Pirmdiena, 29. jūlijs
Vārda dienas: Edmunds, Edžus, Vidmants

Reāla demokrātija nav lēts prieks

Druva
23:00
20.05.2008
5

„Druvas” redakcijā viesojās Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze, lai telefonakcijā atbildētu uz lasītāju jautājumiem. Starp tiem savus jautājumus paspēja uzdot arī „Druva”.

– Mani satrauc dzirdētais, ka Latvijā tiks slēgtas mazās slimnīcas. Vai tas neapdraud mūsu veselības sistēmu?

– Pirmās Latvijas laikā slimnīcas veidoja pēc principa, lai līdz tām varētu nonākt divu stundu laikā, braucot zirga pajūgā. Šobrīd situācija mainījusies, ar zirgu vairs neviens nebrauc. Medicīna kļuvusi dārgāka, šobrīd ārstējam ne tikai ar zināšanām, bet arī ar dažādām modernām tehnoloģijām, ko katrā slimnīcā nevar atļauties, tāpēc notiek slimnīcu koncentrācija. Šim procesam jāpieiet uzmanīgi, nedrīkst mehāniski uz Latviju pārnest kādus Rietumeiropas standartus, jo mums ir ļoti zems iedzīvotāju blīvums. Visā valstī dzīvo mazāk nekā vienā Eiropas lielpilsētā, tāpēc mums slimnīcu būs vairāk.

Mūsu valsts problēma tā, ka nespējam nodrošināt pilnvērtīgus apstākļus ārstēšanai mājās. Iespējams, ģimenes ārsti man iebildīs, bet šī institūcija nestrādā tā, kā bija iecerēts. Tāpēc daudzi nonāk slimnīcā, lai gan viņiem būtu nepieciešama vien regulāra ārsta uzraudzība un zāļu lietošana.

– Kāpēc demisionēja Kalvīša valdība? Budžets tikko bija pieņemts, Kalvītis ziņoja, ka puse no valdības deklarācijas izpildīta, valdošā koalīcija teica, ka valdība stāv kā klints, un pēkšņi – viss.

– Redzat, kāda ir mediju vara. Sabiedriskās attiecības starp varas institūcijām un sabiedrību ir smalka lieta. Nevar noliegt, ka tajās bija pieļautas dažas nejaušas, bet nopietnas kļūdas. To lieliski izmantoja spēki, kuri bija neapmierināti ar iepriekšējo vēlēšanu rezultātiem, kuri nebija apmierināti, ka valdošo koalīciju veido tieši šie spēki. Lielāku lomu šajā demisijā nospēlēja tas, es gribētu teikt, publiskajā telpā uzpūstais sabiedrības spiediens, nevis reālais sabiedrības noskaņojums. Lai dabūtu mieru mājās un cilvēkus nost no ielām, tika pieņemts šāds politisks kompromiss. Tādējādi izdevās izvairīties no lielākiem masu nemieriem un, otrkārt, valdošā koalīcija palika nemainīga, nomainot vien premjeru un dažus ministrus.

Politiķiem jāprot pieņemt nepatīkamus lēmumus, kas ir salīdzinoši populāri, bet ne vienmēr pilnībā izskaidrojami. Īpaši tiem, kuri vēlas iedziļināties problēmas būtībā, nevis tikai akli pakļauties emocijām.

– Arī otrā parakstu vākšana noslēgusies sekmīgi. Par ko liecina šāda tautas aktivitāte?

– Te nedaudz jāieskatās pasaules politikā. Kāpēc klasiskās demokrātijās periodiski mainās labējas un kreisas valdības? Tāpēc, ka labējie piekopj stingru fiskālo un finansiālo politiku. Tēlaini varētu teikt, uzkrāj valsts budžetā taukus, tajā pašā laikā nedaudz noliekot malā sociālās programmas, kas vienmēr ir dārgas un rada milzīgus izdevumus. Ja, teiksim, gribam par vienu latu kaut ko palielināt, ir ļoti liels skaits iedzīvotāju, kuri to saņem, un tie uzreiz ir milzīgi skaitļi. Tātad labējie pie varas ir līdz brīdim, kad nobriest revolucionārā situācija, proti, cilvēki saprot, ka kaut kas nav kārtībā ar sociālajām lietām. Tad nāk kreisi orientētie un iztērē šo naudu. Nesaku, ka savtīgi iztērē, bet viņi vairāk atbalsta sabiedriskus un sociālus projektus, kas itin bieži ir nepavelkami valsts ekonomikai. Tad atkal nāk labējie, kuri cenšas situāciju saglābt.

