Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Piekauj mātes un medmāsas

Druva
00:00
31.01.2009
6

Izpētīts, ka 70 procentus no visām traumām cilvēki gūst, būdami alkohola reibumā. Alkoholu lieto pacienti, kuriem tas vispār liegts – diagnosticēts aizkuņģa dziedzera iekaisums, ir epilepsija vai cukura diabēts. Pie ķirurga un traumatologa dodas cilvēki, kuri dzērumā kāvušies uz ielas vai mājās. Viņi visi tērē slimnīcas budžetu un nodokļu maksātāju naudu. Kaut visbiežāk paši alkoholiķi nav nodokļu maksātāji.

Laikā, kad veselības aprūpē būtiski sadārdzinās pakalpojumi, kad stacionāru budžets sarūk un speciālistu konsultācijām, arī diagnostiskajiem izmeklējumiem ir uzlikti stingri ierobežojumi jeb kvotas, veselības aprūpes iestādes ne tikai zina, ka sekos pacientu neapmierinātība ar radušos situāciju, bet, iespējams, slimnīcu vadībai nāksies paskaidrot- par kādiem līdzekļiem ārstējas tie, kuri nodokļus valstij nemaksā un arī darba mūžā nav maksājuši. Kuru draugs nav bijis kolēģis, bet alkohola pudele.

Cēsu rajona slimnīcas mediķi uzreiz paskaidro- mums jāpalīdz katram, kuram palīdzība nepieciešama. Taču nodaļu vadītāji, ārsti, kuri ik dienas redz traumas, kas iegūtas ne tāpēc, ka cilvēks kļūdījās, notika nelaime, bet gan tādēļ, ka

viņš pārdzērās un kaitēja sev un līdzcilvēkiem, tomēr vērtē, cik sabiedrībai izmaksā šī palīdzība.

Nacionālā nelaime- dzeršana

Situācijas, kādas mediķi uz savas ādas izbauda darba vietā, atgādina filmu cienīgus scenārijus.

“Cilvēki alkohola reibumā ir neprognozējami, bieži agresīvi. Viņi spļaudās, lamājas, grūstās un sper. Man ir trāpīts pa vēderu, bijuši zilumi, ” sacīja uzņemšanas nodaļas galvenā ārste Ilze Zvaigzne. Viņas kolēģe, daktere Silvija Ozoliņa piekrita, ka spļaušana sejā esot gandrīz ierasta, ja runā par alkoholiķiem, narkomāniem un jēgu nodzērušiem jauniešiem.

“Mēs tā kā noskurināmies un darām tālāk, jo ir pilnīgi skaidrs, ka jau nākamajā dienā šis cilvēks būs citāds. Alkohols maina uzvedību. Taču ir sāpīgi, ja dzirdi, ka uz ārstu saka: “Tu kropli, ko tu mani aiz-tiec?” tā Silvija Ozoliņa un piebilda, ka šādas un līdzīgas replikas ir dzirdējusi savā un kolēģu adresē.

“Agresīvie dzērāji jau patiesībā ir ļoti gļēvi cilvēki. Viņi uzbrūk māsiņām, māsu palīgiem. Kad nodaļā parādās kāds vīrietis, tad aprimst, bet strādāt ar viņiem ir sarežģīti. Grūti izmeklēt, jo uz rentgena galda nespēj nogulēt, dīdās. Es jau gribu teikt, ka Latvijas nacionālā nelaime ir stiprā alkohola lietošana. Nemāk bišķiņ iedzert- glāzi vīna – un laiku pavadīt saturīgās sarunās. Noteikti vajag piedzerties un pie “Vidzemnieka” izkauties,” sacīja traumatologs Ģirts Bērziņš.

Jandalēšana alkohola reibumā vai tam sekojošā delīrijā mēdz turpināties arī citās slimnīcas nodaļās.

“Ko man darīt ar pacientu, kurš jāpiesien pie gultas, jo ārdās, visu gatavs salauzt, bet viņam ir tāds spēks, ka gandrīz staigā ar to gultu uz muguras? Kā lai ārstē, izārstē un kurš maksās par šī cilvēka ārstēšanu,” jautāja neiroloģiskās nodaļas vadītāja Māra Čugure.

