Taurenes pagasta kokapstrādes uzņēmums “Pondus” Latvijā izslavēts kā koka žogu un vārtu ražotājs, taču te tiek gatavotas arī dārza mēbeles, šūpoles un puķu kastes.
“Pondus” ražošanas plānošanas menedžeris Ainārs Stībelis stāsta, ka uzņēmums savā pietiekami ilgajā pastāvēšanas laikā palēnām maina tirgus politiku.
“Līdz šim preces eksportējām uz Dāniju, kur ir mūsu mātes uzņēmums, bet no šī gada preces pieejamas arī pašmāju tirgum. Taču nākas atzīt, ka mūsu žogus pērk maz, jo mūsu pircējiem tie vēl ir diezgan dārgi. Vietējais tirgus vairāk pieprasa dārza mēbeles – galdus, šūpoles vai āra nojumes,” stāsta A.Stībelis un atklāj, ka uzņēmumā uzsākto koka puķu kastu ražošana mūsu tirgū vēl īsti nav vietā, jo vidējam pircējam šī noderīgā vasaras prece ir pārlieku dārga.
“Šobrīd kokmateriālam uzkāpusi cena, no tās esam ļoti atkarīgi. Latvijas pircēji nav tik naudīgi, lai iegādātos pārlieku dārgas preces. Ja parēķina, cik Dānijā cilvēki pelna un kā dzīvo, viņi šādus žogus var atļauties, bet mums tas ir citādāk. Dāņiem ir normāla iztika, un nav jāturas pie katras kapeikas kā pie pēdējās. Taču arī ārzemju pircēji nesaprot straujas cenu maiņas. Ja esam noteikuši preces cenu visai sezonai, bet pēkšņi kokmateriālu cenas kāpj, pat Skandināvijas klients nesapratīs, kāpēc žogam cena palielinājusies par 30 procentiem. Taču tās ir problēmas, ar kurām ikdienā nākas saskarties,” stāsta ražošanas plānošanas menedžeris un piebilst, ka, dodoties pieredzes braucienos uz Dāniju, pārliecinājies, ka tur uzņēmumos darbinieki strādā tāpat kā Latvijā.
“Nebija tā, ka darbinieki stāvētu un par to saņemtu naudu. Strādā līdzīgi, kā mēs te. Ar laiku no viņiem esam mācījušies un pārņēmuši darba pieredzi, kas nav bijusi mazsvarīga. Arī pašreizējais “Pondusa” direktors Peters Meijers Rasmussens ir ļoti saprotošs cilvēks, kurš pusgadā iemācījās latviešu valodu, lai ar saviem darbiniekiem varētu normāli komunicēt,” saka A.Stībelis.
Uzņēmums, popularizējot ražojumus, šī gada pavasarī piedalījies arī kādā uzņēmēju izstādē, pēc kuras bijusi aktīvāka interese arī no pašmāju ļaudīm. Visvairāk pircējiem interesējušas “Pondus” ražotās vasaras lapenes, kas gan šobrīd vairs netiek ražotas.
“Sapratām, ka tas nav izdevīgi. Pie tam lielākā daļa klientu vēlas visu ar komfortu – aizvedīs, uzstādīs… Bet ko tas nozīmē uzņēmumam? Ja gadā pieprasījums ir pēc desmit lapenēm, tad nav izdevīgi turēt brigādi, kura pa retam kaut kur izskrien un uzstāda pa vienai lapenītei,” domās dalās A.Stībelis.
Runājot par veiksmīgu uzņēmuma attīstību, ražošanas plānošanas menedžeris stāsta, ka šogad uzņēmums no trīs maiņu darba pārgājis uz vienu.
“Strādājot trijās maiņās, meklējām strādniekus no visas apkārtnes, neskatoties, viņi bija vai nebija spējīgi pildīt pienākumus. Tagad pirmo gadu strādājam vienā maiņā, jāatzīst, ka izdarām krietni vien vairāk, nekā strādājot trijās,” saka A.Stībelis un piebilst, ka “Pondus” šobrīd darba vietas nodrošina apmēram simts cilvēkiem.
“Daudz runāts, ka trūkst darbaspēka. Arī mēs to kādreiz izjutām, taču tagad var teikt, ka kolektīvs ir labs un diezgan stabils. Uzņēmumā strādā apmēram 50 procenti sieviešu, kas tomēr ir daudz, salīdzinot ar citiem kokapstrādes uzņēmumiem. Sievietes galvenokārt tiek nodarbinātas žogu pīšanā, kas nav nemaz viegls darbs, vīrieši ēvelē, zāģē, no zāģmateriāla taisa pusfabrikātus, lai varētu komplektēt žogus,” skaidro uzņēmuma ražošanas plānošanas menedžeris, atklājot, ka kokapstrādes uzņēmumā “Pondus” darba vietas raduši cilvēki no Taurenes, Dzērbenes, Vecpiebalgas, Skujenes, Kaives un Veselavas pagasta.
Komentāri