Arī Latvijā ir līdzīgi. Problēma tā, ka pie straujās ekonomiskās attīstības, par kuru mēs priecājāmies, par maz pievērsa uzmanību sociālo problēmu risināšanai. Jāatceras, ka jau 8.Saeima un tās laikā izveidotā valdība saņēma sociālo budžetu ar milzīgu deficītu, kas bija radies populistisku lēmumu rezultātā. Pateicoties ministru prasmīgajai darbībai, sociālajā budžetā tika segts deficīts un izveidots uzkrājums. Un to atsevišķi spēki izmantoja savas popularitātes iegūšanai. Tā ir fantastiska, skaidri hrestomātiska populistiska politiķu bezatbildība šos pensiju grozījumus iniciēt šādā veidā, kā tas izdarīts.

– Viņi taču saka, ka viss ir aprēķināts.

– Pirmkārt, neviens nav pateicis, ka tas ir tikai uz diviem gadiem. Arī publiskajā telpā izskanošie paziņojumi to nepasaka. Ikviens Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā var izlasīt, ka grozījumi par lielāku pensiju būs spēkā līdz 2009.gada 31.decembrim. Tātad, ar 2010.gada 1.janvāri viss atgriezīsies pašreizējā situācijā. Bet tad jau pašvaldību un Eiroparlamenta vēlēšanas būs aiz muguras, jo, manuprāt, šī kampaņa ir kā platforma Eiroparlamenta vēlēšanām.

Otrkārt, budžets nevar pavilkt to, kas apsolīts. Treškārt, ir vesela rinda cilvēku, kuri arī saņem pensijas, bet kurus šie grozījumi neskar. Manuprāt, tas ir liels politiskais cinisms – spēlēties ar cilvēkiem, ar viņu pilsonisko apziņu, ka viņi spēj ar savu parakstu kaut ko ietekmēt. Tajā brīdī, kad tiešām vajadzēs šo pilsonisko apziņu, viņi redzēs, ka šoreiz politiķi savtīgu apsvērumu dēļ viņus piekrāpuši, un vairs nenāks. Tieši tā ir visvairāk žēl.

– Kas notiek, kad paraksti savākti?

– Vispirms tiek pārbaudīts, vai tiem, kuri parakstījās, bija tiesības to darīt, vai kāds nav parakstījies vairākkārt. Tad šie paraksti, ja savākts nepieciešamais skaits, tiek nodoti Valsts prezidentam, kurš tos iesniedz Saeimai. Saskaņā ar likumu Saeimai tautas rosinātais likumprojekts jāizskata tajā sesijā, kad tas iesniegts. Tad ir trīs varianti: pirmais, likumprojekts tiek pieņemts bez pārgrozījumiem pēc būtības. Otrs variants, likumprojekts tiek noraidīts, trešais – tas tiek pieņemts ar grozījumiem pēc būtības. Abos pēdējos variantos seko referendums, ja šis jautājums ir piekritīgs

referendumam.

Satversmes grozījumi ir piekritīgi referendumam, bet pagaidām atklāts ir jautājums, vai grozījumi „Likumā par valsts pensijām” ir piekritīgi referendumam. Saskaņā ar Satversmi tautas nobalsošanai nevar nodot likumu par valsts budžetu. Kā tad ir, vai šis ir jautājums par valsts budžetu, vai nav? Ja nav, Centrālā vēlēšanu komisija pasaka, ka tas nav referenduma jautājums. Protams, kāds to var tiesā apstrīdēt.

Bet gribu teikt, ka viss, kas notiek, notiek uz labu, un no šīm aktivitātēm pensionāri jau tagad ir ieguvēji. Nav jau tā, ka par šiem jautājumiem nebūtu domāts līdz šim, ka kāds nezinātu, ka valstī pensijas ir mazas, taču naudas ir tik, cik ir. Pirms kļuvu par Saeimas priekšsēdētāju, biju parlamentārais sekretārs Labklājības ministrijā, un jau tad bija daudzas labas iestrādes un ieceres pensiju sistēmas uzlabošanā. Katrā ziņā tautas aktivitātes paātrināja to projektu realizāciju, kas bija Labklājības ministrijai un Saeimas sociālo un darba lietu komisijai.

– Cik tālu nonākuši Satversmes grozījumi?

– Tie nodoti visām Saeimas komisijām. Ir nerakstīta tradīcija,

ka

Satversmes un Saeimas kārtības ruļļa grozījumi tiek nodoti visām komisijām, lai ikviens deputāts var izteikt savu viedokli. Kad juridiskā komisija būs apkopojusi visus viedokļus, tiks pieņemts galīgais lēmums. Komisija ar savu viedokli ies uz Saeimas plenārsēdi, kurā jāpiedalās vismaz divām trešdaļām deputātu, lai likumprojekts tiktu pieņemts, par jānobalso 2/3 no tiem, kuri piedalās.

