Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Samazinātais PVN attaisnojies

Monika Sproģe
23:00
27.08.2019
3
Veikals Cenas 1

Kopš 2018. gada daudz diskutēts par to, bija vai nebija Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem izdevīgi piemērot samazinātu 5% PVN likmi. Par to sprieda arī Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP), kas sēdē bija sanākusi piensaimnieku kooperatīvā “Straupe”.

Jau izskanējis, ka samazināto PVN likmi ieviesa triju gadu periodam ar cerību, ka tādējādi mazināsies ēnu ekonomika, celsies legālo komersantu konkurētspēja un līdz ar zemākām cenām veikalu plauktos augs Latvijā izaudzētā patēriņš. Kaut gan nereti bija dzirdamas bažas, ka zemāka PVN iespaidā iedzīvosies tirgotāji, Lat­vijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) cenu monitorings liecina, ka efekts sasniedzis arī pircējus.

Irina Pilvere, LLU rektore un monitoringa vadošā pētniece, padomes locekļiem skaidroja, ka piecu, nevis 21% likme Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem ir spēkā jau gadu un septiņus mēnešus un uz Latvijas pieredzi ar vērīgu aci raugās arī kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva. Nozares pārstāvji uzsvēra, ka šajā laikā nedaudz, tomēr ir pazeminājusies produktu cena, no nozares izskausta pelēkā ekonomika, bet iedzīvotāji savā ēdienkartē aizvien biežāk iekļauj vietējos augļus un dārzeņus.

“Mums cenas būtiski atšķiras no tām, kas ir kaimiņvalstīs,” vairākkārt uzsvēra I. Pilvere un skaidroja: “Ja, samazinoties pelēkajam tirgum, noiets augļiem un dārzeņiem ir palielinājies, nozare ir stabila, kaut, pirms šāds lēmums tika pieņemts, indikācijas bija bīstamas, nozarei klājās ļoti grūti. Ja teorētiski, uz PVN rēķina cenām vajadzēja sarukt par 13 procentiem, tad faktiski tagad tās sarukušas par 11,8 procentiem. Pirms šī lēmuma bija bažas, ka budžetā varētu rasties samazinājums. Pē­dējie rādītāji apliecina pretējo. Arvien vairāk komersantu iznāk no pelēkās zonas, reģistrē saimniecisko darbību, un tādēļ budžets nevis zaudē, bet ir ieguvis.”

Biedrības “Latvijas dārzeņi” vadītājs Jānis Bērziņš paskaidroja, ka cena augļiem un dārzeņiem atkarīga no laika apstākļiem un ražošanas apjoma: “Pircējiem varētu šķist, ka cenas veikala plauktos nav mazinājušās, taču bez PVN samazinājuma vērā jāņem arī citi faktori, piemēram, pēdējo divu gadu laikapstākļu ietekme, kas ļoti apgrūtināja augkopības nozari ne vien Latvijā, bet arī Eiropā, līdz ar to Latvijā neieveda lētu importa produkciju un cenas pieauga.”

Savukārt Latvijas Augļkopju asociācijas valdes locekle Gun­dega Sauškina norādīja: “Zeme­nes un krūmmellenes nekad par tādām cenām nav bijušas. Pēc apgrozījuma redzam, ka pieprasījums pēc vietējās produkcijas ir milzīgs. Aizvien vairāk cilvēku atļaujas iegādāties vietējos augļus, arī pirkumi kļūst lielāki.”

LOSP uzskata, ka piemērs ar samazināto likmi augļiem un dārzeņiem ir pilnībā attaisnojies, tāpēc tagad būtu īstais laiks diskutēt par pazeminātās PVN likmes piemērošanu arī pienam, olām, gaļai un maizei.
Savu viedokli par to, ka samazinātai PVN likmei Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem jābūt beztermiņa, LOSP pārstāvju sanāksmē pauda arī zemkopības ministrs Kaspars Gerhards. Viņš intervijā apliecināja, ka pozitīvi raugās uz pazeminātās PVN likmes piemērošanu arī svaigai gaļai, olām, pienam un maizei. “Ir skaidri redzami pozitīvie ieguvumi, taču valdībā ir piecas politiskās partijas – gan ļoti liberālas, gan pat ļoti konservatīvas -, tāpēc arī ekonomiskie uzskati ir dažādi. Tas nozīmē ļoti plašu diskusiju par jebkuru jautājumu, kas saistīts gan ar ierobežojumiem, gan samazinājumiem,” sacīja ministrs.

K. Gerhards uzsvēra, ka valdības koalīcijā nav vienprātības, tāpēc piemērot samazināto PVN vēl vairākām preču grupām varētu ne agrāk kā 2021. gadā.

Līdz ar plašajām diskusijām LOSP padome rosināja Zemko­pības ministriju pārskatīt arī iztikas minimuma patēriņa grozu. “Tas nav mainījies pēdējos desmit gadus un, veidojot nākamā gada budžetu, būtu lietderīgi to pārskatīt. Pa šiem gadiem preču un pakalpojumu cenas ir augušas, tāpat kā deputātu algas, taču pensionāru pensijas palielinās ļoti nedaudz. Ja tiktu pārskatīts un palielināts iztikas minimuma grozs, pensionāriem maciņā paliktu vairāk naudas un viņi varētu atļauties vietējos produktus,” zemkopības ministram ieteica biedrības “Latvijas dārzeņi” vadītājs Jānis Bērziņš.

Savukārt G. Sauškina aicināja ministru pievērst uzmanību darbaspēka jautājumiem, norādot, ka atsevišķas nozares problēmu atrisinājušas, pārejot uz mehanizāciju, taču tās, kur arvien ir darbaroku trūkums, ir nepieciešams mazināt birokrātisko slogu ārvalstu darbaspēka ievešanai.

Gaļas nozares pārstāvji ministram norādīja, ka patlaban nozarē ir ļoti liela pelēkā zona. Sama­zinātā PVN ieviešana svaigajai gaļai palīdzētu sakārtot tirgu, mazinātu ēnu ekonomiku. Vien skaidri jādefinē, kas īsti būtu saprotams ar jēdzienu “svaiga gaļa”.

Uz visu ar lielu skepsi raugās Finanšu ministrija. Ministrs Jānis Reirs par samazināto PVN likmi nav sajūsmā un atzinis, ka rezultātus vērtēs nākamā gada beigās. Viņš arī paudis viedokli, ka cenu neveido nodokļu politika, bet gan konkrētās preces vai pakalpojuma pieprasījums un piedāvājums.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
4

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
25

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
141

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi