”Laika zobs maitā visu,” uzsver Dr.hist., Āraišu ezerpils fonda priekšsēdētājs Jānis Apals un stāsta, ka Āraišu senmītnes mājiņās jau tiek veikts remonts, jo pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā rekonstruētajās 9. līdz 10. gadsimta koka būves pamazām jāatjauno.
”Pēc dendrohronoloģiskajiem (koka gadskārtu mērījumiem) un tipoloģiskajiem datējumiem kādreiz Āraišu ezerpilī bijušas piecas apbūves, kas sekojušas
pēc apmēram 20 gadiem. Seno mājiņu atjaunošanā izmantotos apaļkoku bojā arī tas, ka ēkas nav apkurināmas,” informēja Jānis Apals.
Desmit arheoloģisko izrakumu sezonās, pazeminot ūdens līmeni Āraišu ezerā par metru, tika izpētītas trīs ceturtdaļas senās ezerpils platības. Kultūrslānī saglabājušos koka celtņu paliekas un vispusīga zinātniskā analīze ļāva konstatēt piecas laikā pastāvējušas apbūves kārtas. Īstenojot seno latgaļu kādreizējās dzīvesvietas atjaunošanas projektu, pēc senajiem paraugiem ir rekonstruētas 14 pastāvējušās celtnes.
”Jaunā guļkoku mājiņa, līdzīgi kā visas citas, izveidota pēc oriģinālajiem izmēriem un 9. gs. plānojuma. Daudziem šķiet, ka tajos laikos vēl nebija plānojuma, bet tas tomēr bija. Mājiņas remontā tiek izmantoti egles baļķi,” informēja J.Apals un atzina, ka darbu gan apgrūtina kokmateriālu dārdzība: ”Ja kādreiz kokus mājiņu rekonstrukcijai varēja nopirkt par 18 latiem kubikmetrā, tad tagad tie maksā jau ap 80 latu.”
Jaunceltās mājiņas
remontu veic firma ”Latvieša māja”, darbus finansē Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Jāpiebilst, remonts netraucē interesentiem un tūristiem apmeklēt Āraišu ezerpili.
Komentāri