Jāpaskaidro, ka līdz šim pacientam viena ārstēšanās diena Cēsu rajona slimnīcā izmaksāja vien trīs latus. Faktiskās izmaksas ir daudz lielākas, un starpību sedza valsts. Taču smagu alkohola intoksikāciju, kurai bieži seko nieru mazspēja un aknu bojājumi, arī traumu ārstēšana, kas iegūtas dzērumā, neizmaksā vien valsts dotos 30 latus dienā.

Ķirurgs Dzintars Krasts atceras gadījumu, kad no alkoholiķa rokas viņa virzienā lidojis smags, ar ūdeni pilns trauks, un zina arī to, ka pacientu, kuram vajadzējis amputēt kāju, nācies ārstēt par vismaz tūkstoš latiem. Un šādi līdzekļi budžetā ir jāatrod.

“Un tam cilvēkam nevajadzētu ne amputēt kāju, ne otru kāju glābt mēneša garumā, ja viņš dzērumā pa sniegu un ledu nebūtu staigājis gumijniekos. Tagad viņu izrakstīju no slimnīcas, bet, ja šādu dzīvesveidu vīrs turpinās, tad viņš būs pie mums atpakaļ un, visticamāk, paliks bez kājām,” skaudru patiesību pauda Dzintars Krasts. Cik pacientus plānveidā varētu izārstēt par šādu summu? Traumatologs Ģirts Bērziņš saka: “Par tūkstoš latiem varu veikt četras ceļgala operācijas. Taču ir vīri, kuri tērē vēl vairāk medicīnas budžeta. Un viņu motivācija man vispār ir neizprotama.” Runa ir par pacientiem, kuri stacionārā atgriežas atkārtoti, pēc alkohola lietošanas nonākot cukura diabēta izraisītā komā, pārciešot aizvien smagākas epilepsijas lēkmes un jaunu aizkuņģa dziedzera iekaisumu.

“Ja cilvēkam kaut reizi dzīvē ir bijis aizkuņģa dziedzera iekaisums, tad viņam ir jāsaprot- viss norma ir izdzerta. Ja dzers- atkal būs tas pats. Un aizkuņģa ārstēšana ir dārga. Nākas iztērēt vairākus tūkstošus latu. Ja cukurslimnieks dzer alkoholu lielos daudzumos, tad viņš būs komā. Atkal un atkal nokļūs slimnīcā, un vienā reizē nomirs, jo izglābt nebūs iespējams. Līdzīgi notiek ar epilepsijas slimniekiem. Tās ir smagas slimības, un pacienti to zina. Tomēr kāds no viņiem lieto alkoholu un apzināti sev kaitē,” sacīja Ģirts Bērziņš un piebilda, ka šādi cilvēks kaitē ne tikai sev, bet tērē arī nodokļu maksātāju naudu, mediķi atkal un atkal glābj viņa dzīvību, kaut pats to netur nekādā vērtē.

Policists tur, lai sašūtu brūci

Nereti uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu tiek izsaukti papildspēki. Tiešām, brauc policisti, lai ieviestu kārtību. Ārsti zina teikt, ka reizi no reizes tiek spārdītas durvis, izsisti logu stikli, sasisti trauki un lauztas taburetes. Un policija nāk palīgā arī tad, kad ārsts redz- vajag palīdzēt, brūce galvā ir jāsašuj, bet pacients neļaujas.

“Tad ir tā, ka policists pacientu tur un mēs šujam galvu. Sanāk kā piespiedu kārtā, bet ir reizes, kad citādi neizdodas, jo pacients ne- beidz ālēties,” konkrētu gadījumu atcerējās daktere Silvija Ozoliņa. Pēc pārmēra alkohola lietošanas pārsvarā cilvēki gūst grieztas, durtas brūces, galvas traumas.

“Bieži atnāk pilnā, paši uz savām kājām un saka- man deguns salauzts. Tā ir tāda standarta trauma, kas radusies pēc kaušanās. Ja tā ir vienīgā sūdzība, tad izmantojot iespēju, es vēlos ieteikt- mierīgu prātu jāizguļ dzērums un nākamajā, aiznākama-jā dienā jāiet pie kakla un deguna ārsta degunu iztaisnot. Katrs ķirurgs to prot izdarīt, bet tā ir laika kavēšana nakts laikā, kad pacients ir pilnīgā nejēgā alkohola dēļ. Lūzuša degunkaula dēļ neviens nemirst. Ja nav bezsamaņas, grieztu brūču un lūzumu, tad paša un mediķu labā vajag izgulēt dzērumu un palīdzību meklēt ar mierīgu prātu,” tā ārsts Ģirts Bērziņš.

