Cēsu Jaunajā pilī sākušies apjomīgi rekonstrukcijas darbi. Arheologu uzraudzībā celtnieki atrok ēkas pamatus, kaļ nost veco apmetumu un atbrīvo no vecajām logu ailēm.
Projekta ģenerāluzņēmējs SIA ”Cel Tik” veic rekonstrukciju pils iekštelpās, bet apakšuzņēmējs SIA ”Cēsu restaurators” remontē ēkas fasādi.
”Rekonstrukcijai būs nepieciešama daudzu firmu palīdzība, jo tas ir specifisks darbs,” ”Druvai” teica ģenerāluzņēmējfirmas ”Cel Tik” valdes priekšsēdētājs Jānis Gruntmanis un pastāstīja, ka pašlaik līdztekus citiem darbiem tiek atsegti arī Jaunās pils pamati, darbu uzrauga arheologi. Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta Cēsu arheoloģiskās ekspedīcijas vadītāja Zigrīda Apala pastāstīja, ka rekonstrukcijas laikā pie Jaunās pils torņa pamatiem tiek izdarīti padziļināti atsegumi no viena līdz trīs metru dziļumam. ”Atsegumu gaitā fiksējam senās konstrukcijas. Pie pils vecās ieejas atklājies skaists senais bruģis. Šajās dienās Cēsu arheoloģiskās ekspedīcijas māksliniece Aina Gailiša zīmē atsegto sienu notinumus,” informēja Z.Apala un atzina, ka Jaunās pils pamati līdz šim nav pētīti, jo atradās zem zemes līmeņa.
Novākta arī muzeja priekšā pierastā, apaļā puķu dobe. ”Vērtējot projektu, šī dobe nevarēja palikt vecajā izskatā, jo vēsturiski šis aplis tur nav atradies. Kāda būs laukuma apzaļumošana pēc rekonstrukcijas, vēl neņemos spriest, ”atzina J.Gruntmanis.
”Kamēr celtnieki veic rekonstrukciju, smags un laikietilpīgs darbs veicams muzeja personālam, pārvietojot muzeja krājumu uz tā pagaidu atrašanās vietu Cēsīs, Raunas ielā, pie pilsētas autoostas. No ievērojamā muzeja krājuma lielākā daļa jau pārvesta uz pagaidu mītni, kur tie no jauna tiek sakārtoti atsevišķās kolekcijās un turpmāk tiks izmantoti muzeja izstādēm pagaidu mājvietā,” informēja Vidzemes Vēstures un tūrisma centra sabiedrisko attiecību un mārketinga speciāliste Baiba Vītiņa.
Jau informējām, ka Jaunās pils rekonstrukcija notiek projekta „Cēsu pils kompleksa revitalizācija tūrisma attīstībai” ietvaros, to atbalsta Cēsu pilsētas dome un Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
Projekta pirmā kārta paredz atjaunot Jaunās pils 19.gs.arhitektonisko veidolu, restaurēt un rekonstruēt pirmā un otrā stāva pils telpu interjeru apdares, kā arī uzbūvēt pils apmeklētāju centru. Projekta otrās kārtas ietvaros plānots iekārtot jaunu Cēsu pilsētas un Vidzemes novada vēstures pastāvīgo ekspozīciju „Cēsis – Latvijas vēstures simbols” un atjaunojot pils trešo un ceturto stāvu, attīstot Cēsu muzeju par tikšanās vietu augsta mēroga konferencēm un sanāksmēm. Iecerēts, ka pils atjaunošanas pirmā kārta tiks pabeigta 2008.gada rudenī, tad muzeja telpas ar interjera apdares ekspozīciju būs atkal pieejamas apmeklētājiem.
Komentāri