Līdz otrdienai pašvaldības dzīvo ar cerībām un neziņā. Vēl pēdējās dienas tiek izmantotas, lai konsultētos, vienotos, mēģinātu kaut ko darīt, lai mainītu Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas uzzīmēto karti.
Daudzu Latvijas pašvaldību pārstāvji ceturtdien sabrauca sanāksmē Inčukalna domē, lai paustu savu viedokli par administratīvi teritoriālo reformu un ministrijas izstrādāto novadu karti. Diskusijas bija karstas un skaļas. Diemžēl sanāksmē runātais neinteresēja ministrijas ierēdņus, kaut viņi bija aicināti, bet tikai dažus Saeimas deputātus.
Starp sanāksmes dalībniekiem bija arī Līgatnes domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins. Viņš pastāstīja, ka pašvaldību pārstāvji vēlreiz atgādinājuši – viņi ir par reformu un aicina ministriju un valdību izpildīt pašu pieņemto 167 novadu variantu.
“Daudzviet Latvijā pašvaldības ir muļķīgā situācijā. Atbilstoši 167 novadu modelim, izveidoti vairāki jauni novadi, tie sākuši strādāt, bet nu izrādās, ka tie vairs neder, jāveido kas cits. Ministru kabinets nepilda to, ko solījis,” situāciju raksturo Ainārs Šteins un piebilst, ka pašvaldību vadītāji prasa vien, lai reforma notiktu demokrātiski. Likums nosaka, ka novadu administratīvās teritorijas izveido un likvidē, kā arī robežas groza Ministru kabinets, pamatojoties uz ieinteresēto pašvaldību lēmumiem, tādēļ pilnīgu neizpratni rada jau izveidoto novadu patvaļīga iekļaušana citā novadā pretēji novadu domju lēmumiem. Diemžēl Latvijā nav likuma par vietējiem referendumiem un aptauju rezultāti ir konsultatīvi. Gan pašvaldību deputātus, gan iedzīvotājus interesē, kāda pārstāvniecība mazajai pašvaldībai būs lielajā novadā. Par to novadu veidotāji klusē. “Demokrātija nozīmē arī to, ka tiek izvērtēti ieguvumi un zaudējumi, ko dos reforma. Tas taču ir skaidrs, ka ne tikai medus upēs peldēs.
Pirms īsteno reformu, jāveic analīze katrā pagastā, ne tikai Latvijā kopumā. Ja ieguvumu vairāk nekā zaudējumu, tad pašvaldības var pieņemt lēmumu par apvienošanos, nevis piespiedu kārtā, īstenojot kādu zīmējumu,” domās dalās Līgatnes domes priekšsēdētājs un piebilst sanāksmē vairākkārt izskanējušo atziņu, ka šobrīd politiskais uzstādījums ir stiprāks par veselo saprātu. “Karte, kuru vēlas apstiprināt, ir ministrijas nekompetences apliecinājums. Kā citādi to dēvēt, ja pāris nedēļu laikā karte mainīta tik daudz reižu,” vērtē Ainārs Šteins. Viņš arī atzīst, ka iecerētais Līgatnes novads būs ieguvums pagastam un pilsētai, dzīvi vienā novadā atbalsta iedzīvotāji.
Sanāksmē tika pieņemta rezolūcija, kura nosūtīta Ministru prezidentam, Saeimai, partiju frakcijām, Valsts prezidentam. “Tajā galvenā doma – lēmums, kuru pieņems otrdien, ietekmēs visas Latvijas iedzīvotājus nākamos gadu desmitus. Tas nopietni, ekonomiski jāizanalizē. Pašvaldības turpinās “cīņu” par demokrātiju,” informēja A.Šteins. Viņš arī pastāstīja kāda pieredzējuša kolēģa sanāksmē teikto par lielajiem novadiem un varu kaut kur tālu centrā. Lai sagādātu naglas skolas remontam, ciema sekretāre kāvusi cūku un pusi vedusi uz centru priekšniekam. “Vai tagad nebūs tāpat? Vai cilvēki kopš tiem gadiem ir mainījušies? Kāds ir cilvēku godaprāts?” jautājumos ietverot atbildi, sacīja A.Šteins. Viņš arī izteica pārliecību, ka otrdien daudzu pašvaldību pārstāvji piedalīsies Ministru kabineta sēdē un mēģinās izteikt savu viedokli.
Komentāri