– Zinot valdošās koalīcijas nostāju šajā jautājumā, var prognozēt, ka būs referendums, jo iesniegtajā redakcijā likumprojekts netiks pieņemts.

– Iesniegtajā likumprojektā, ja nerunājam par ideju, bet par interpretāciju, noteikts, ka ceturtdaļa vēlētāju var ignorēt trīs ceturtdaļu vēlētāju gribu. Manuprāt, tas nav pareizi. Interesantākais, ka arī „Jaunais laiks” savstarpējās sarunās atzīst, ka iesniegtie grozījumi ir neloģiski.

Šobrīd šo procesu nevaram apstādināt, bez referenduma neiztiks. Atbildība par tiem miljoniem, kas tiks iztērēti tā sarīkošanai, būs jāuzņemas projekta iniciatoriem. Bet šī situācija pierāda, ka mums ir reāla demokrātija, un tas nav lēts prieks.

– Izskanējusi informācija, ka reģionālajā reformā Tautas partija var vienoties ar „Saskaņas centru”, tādējādi nostumjot malā Zaļo un Zemnieku savienību, kas iebilst pret TP iecerēm…

– Tautas partijai un „Saskaņas centram” nepārklājas elektorāts, tāpēc tās var vienoties. ZZS nostāja ir tāda, ja esam solījuši cilvēkiem, kuri vēlējuši par mums, nevaram atkāpties no tā. Arī mūsu pārliecība šajā jautājumā nav mainījusies.

– Vai tā ir cīņa par varu nākamajās pašvaldību vēlēšanās?

– Ne tikai. Mums un TP ir viens un tas pats elektorāts, tāpēc gribam, lai spēle būtu godīga. Ja viss noritēs pēc scenārija, kurā lielākas priekšrocības būtu Tautas partijai, nebūs pareizi.

Manuprāt, šis process nav pareizi sākts. Vispirms vajadzēja vienoties par principiem, sagatavot augsni un tikai tad runāt par novadu karti. Te derētu šāds salīdzinājums: ja divi cilvēki nolēmuši uzsākt kopīgu biznesu, viņiem jāvienojas par peļņas sadali jau pašā sākumā, kad vēl nav nopelnīts pat lats. Ja vispirms nopelnīs miljonu un tikai tad sāks runāt par tā dalīšanu, pilnīgi noteikti, viņi sastrīdēsies, jo katram liksies, ka viņš devis lielāku ieguldījumu nekā otrs. Reģionāla reforma ir tieši šāds gadījums.

Uzskatām, ka jaunais administratīvais dalījums nedrīkst būt tāds, ka rodas aizdomu ēna, ka jau a priori tiek ietekmēti nākamo vēlēšanu rezultāti. Lai netiktu ierobežotas vēlētāju tiesības brīvi paust savu gribu.

– Jūs esat nacionālās drošības komisijas sekretārs. Kā vērtējat situāciju ap KNABā nozagtajiem miljoniem, vai Loskutovam ir jāatkāpjas?

– Pirmkārt, viss, kas tiek runāts šajā komisijā, ir ierobežotas pieejamības informācija, un to nedrīkstu atklāt. Otrkārt, šonedēļ vajadzētu būt materiālam no prokuratūras, kam vajadzētu radīt skaidrību notikušajā, treškārt, par visu atbild vadītājs. Tā ir viņa atbildība vai, tieši otrādi, viņa bezatbildība.

– Turpinot par šo atbildību. Ik pa laikam lasām Valsts kontroles atzinumus par nekārtībām ministrijās. Kā šeit ar ministru atbildību?

– Es šo atbildību gribētu dalīt starp ministrijām un Valsts kontroli. Droši vien, pārkāpumi ir, bet ir taču zināms, ka jebkura kontrole atklās kādus pārkāpumus. Cita lieta, kā tas tiek pasniegts no kontrolējošās institūcijas puses un kā tiek sabiezinātas krāsas. Esmu lasījis vairākus slēdzienus, un brīžiem liekas, ka tas troksnis ir lielāks, nekā pārkāpuma, nepilnības vai neprecizitātes būtība. Tas liek aizdomāties, vai, spodrinot sava mundiera pogas, ar spodrināšanas līdzekli nesabojājam audumu, pie kura pogas piešūtas. Tātad, vai, spodrinot savas institūcijas pogas, neradām nepamatotu neuzticību valsts izpildvarai.

Protams, ir pārkāpumi, pret kuriem jācīnās, bet bieži vien secinājumi ne vienmēr atbilst saturam. It īpaši tie, kas izskan medijos.

– Tautu tracina tas, ka, piemēram, uz sporta svētkiem kādai valsts iestādei tiek angažēta „Prāta vētra” par desmitiem tūkstošiem latu. Neviens neiebilst pret sporta svētkiem, tie nepieciešami, bet varētu samierināties ar lētākām izklaidēm.