Dauza, līdz nomirst

Runājot par pacientiem, kuri nezina alkohola mēru, diemžēl nevar domāt tikai par alkoholiķiem, skandalētājiem vīriešiem. Nodzeras un cieš arī sievietes. Viņas retāk meklē mediķu palīdzību galvas traumu dēļ, bet ir sistas brūces, plēstas, vaļējas vātis, sasista seja, tūskas, sievietes nonāk slimnīcā arī pēc izvarošanas.

Te nav runa par uzbrukumu uz ielas stūra, bet kopīgu iedzeršanu un sekām.

“Sieviešu dzīvesstāstos ir sāpīgi klausīties. Tie ir smagi likteņi, jo nodzērusies, nekopta sieviete tiešām izskatās briesmīgāk par vīrieti. Un es vienmēr dzirdu, ka kādu brī-di dzīvē šī sieviete ir bijusi krustcelēs, bet aizgājusi pa nepareizo ceļu,” sacīja slimnīcas sociālā darbiniece un projektu vadītāja Ēstere Dembovska un piebilda, ka nereti slimnīcas personāls pilda sociālo funkciju- katru, kurš stacionārā nonācis no ielas, no kāda būceņa, nomazgā, atuto, iedod tīras drēbes un jaunus apavus. Tā nav slimnīcas funkcija vai uzdevums, bet gadu gaitā tā iegājies, un ne tikai Cēsu slimnīcā.

Uzņemšanas nodaļā atceras traģiskus gadījumus, kuros cietušas sirmgalves. Viņas situši pašu dēli.

“Bijuši gadījumi, kad bērni piekauj mātes, un viņas ilgstoši ārstējas slimnīcā. Bija reize, kad atveda sirmgalvi, mammīti izmeklējām, bet pēc pāris stundām viņa nomira. Uz viņas ķermeņa nebija nevienas veselas vietas. Viss bija vienos zilumos. Dēls bija tik ilgi sitis, kamēr mammu nositis,” traģisku stāstu atcerējās Silvija Ozoliņa. Mediķi zina arī dzīvesstāstus, kad bērni vecākus atstāj novārtā, trūkumā, bezspēcīgus.

“Mammītes nāk un saka, ka bērniem tagad grūta dzīve, ka nevar palīdzēt. Viņas savus bērnus joprojām mīl, bet tie dzer, sit māti pensijas dienās, lai tiktu pie naudas šņabim. Ir tantītes, kuras atkārtoti nonāk slimnīcā, jo ir piekautas,” stāstīja Ilze Zvaigzne un piebilda: “Jā, arī mēs gribētu klausīties un skatīties labas ziņas, bet nevar šo nepateikt. Arī šāda ir realitāte.”

Kaušļi slimnīcai parādā

Mediķi zina teikt, ka tos pašus trīs latus par diennakti, ko stacionāram par ārstēšanu jāsaņem kā pacienta nodeva, no skandalētājiem, bezpajumtniekiem nemaz neizdodas iekasēt. Viņi neko nesamaksā arī uzņemšanas nodaļā, jo reizēm skaitās, ka palīdzēts akūtā gadījumā, reizēm vienkārši nav, ko paprasīt.

Slimnīcā parādā pērn palikuši 420 cilvēki. Nav runa, ka visi būtu no iepriekš aprunātās sabiedrības daļas. Parādā paliek arī pensionāri, kuri ar stacionāru norēķinās pakāpeniski, kaut pa pieciem latiem mēnesī, nav spējuši par medicīnisko pakalpojumu samaksāt, ir arī cilvēki, kuri nekaunīgi nemaksā. Kopumā runa ir par septiņu tūkstošu latu lielu parādu piedziņu, un lielāko nemaksātāju dati tiks nosūtīti parādu piedziņas firmai “Lindorff”, lai kopīgiem spēkiem stacionārs atgūtu iztērēto.

Slimnīcas grāmatvedībā neslēpj, ka lielākais pērnā gada parāds no viena pacienta ir 240 latu. Ja parādniekiem kaut kas pieder, ir īpašums, tad parāda piedziņa ir reāla, ja nekā, tad varbūt mediķi būs palīdzējuši cilvēkam, kurš prot vien vicināt dūres un pat paldies nepasaka.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
5

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
12

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
27
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
245

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
33
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi