Cēsu novada domes deputāti decembra sēdē apstiprināja lēmumus, ar kuriem iekustina divus novadam un reģionam nozīmīgus projektus.
Viens - Stacijas laukuma un tam pieguļošo ielu posmu rekonstrukcija Cēsīs, bet otrs - Cēsu klīnikas ārstniecības korpusa pārbūve – 2. projektēšanas kārta.
Domes lēmumā teikts, ka abi projekti atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem jāsagatavo un jāiesniedz līdz 14.janvārim.
“Druva” jautāja Attīstības un būvniecības pārvaldes vadītājai Dacei Eihenbaumai, vai uzdotais paveikts. Viņa norādīja, ka pārvaldes speciālisti savu darbu paveikuši, taču aizkavēšanās notikusi valdībā: “Decembrī mums bija informācija, ka Ministru kabinets janvāra sākumā būs šos noteikumus par finansējuma piešķiršanu augstas gatavības investīciju projektiem pieņēmis un līdz 14.janvārim pieteikumi būs jāiesniedz, taču valdība lēmumu joprojām nav pieņēmusi. Arī šīs nedēļas valdības sēdē tas nebija iekļauts. Gaidām no otrdienas uz otrdienu, kad notiek valdības sēdes, bet jautājums tiek atlikts no nedēļas uz nedēļu. Gaidām starta šāvienu, kad pieņems lēmumu, lai varētu projekta pieteikumu iesniegt.”
Stacijas laukuma un tam pieguļošo ielu posmu rekonstrukcijas izmaksas atbilstoši domes lēmumam ir 1, 4 miljoni eiro, no kuriem valsts budžeta dotācija investīciju projekta izmaksu segšanai ir 85% no kopējām izmaksām jeb 1, 2 miljoni eiro, bet Cēsu novada domes līdzfinansējums – 15% no kopējām izmaksām jeb 216, 5 tūkstoši eiro.
Savukārt Cēsu klīnikas ārstniecības korpusa pārbūves 2. projektēšanas kārtas izmaksas tiek plānotas 1, 4 miljoni eiro, no kuriem valsts budžeta dotācija ir 1, 2 miljoni eiro, bet Cēsu novada domes līdzfinansējums – 213, 4 tūkst. eiro.
Apspriežot lēmumprojektus domes sēdē, deputāti vēlējās zināt, kas notiks ar īpašumiem Stacijas laukumā, kas pieder privātpersonām, varbūt pašvaldība plāno tos iegādāties. Domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs paskaidroja, ka visas apbūves, izņemot jau minēto ēku, kur bija spēļu zāle, atrodas uz pašvaldībai piederošas zemes, ar šo kiosku īpašniekiem tiek pārslēgti terminēti līgumi. Viņš atgādināja, ka pirms pāris gadiem pašvaldība atpirka divus kioskus, kas atradās tajā laukuma pusē, kur ir spēļu zāle, un pēc atpirkšanas kioskus nojauca. Otrā pusē esošās ēkas ir privātīpašumi, zeme – pašvaldības.
“Esam veikuši vienu sarunu raundu ar īpašniekiem, kādas viņu vēlmes un domas attiecībā uz šo būvju tālāko attīstību, bet par atpirkšanu nav runāts, tāpēc kioski paliek un funkcionē, un laiks rādīs, kā būs tālāk. Tāpēc arī zemi zem tiem neatsavinām, lai pašvaldībai paliek kāda iespēja jautājumu regulēt un virzīt,” teica J. Rozenbergs.
Informācija liecina, ka spēļu zāles ēka stāv tukša un šī biznesa niša, visticamāk, tur vairs netiks atsākta.
J. Rozenbergs arī stāstīja, ka transporta kustība Stacijas laukumā vairākkārt pārrunāta ar sabiedriskā transporta operatoriem un panākta principiāla vienošanās, ka šajā teritorijā notiek tikai pasažieru iekāpšana un izkāpšana, te nav paredzēta autobusu stāvvieta.
“Par šo laukumu daudz runāts, diskutēts, projekts vairākkārt mainīts, tāpēc ceru, ka šis ir iespējami labākais risinājums laukuma pārbūvē, sabalansējot visu intereses un vajadzības,” uzsvēra J. Rozenbergs, piebilstot, ka, salīdzinot ar iepriekšējo projektu, šajā paredzēts saglabāt daudz vairāk koku.
Atgādināsim, ka Stacijas laukuma rekonstrukcija tika iecerēta jau 2016.gada vasarā, taču finansiālā situācija liedza to īstenot. Toreiz cēsnieku lielu satraukumu izraisīja iecere rekonstrukcijas laikā nozāģēt visus stacijas laukumā augošos kokus. Zinot, cik jūtīgs vienmēr koku jautājums, pašvaldība vēlējās uzzināt iedzīvotāju domas. Atsaucība bija necerēti liela, aptaujā piedalījās vairāk nekā 200 iedzīvotāju, lielākā daļa uzsvēra nepieciešamību pilnveidot pašu projektu, kardināli neiebilstot pret dažu koku izzāģēšanu. Ņemot vērā cēsnieku viedokli, pašvaldība vienojās projektu pilnveidot.
Stāstot par iecerēto Cēsu klīnikas pārbūvi, J. Rozenbergs norādīja, ka ar šo projektu tiks pabeigta piecstāvu korpusa atlikušo telpu pārbūve, kas nebija iespējama iepriekšējā projektā: “Ja izdosies projektu īstenot, šis korpuss būs pilnībā rekonstruēts gan no ārpuses, gan iekšpuses. Tas ir reģionālas nozīmes projekts, jo klīnikā ārstējas cilvēki ne tikai no Cēsu novada, bet arī apkārtējām pašvaldībām, telpu kvalitāte ir stimulējošs faktors gan pacientiem, gan darbiniekiem.”
Kad valdība beidzot pieņems attiecīgos noteikumus, pēc to oficiālas izsludināšanas mēneša laikā projekti jāiesniedz un tad jāgaida rezultāti. Augstas gatavības investīciju projekti tiekot izvērtēti mēneša laikā, ja viss ritēs, kā plānots, reāla darbība varētu sākties vasarā. Jautāta, cik liela iespēja, ka projekti tiks atbalstīti, D. Eihenbauma atzīst, ka cerības esot ļoti pamatotas: “Viens no priekšnoteikumiem, ka tiem jābūt reģionālas nozīmes objektiem, un šajā gadījumā gan klīnika, gan Stacijas laukums ir objekti, kuri svarīgi ne tikai novada, bet visa reģiona mērogā. Mums nav pamata domāt, ka nauda netiks piešķirta.”
Komentāri