– Pilnīgi piekrītu, ka šādi nedrīkst rīkoties. Manuprāt, vajadzētu būt noteiktai summai, cik varētu tērēt šādiem pasākumiem. Laikam tagad normatīvā bāze neļauj to darīt, tāpēc iestādes cenšas kaut ko tur izbīdīt cauri. Kad tas atklājas, rodas aizdomas, ka visi tur krāpnieki un blēži. Ja būtu noteikti saprātīgi tēriņa griesti, viss būtu normāli.

Lietussargu revolūcijas laikā izskanēja viedoklis, ka Saeima ir valdošās koalīcijas balsošanas mašīna. Vai ir izdevies šo uzskatu lauzt?

– Kad kļuvu par Saeimas priekšsēdētāju, man bija vairāki uzstādījumi. Pirmkārt, nepieciešams plašāks dialogs ar sabiedrību. Otrkārt, jāskaidro likumu pieņemšanas process, secība un motivācija, lai būtu pilnīga skaidrība, kāpēc lemjam tieši tā. Treškārt, sabiedrības iesaistīšana, viedokļu uzklausīšana un, kas būtiskākais, arī vērā ņemšana lēmumu pieņemšanas procesā. Šobrīd dažādas sabiedriskās organizācijas ir bieži viesi komisiju sēdēs, un to ieteikumi tiek ņemti vērā.

Esam panākuši, ka cilvēki no ielām pārvietojas uz Saeimas komisiju telpām, un dialogs notiek tur, noliekot malā emocijas.

Šī gada budžeta pieņemšana pierādīja, ka Saeima nav paklausīga balsotāja. Ar valdības sagatavoto daudzi bija nemierā, un Saeimai bija jārod vidusceļš, ko tā sekmīgi arī izdarīja.

Pagājušajā nedēļā galīgajā lasījumā pieņēmām Saeimas kārtības ruļļa grozījumus, kas paredz, ka Ministru prezidentam obligāti jāuzstājas pēc budžeta gada beigām ar ziņojumu. Grozījumi paredz arī iespēju Ministru prezidentam un ministriem pēc savas iniciatīvas iesniegt materiālu, par kuru viņi gribētu referēt plenārsēdē. Lai runātu par situāciju nozarē vai citām aktualitātēm. Tas nepieciešams, lai būtu lielāks dialogs un sadarbība starp likumdevēju un izpildvaru.

Vēl varu pateikt, ka pēdējā laikā komisijās, kur sagatavo lēmumus, ministri ir daudz biežāk nekā agrāk. Un tā ir ļoti laba zīme.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Diskutē, kā uzlabot bērnu zobu veselību

07:10
28.07.2024
7

Kamēr citviet Eiropā ir pašsaprotami, ka bērniem un pieaugušajiem ir veseli zobi, Latvijā ir pašsaprotami, ka zobus mazākā vai lielākā mērā ir skāris kariess. Lai diskutētu par situāciju zobu veselībā un zobārstniecībā, Vispasaules cēsnieku dienās Cēsīs notika paneļdiskusija “Zobārstniecības aprūpes izaicinājumi Latvijā – Vai Cēsis būs pārmaiņu sākums?”. Cēsniece, Rīgas Stradiņa univer­sitātes (RSU) Zobārstnie­cī­bas fakultātes […]

Dzied un stāsta par dzīvi un darbu Norvēģijā

00:00
28.07.2024
29

Vispasaules cēsnieku dienās Cēsu pilsētas pansionātā ar stāstu par dzīvi Norvēģijā un darbu viesojās Ina Vīne. Ina ir dzimusi nītauriete, bet desmit gadus pirms došanās uz ārzemēm nodzīvoja Cēsīs. Tagad jau septiņpadsmit gadi aizvadīti Norvēģijā. Tur, ilgojoties pēc latviskā, viņa spēlē ģitāru un dzied latviešiem tuvās dziesmas, arī tautas dziesmas. Ar tām I.Vīne iepriecināja arī […]

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
11

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
21

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
32
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
296

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Tautas balss

Zālēm jābūt lētākām

12:07
28.07.2024
12
Seniore raksta:

“Man izklausās jocīgi, ka pensionāru organizācija ir pret zāļu cenu samazināšanu. Tieši vecākajai paaudzei jālieto dažādi medikamenti, lai justos labāk, lai nebūtu jāiet ārstēties slimnīcā, kas gan pašam, gan valstij izmaksā vairāk. Varbūt Veselības ministrija sabiedrībai pārāk maz skaidrojusi, kā notiks pārmaiņas, kā nodrošinās, ka strādā mazās lauku aptiekas,” pauda seniore no Cēsīm.

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
70
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
31
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
23
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
39
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Sludinājumi