,” notiekošajā ieskatījās Mārīte un neslēpa, ka ar mūziku, ar skaņu pasauli viņai vienmēr bijušas īpašas attiecības. Priekos viņa dziedājusi, kad gruvusi zeme zem kājām, sēdusies pie klavierēm un spēlējusi. Mūzika uz brīdi bijis patvērums.

Stiprām sievietēm dzimst dēli

Kad Mārītei piedzimis ceturtais puika, viņa no draudzenes saņēmusi šo vēstījumu vēstulē. “Atceros, kā ļoti gribēju, lai man puišu starpā būtu meitiņa, bet es noticēju – stiprām sievietēm dzimst dēli. Es jau teicu, ka neesmu nelaimīga sieviete, bet stiprai man ir jābūt,” spriež Mārīte, pārskatot albumu un ar acu skatienu samīļo katru savu dēlu.

“Man bieži liekas, ka Rodija dēļ viņiem manis var pietrūkt. Tā noteikti bija vecākajam dēlam, bet daru visu, lai mazākajiem vienmēr esmu tā smukā, enerģiskā mamma. Es satraucos par visiem dēliem, bet zinu, ka viņi aug un izaugs. Viņi vienmēr man būs un paliks bērni, bet tomēr pabeigs skolu, kārtos savu dzīvi. Bet, domājot par Rodiju, sāpe iet cauri, jo saprotu, ka tas nebeigsies nekad. Tagad Rodijs mācās skolā, bet kas būs pēc tam? Viņu nevar ielikt pansionātā. Kundzītei, kura tur strādā trīsdesmit gadus, es nevarēšu iestāstīt, kāda aprūpe ir nepieciešama manam bērnam. Viņš nevar ēst ne gaļu, ne zivis, ne miltu izstrādājumus, ne piena produktus, ne majonēzi, ne kečupu, ne mērci, ne kakao, ne saldumus. Var ēst cukuru, bet nedrīkst saldinātājus. Ja viņam iedod gaļas buljonu vai cepumu, tad tas ir tas pats, kas iedot indes karotīti! Tad sākas krampji un izmaiņas organismā. Man ļoti gribētos, lai Latvijā izdodas uzcelt mājas, kurās dzīvotu šādi cilvēki, kuriem blakus būtu aprūpētājs, lai slimie būtu nodarbināti un justos vajadzīgi. Tad es pie dēla pa brīvdienām varētu aizbraukt ciemos vai viņš atbrauktu pie manis,” tā Mārīte, tā ir mammas patiesa, godīga vēlēšanās. Viņa turpina: “Nakts vidū varu pamosties un domāt – kas ar viņu būs, kad manis vairs nebūs. Un tad es raudu. Kas notiks ar viņu, kad nebūšu?!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunpiebalgas Kultūras centrā rosība ik vakaru

00:00
15.01.2025
13

“Lai gan varētu domāt, ka amatiermākslas kolektīvi pēc daudzajiem gadu mijas pasākumiem tagad kaut nedaudz atvelk elpu, tā nav. Katram savi mērķi, kurus grib sasniegt,” saka Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītāja Egita Zariņa un uzsver, ka katru vakaru centrā kādam kolektīvam ir mēģinājums, tikšanās, lai apspriestu gaidāmos kultūras notikumus pagastā, novadā, Latvijā. Pagasta jauktais koris “Jaunpiebalga” […]

Skatītāji plūst uz “Straumi”

00:00
14.01.2025
46

Režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas “Straume” galvenais varonis kaķis vientuļnieks paceltu asti soļo pa pasaules nozīmīgāko kino festivālu sarkanajiem paklājiem un priecē ar aizvien jauniem panākumiem, balvām un atzinību Francijā, Kanādā, Meksikā, Austrālijā, Ķīnā, Polijā. “Straume” saņēmusi arī prestižo Ņujorkas kinokritiķu apvienības balvu kā gada labākā animācijas filma, un nu jau tās producents Matīss […]

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
47

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
74

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
88

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
80

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Tautas balss

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
27
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
25
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Kāpēc tāda netaisnība?

10:42
13.01.2025
40
26
Aigars raksta:

“Otrdienas “Druvā” lasīju, ka uzņēmums “Kom-Auto” šoziem rūpīgi tīra no sniega ielas un ietves Cēsīs un arī paš­valdības lauku ceļus Vaives pagastā. Par to, protams, prieks, bet gribētos zināt, vai pašvaldības finansējums šoziem paredzēts tikai Cēsīm? Pie mums Raisku­mā pašvaldības ceļi nav tīrīti ne decembra, ne janvāra sniegotajās dienās! Kāpēc tāds dalījums? Cik zinu, pašvaldības […]

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
25
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
19
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Sludinājumi